REKLAMA

Jak obniżyć rachunek za prąd? 6 sposobów na oszczędności

2022-01-19 06:00
publikacja
2022-01-19 06:00
Jak obniżyć rachunek za prąd? 6 sposobów na oszczędności
Jak obniżyć rachunek za prąd? 6 sposobów na oszczędności
fot. Bacho / / Shutterstock

Rachunki za prąd i gaz rosną. Powodem coraz wyższych sum na miesięcznych zestawieniach są podwyżki cen energii elektrycznej. Jak można obniżyć wysokość rachunków? Podpowiadamy.

W ostatnim czasie rządzący wyprowadzili dodatek osłonowy dla części gospodarstw domowych. Nie jest to jedyny sposób na uchronienie portfela przed wyższymi rachunkami. Skorzystać można także z rządowych programów dofinansowujących m.in. wymianę kopciuchów oraz instalacji fotowoltaicznych.

Zgodnie z zatwierdzonymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfami od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie około 24 proc. w stosunku do roku 2021. Natomiast rachunki za gaz netto odbiorców domowych w 2022 roku wzrosną o około 54 proc. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów jak własnymi decyzjami, korzystaniem z dostępnych programów oraz przemyślanymi zakupami można zmniejszyć rachunki za prąd i gaz.

1. Dodatek osłonowy – nawet 1440 zł

Pierwszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie to skorzystanie z dodatku osłonowego. Jest jeden haczyk – zgodnie z zapisami ustawy o dodatku osłonowym ze świadczenia korzystają wyłącznie te gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jeżeli wnioskodawca spełnia kryterium dochodowe, może otrzymać za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. dodatek osłonowy w wysokości:

  • 400/500 zł – jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 600/750 zł – gospodarstwo 2-3-osobowe,
  • 850 zł/1062,50 zł – gospodarstwo 4-5-osobowe,
  • 1150 zł/ 1437,50 zł – gospodarstwo 6 i więcej osobowe.

Powyżej podane zostały dwie kwoty, ponieważ ich wysokość uzależniona jest od źródła ogrzewania.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Osoby, których dochód na osobę będzie wyższy niż limit, też będą mogły skorzystać z dodatku tylko w mniejszym zakresie. "W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł" – podaje resort klimatu i środowiska.

Jak odczytywać rachunek za prąd?

Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Natomiast wypłata świadczeń zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach - pierwsza do 31 marca i druga do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku w terminie do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się wsparcie finansowe z dodatku osłonowego. W tym celu muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

2. "Mój prąd", czyli 3 tys. zł na fotowoltaikę

Jednym z najbardziej popularnych programów rządowych promujących efektywną i bezpieczną energetykę rozproszoną w ostatnim czasie był "Mój prąd". Środki pieniężne na dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych dosłownie znikały z budżetu w każdej z trzech edycji. Doszło do tego, że zdecydowano o zwiększeniu puli pieniędzy dla wnioskodawców z drugiego naboru, o czym informował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomiędzy drugim a trzecim naborem zmniejszona została kwota dotacji, która początkowo wynosiła 5 tys. zł. Obecnie jest to 3 tys. zł. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Celem programu "Mój prąd" jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski. Nowa edycja programu ma ruszyć w I kwartale 2022 r. Więcej na temat zmian można przeczytać w artykule "Zmiany w dopłatach na ogrzewanie i fotowoltaikę. W większości bolesne".

3. "Czyste powietrze" do 37 tys. zł na wymianę kopciucha

Kolejnym programem rządowym promującym inwestycje w ekologię jest "Czyste powietrze" prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dofinansowania w ramach programu mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy rozpoczęli inwestycję do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, jednak nie wcześniej niż 15 maja 2020 r. W nowej edycji można skorzystać również ze wsparcia finansowego na inwestycje już ukończone.

Zmiany weszły w życie od 1 lipca 2021 r. W programie "Czyste powietrze" obowiązują także nowe, wyższe niż dotychczas, progi dochodowe, które uprawniają do wyższej dotacji. Maksymalnie otrzymać można 37 tys. zł - w podwyższonym poziomie dofinansowania. Wyższa dotacja przeznaczona jest dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie domowym nie przekracza 1564 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym. Natomiast standardowy poziom dofinansowania - czyli 30 tys. zł - przysługuje osobom uzyskującym dochody nieprzekraczające 100 tys. zł. w ciągu roku.

Więcej na temat dopłat do wymiany pieców pisał Marcin Kaźmierczyk w artykule pt. "Miliony na wymianę pieców węglowych do wzięcia, a zegar tyka. Gdzie i ile można otrzymać?".

4. Ulga na termomodernizację

Koszty poniesione na rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną domu oraz ekologiczne źródła ciepła i prądu można częściowo odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Właściciel budynku, który poniósł wydatek przyczyniający się do spadku zużycia energii elektrycznej, może maksymalnie odliczyć 53 tys. zł. Co istotne, jeśli właścicielami domu są małżonkowie, limit 53 tys. zł przysługuje każdemu z nich. Łącznie w takiej sytuacji mogą odliczyć maksymalnie 106 tys. zł. Kwotę można rozłożyć na okres maksymalnie 6 lat, jeżeli kwota odliczenia przewyższa roczny dochód podatnika.

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i rozlicza się z fiskusem za pomocą podatku według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.), według 19 proc. stawki podatku lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Katalog materiałów i usług, które można odliczyć jest szeroki zawiera m.in. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia budynku, kotły grzewcze czy pompy ciepła. Pełną listę materiałów i usług prezentowaliśmy w artykule „106 tys. zł do odliczenia dla małżonków w uldze termomodernizacyjnej”.

Kredyt na zielone zmiany

Prowizja 0%, RRSO 11,02%

Sprawdź szczegóły

5. Oszczędzanie 

Czwarty sposób na niższe rachunki za prąd jest dostępny dla każdego. Nie zależy od wysokości dochód na osobę w gospodarstwie domowym, a korzystać z niego mogą wszyscy bez względu na to, czy mieszkają w domu wolnostojącym, szeregówce czy mieszkanie w bloku. Tym sposobem jest oszczędzanie, a dokładniej zmiana nawyków z tych, które powodują marnowanie i nadmierne zużycie energii elektrycznej na te wpisujące się w ruch "less waste".

Jakie zmiany wdrożyć, żeby zauważyć niższe zużycie prądu na rachunkach? Po pierwsze: wyłączyć sprzęty na noc oraz nie zostawiać ich w trybie czuwania w ciągu dnia, ponieważ pobierają wtedy energię. Również zmniejszenie o pół stopnia temperatury w lodówce jest sposobem ograniczenie zużycia energii.

6. Urządzenia energooszczędne

Innym sposobem na oszczędzanie jest systematyczna wymiana urządzeń na energooszczędne. Stare pralki, telewizory, zmywarki, lodówki oraz mikrofalówki pochłaniają zdecydowanie więcej energii elektrycznej niż nowe urządzenie. Przy awarii warto zastanowić się nad kupnem nowocześniejszego sprzętu, który zużywa mniej wody i prądu.

Przykładowo energooszczędne zmywarki zużywają nawet poniżej 10 l wody, co może przełożyć się na znaczącą obniżkę rachunków za wodę. Zakładając, że rodzina używa zmywarki jeden raz dziennie przez 365 dni to urządzenie wykorzysta jedynie około 4 metrów sześciennych wody, czyli około 40 zł (w zależności od stawki za metr sześcienny).

AGD

Lodówki w najwyższych klasach energetycznych

Sprawdź

RTV

Oszczędne telewizory

Sprawdź

Oświetlenie

Oszczędne żarówki LED

Sprawdź

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jaho31
kolejny sposób wyłączyć lodówkę w zimie i zawartość wystawić na balkon
można tak się bawić tylko po co? nie lepiej pogonić to lewactwo w pierony?
benzyna po 2,5PLN/litr prąd 20gr/KWH takie są realne ceny energii
i nie dajmy sobie wmawiać tych lewackich bzdur, ze musi być drogo bo klimat się
kolejny sposób wyłączyć lodówkę w zimie i zawartość wystawić na balkon
można tak się bawić tylko po co? nie lepiej pogonić to lewactwo w pierony?
benzyna po 2,5PLN/litr prąd 20gr/KWH takie są realne ceny energii
i nie dajmy sobie wmawiać tych lewackich bzdur, ze musi być drogo bo klimat się ociepla

demeryt_69
Global warming? Horseshyte!
fiat126p
Gdy lodówka padła a nowej jeszcze nie przywieźli.

Oszczędności na rachunkach? Zagotowanie 1 litra wody w czajniku elektrycznym od temp. pokojowej) przy nowych cenach to ok. 7 gr. (zimna kranówa 8 gr). Ile może kosztować zagotowanie 1 litra na gazie? A na gazie z butli?
fiat126p odpowiada fiat126p
No i ok 1 gr za wodę plus ścieki, co jest niesprawiedliwe bo tylko część wysikamy do kanalizacji, część wypocimy.
mscislaw
Przechadzając się po mieście w sobotni wieczór zauważyłem, że przed wejściami do nieczynnych o tej porze instytucji publicznych typ szkoła czy urząd skarbowy świeciły się światła, podczas gdy w blokach mieszkalnych i nieczynnych o tej porze lokalach usługowych wszystko było powyłączane.
peluquero
zalezy w jakim mieście, w Warszawie np autobusy długie linie kierowca włącza wszystkie światła dopiero po minięciu rogatek miasta np linia do Radzymina 739, w co 2-3 dzień ulice dzielnic jak Wawer, południe Ursynowa Włochy Ursus częściowo powyłączane oświetlenie, nie wszystko część i okresowo
demeryt_69
Biur nie sprząta się po ciemku :)

fiat126p odpowiada peluquero
W autobusie to oszczędność na paliwie i mizerna, może 0,1%. Silnik np. 100kW, oświetlenie wewn. 100W.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
duck_killer
Idąc tokiem opisanym w punkcie 5 można całkowicie przestać grzać, korzystać z elektryczności, a najlepiej zamieszkać w namiocie i palić ogniska. W ten sposób zmniejszymy zużycie energii do 0. Tylko czy to jest dobra droga?

Ceny energii to wina polityków - zarówno unijnych jak i krajowych. Niech oni się zastanowią co należy
Idąc tokiem opisanym w punkcie 5 można całkowicie przestać grzać, korzystać z elektryczności, a najlepiej zamieszkać w namiocie i palić ogniska. W ten sposób zmniejszymy zużycie energii do 0. Tylko czy to jest dobra droga?

Ceny energii to wina polityków - zarówno unijnych jak i krajowych. Niech oni się zastanowią co należy zrobić, żeby nie spełniły się słowa Brauna.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki