REKLAMA

JSW może opublikować nową strategię w I kw. 2020 r

2019-08-23 13:50
publikacja
2019-08-23 13:50
JSW może opublikować nową strategię w I kw. 2020 r
JSW może opublikować nową strategię w I kw. 2020 r
/ materiały dla mediów

Jastrzębska Spółka Węglowa pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju, którą może opublikować do końca I kwartału 2020 r. - poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji. Spółka ocenia, że kluczowym przedsięwzięciem jest budowa kopalni Bzie-Dębina. CAPEX w tym roku będzie rekordowy.

"Myślę, że w I kwartale 2020 roku, po wszystkich zgodach, będziemy mogli opublikować zaktualizowaną strategię" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Przedstawiciele JSW poinformowali, że priorytetem w kolejnych latach będzie utrzymanie dotychczasowych oraz zabezpieczenie nowych koncesji wydobywczych, a także ich ekonomicznie uzasadnione udostępnienie.

Strategicznym przedsięwzięciem jest budowa kopalni Bzie-Dębina.

"Kontynuacja budowy Bzie-Dębina to sprawa najistotniejsza w najbliższym czasie. Zwiększymy wydobycie węgla typu 35, będzie on zahaczał o klasę premium" - powiedział prezes Włodzimierz Hereźniak.

Jak dodał, uruchomienie nowej kopalni będzie możliwe w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

JSW chce, by w budowę kopalni zaangażowało się przejęte niedawno przez grupę Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

"Nie chcemy ich ściągać z rynku, mają walczyć o kontrakty, ale mają się mocno włączyć w budowę nowej kopalni. (...) Chcemy, by udział prac w JSW w ich portfelu jak najszybciej się zwiększał" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Prezes Włodzimierz Hereźniak pytany o plany spółki wobec złoża Dębieńsko, na które koncesję ma obecnie Prairie Mining, odpowiedział: "Analizujemy, będziemy się przyglądać".

Ocenił, że projekt jest interesujący, wskazując, że w złożu jest ponad 300 mln ton węgla koksowego, głównie typu 34, a także 35. Dodał jednocześnie, że zgodnie z wytycznymi resortu energii, najważniejszy jest interes spółki i Skarbu Państwa.

JSW skupia się na poszerzeniu bazy zasobowej i zabezpieczeniu produkcji na kolejne lata. Zgodnie z obowiązującą strategią, w 2030 r. JSW ma wydobywać 18 mln ton węgla rocznie. Spółka przygotowuje nowe fronty wydobywcze, w I półroczu roboty korytarzowe objęły 35,1 km, co oznacza wzrost o 7 proc. rdr.

Kontynuowane są też prace związane z modernizacją zakładów przeróbki mechanicznej węgla.

Jak powiedział wiceprezes Dyczko, w tym roku CAPEX JSW będzie rekordowy.

Po I półroczu 2019 roku CAPEX grupy wyniósł (w ujęciu memoriałowym) 824 mln zł. Ze słów wiceprezesa wynika, że to ok. 30-40 proc. całorocznego planu inwestycyjnego.

Prezes Hereźniak liczy, że wzrost wydobycia i zwiększenie bazy zasobowej spodobają się inwestorom.

"Na kursie mamy minima z ostatnich trzech lat. (...) Na rynku jest trochę bessy, ale nas broni wydobycie i potencjalnie rozwój firmy, zwiększenie zasobów. To czynnik, który będzie wpływał na nasz kurs w perspektywie końca roku" - powiedział prezes.

Od początku tego roku kurs JSW stracił ponad 50 proc.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki