REKLAMA

JSW będzie zwiększać zatrudnienie

2019-09-19 10:52
publikacja
2019-09-19 10:52

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła proces przenoszenia pracowników do nowo budowanej kopalni Bzie-Dębina. Obecnie zakład zatrudnia 223 osoby, a do końca roku ich liczba wzrośnie do 300. W ciągu kolejnych niespełna trzech lat zatrudnienie w kopalni sięgnie 800 osób.

fot. / / Materiały dla mediów
"Kopalnia z roku na rok będzie zwiększać zatrudnienie - do roku 2022 będzie zatrudniała niemal 800 osób. Docelowo w kopalni Bzie-Dębina ma pracować ponad 2 tys. osób. Będą to głównie osoby przenoszone z innych zakładów spółki" - poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Wszyscy obecni pracownicy nowej kopalni zostali do niej przeniesieni z innych zakładów JSW, głównie z kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo.

Przeniesieni pracownicy pracują głównie w oddziale robót przygotowawczych oraz oddziałach elektrycznym i maszynowym. Zajmują się drążeniem dwóch przodków: badawczo-transportowego oraz tzw. przecinki.

"Do końca roku dołączą do nas kolejne trzy brygady przodkowe z ruchu Jastrzębie - będzie ich już dziewięć. W przyszłym roku wchodzi do nas Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (spółka przejęta w ostatnich miesiącach przez JSW - PAP), które rozpocznie roboty związane z drążeniem wyrobisk przyszybowych" - poinformował dyrektor kopalni Bzie-Dębina w budowie Marian Zmarzły.

Na początku tego roku zarząd JSW zdecydował o wydzieleniu ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nowej kopalni, noszącej nazwę - od nazwy złoża węgla - Bzie-Dębina. Decyzja zarządu ma pomóc w zintensyfikowaniu robót górniczych w tym rejonie, by możliwie jak najszybciej rozpocząć tam wydobycie węgla koksowego. Pierwsza ściana w kopalni Bzie-Dębina ma zostać uruchomiona w 2022 r.

Jak poinformował ponad tydzień temu PAP prezes JSW Włodzimierz Hereźniak, 25 września spółka zamierza formalnie zainaugurować działalność będącej w budowie kopalni Bzie-Dębina. Pierwszy węgiel z tego zakładu spodziewany jest za 2-3 lata - przypomniał prezes.

Budowana z myślą o wydobyciu wysokiej jakości węgla koksowego kopalnia Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od blisko 30 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk - dziś również wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kluczowa dla kopalni Bzie-Dębina była tegoroczna decyzja ministra środowiska o przyznaniu JSW koncesji na wydobywanie węgla ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód. Od 11 lat firma ma już koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, gdzie zasoby węgla szacowane są na 113,8 mln ton. W drugiej części złoża, na które koncesja została udzielona w tym roku, jest prawie 71,5 mln ton węgla. Około 95 proc. zasobów w obu złożach Bzie-Dębina stanowi węgiel koksowy typu 35 - najlepszy węgiel do produkcji koksu, osiągający najwyższe ceny.

Uruchomienie kopalni Bzie-Dębina znacząco zwiększy zdolności produkcyjne JSW. Kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln ton węgla koksowego rocznie. Jej żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pluto85md
Tytul klamie? Czy artykul? "Jsw bedzie zwiekszac zatrudnienie", do nowego zakladu beda przenoszeni pracownicy z innych zakladow. Zapewne uzupelni sie braki kadrowe odchodzacych emerytow. Wiec tytul powinien brzmiec ze JSW zatrudni, ale niekoniecznie zwiekszy zatrudnienie, zapewne nawet je zmniejszy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki