Izrael wycofuje się z segergacji w autobusach

Władze Izraela wycofały się z kontrowersyjnej decyzji o segregacji pasażerów autobusów. Wczoraj rano zaczęły obowiązywać nowe przepisy, na podstawie których Palestyńczykom nie wolno było podróżować tymi samymi autobusami co Izraelczycy. Ale po kilku godzinach, po fali krytyki, izraelski premier zdecydował, by wycofać nowe przepisy.

(fot. AFP / EastNews)
Izraelskie ministerstwo obrony wprowadziło przepis mówiący, że Palestyńczycy, wracający do domów z pracy na terenach izraelskich, nie mogą jechać tymi samymi autobusami co izraelscy osadnicy. Władze twierdziły, że chodzi tu o względy bezpieczeństwa, by nie dochodziło do bijatyk czy nawet starć.

Przepisy miały zostać wprowadzone na próbę na 3 miesiące, ale nie przetrwały nawet doby. Szybko pojawiły się bowiem oskarżenia o segregację etniczną i dyskryminację tysięcy palestyńskich pracujących w Izraelu. Izraelska opozycja oskarżyła władze, że wprowadzając nowe przepisy, działają na szkodę wizerunku kraju na świecie. Ostatecznie premier Benjamin Netanjahu zdecydował, by wycofać się z nowych przepisów.

W wielu miejscach na Zachodnim Brzegu istnieją osobne drogi dla Izraelczyków i Palestyńczyków. Izraelscy osadnicy od wielu miesięcy walczą też o prawo podróży osobnymi środkami transportu. Pierwsze nieudane próby wprowadzenia takich przepisów zanotowano już 3 lata temu.

Ocenia się, że w Autonomii Palestyńskiej mieszka około pół miliona izraelskich osadników. Budowa żydowskich osiedli na terenach palestyńskich jest w świetle prawa międzynarodowego nielegalna, jednak Izrael kwestionuje interpretację przepisów Konwencji Genewskiej.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski/Haaretz/BBC/dabr


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~XXII27

Tyle lat po wojnie, a Żydzi wciąż odczuwają skutki 'syndromu sztokholmskiego'...

! Odpowiedz
0 0 ~luciano

paskudna rasa,gnali ich ze wszystkich krajow jak zaraze.bo skutki były takie jakie obecnie mamy w Polsce.pasozytnictwo lichwa.

! Odpowiedz
0 0 ~Adler

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~CiekawyPolak

A czy Arabowie muszą nosić na ramieniu opaskę z półksiężycem?

! Odpowiedz
0 6 ~Polak

Historia lubi sie powtarzać. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tylko_dla_Niemc%C3%B3w
Tylko dla Niemców (niem. Nur für Deutsche) – szowinistyczny napis umieszczany podczas II wojny światowej w okupowanych przez III Rzeszę krajach na środkach transportu oraz budynkach i w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: parki, kawiarnie, kina, teatry itp. Na tramwajach linii 0 w Warszawie umieszczono polski napis „Dla nie-Niemców wzbronione”[1].
Historia

W okupowanej Polsce narodowa segregacja była ściśle przestrzegana. Z opatrzonych tym znakiem obiektów korzystać mogła jedynie administracja niemiecka, członkowie partii nazistowskiej NSDAP, żołnierze Wehrmachtu oraz niemieccy cywile. Wszyscy inni byli uznawani za podludzi i musieli ściśle stosować się do zakazu podróżowania pojazdami oraz wchodzenia do pomieszczeń opatrzonych tym napisem. Gwardia Ludowa zorganizowała w 1942 zamachy na niemieckie lokale Café Club i „Mitropa” w Warszawie, natomiast w 1943 na Bar Podlaski. Członkowie organizacji konspiracyjnych dokonywali akcji małego sabotażu polegających m.in. na pisaniu hasła Nur für Deutsche na murach cmentarzy i latarniach ulicznych[2].

Z wikipedii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~dd

Azjatów ciężko zrozumieć.

! Odpowiedz
0 13 ~tele

Tak na marginesie.Sprawa ta nie pojawila sie "z dnia na dzien",byla przygotowywana przez Izrael od dawna.Jakos nikogo nie dziwi,ze tzw.wolne media,politycy europejscy czy amerykanscy nie wspominajac naszych "tropicieli antysemityzmu" nie zabierali w tej sprawie glosu,nie protestowali.Czy ktos wyobraza sobie takie dzialanie w stosunku do obywateli pochodzenia zydowskiego,co by sie dzialo?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~goj

Nur fur Jude?
Zapomnieli?
Czegos sobie żyd życzy od Polaka? Tylko w mordę i niech spierdala zanim zostanie zatłuczony.

! Odpowiedz
0 22 ~Polak

Poprzednie komentarze - nic dodać nic ująć. A co do polityki państwa Izrael - dozyliśmy czasów w których Polaków oskarża się o to że masowo nie ratowali swoich polskich współobywateli żydowskiego pochodzenia z narażeniem własnego zycia. O rozstrzeliwaniu całych rodzin I konfiskacie majątku nikt ni mówi. Tylko o tym że Polacy nie chcieli ich ratować. Na zachodzie za ich ratowanie groziła kara grzywny. W Polsce - śmierć całej rodziny, ale te subtelne niuanse nie przeszkadzają obecnie syjonistom lzyć Polaków I oskarżać ich o współudział w zaplanowanym przez Niemców mordzie na żydach w Europie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~bawarka

Czytając niusa, rodzi się jeszcze jedno pytanie:
Dlaczego żydzi byli w ogóle likwidowani?
Skąd wzięła się taka nienawiść wobec nich w pierwszej kolejności, bo nie wydaje mi sie, że z nikąd?

Warto ponadto przypomnieć, gdyby ktoś przeoczył, że Etiopscy żydzi skarżą się na rasizm w Izraelu. Bardzo ciekawe, nieprawdaż?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil