REKLAMA

J. Emilewicz przedstawiła dane. Tyle polskich firm działa w Ukrainie

2023-09-21 07:01
publikacja
2023-09-21 07:01

Na Ukrainie działa ok. 660 polskich firm - od branży meblarskiej i budowlanej po odzieżową - wskazała wiceminister funduszy Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała prace nad nowymi rozwiązaniami dla firm, by nasz biznes i gospodarka miały wyraźny, korzystny udział w odbudowie Ukrainy.

J. Emilewicz przedstawiła dane. Tyle polskich firm działa w Ukrainie
J. Emilewicz przedstawiła dane. Tyle polskich firm działa w Ukrainie
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, Jadwiga Emilewicz poinformowała, że na Ukrainie działa około 660 polskich firm. "Mimo wybuchu wojny pozostały aktywne na tamtejszym rynku. Ich przekrój branżowy jest bardzo różnorodny, od branży meblarskiej przez budowlaną po odzieżową" - wskazała.

Emilewicz zwróciła uwagę, że firmy takie jak Cersanit, Barlinek, czy polskie marki odzieżowe są dobrze znane ukraińskim konsumentom. Przypomniała, że nasze firmy w momencie wybuchu wojny na dużą skalę udzielały pomocy humanitarnej potrzebującym Ukraińcom, angażując w to swoje środki - "zostały na rynku ukraińskim na dobre i na złe".

"Niestety w kraju dotkniętym wojną i rosyjską agresją dochodzi do takich tragedii jak ta wczorajsza w fabryce okien Fakro. Całkowity brak poszanowania prawa międzynarodowego i rosyjskie barbarzyństwo dały kolejny raz o sobie znać" - stwierdziła. Po nocnym ataku rosyjskich dronów na dzielnicę przemysłową nie żyje co najmniej jedna osoba. Kolejna niewinna ofiara tej wojny - dodała.

Według wiceszefowej MFiPR, to także dobitny przykład na to, że odbudowa Ukrainy z udziałem sektora prywatnego nie odbędzie się bez międzynarodowych i państwowych gwarancji ubezpieczeniowych na wypadek tego typu ataków. "Jesteśmy w stałym kontakcie z firmami operującymi na Ukrainie. Przygotowaliśmy też rozwiązanie, które ma mitygować ryzyko związane z działaniem biznesowym na terytorium ogarniętym wojną" - wskazała Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że chodzi o ubezpieczenia Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych gwarantowane przez Skarb Państwa dla firm podejmujących działalność gospodarczą na Ukrainie.

"Jesteśmy pierwszym krajem w Europie, który oferuje tego typu ubezpieczenia przedsiębiorcom. Będziemy pracować również nad kolejnymi rozwiązaniami dla polskich firm - tych już obecnych na rynku ukraińskim i tych zainteresowanych w udziałem w projektach odbudowy w przyszłości" - zapowiedziała wiceminister funduszy.

"Chcemy przede wszystkim, by ta wojna się zakończyła, a polski biznes i polska gospodarka miały w odbudowie Ukrainy swój wyraźny udział na korzystnych dla nas warunkach" - podsumowała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

W opublikowanym Katalogu Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy, który przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zarejestrowało się ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in. branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT. 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (17)

dodaj komentarz
valk
"Podły jak PIS".. Zyski w prywatne ręce, straty dla społeczeństwa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley odpowiada (usunięty)
nie zmienia to faktu że prowadząc OBECNIE działalność na UPAinie można sie spodziewać wszystkiego łącznie z ruską rakietą jak juz się przekonało FAKRO, o tym że rośnie wrogość UPAiny pomimo ogromnej polskiej pomocy co się może odbić na polskich biznesach też warto dodać
tomitomi odpowiada (usunięty)
jaki dobry ???
a , nie trza było w Macedonii postawić , czy jakiejś innej Albanii ? , co ??
tylko na polach wschodnich ?? ...... wschód to wschód ! - to nie przejednana dzicz !
dowód : zniszczona fabryka FACKRO !
;-(((
valk odpowiada trolley
Skąd wiesz, że to była ruska rakieta? https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-new-york-times-o-tragicznej-pomylce-to-ukrainska-rakieta-ude,nId,7034856#crp_state=1

Powiązane: Firma za granicą

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki