REKLAMA

Izrael rozważa ewakuację z Ukrainy 75 tys. osób uprawnionych do izraelskiego obywatelstwa

2022-01-24 17:07
publikacja
2022-01-24 17:07
Izrael rozważa ewakuację z Ukrainy 75 tys. osób uprawnionych do izraelskiego obywatelstwa
Izrael rozważa ewakuację z Ukrainy 75 tys. osób uprawnionych do izraelskiego obywatelstwa
fot. Nick Brundle Photography / / Shutterstock

Przedstawiciele rządu Izraela oraz organizacji żydowskich odbyli w niedzielę spotkanie, na którym omówiono możliwą ewakuację 75 tys. uprawnionych do otrzymania izraelskiego obywatelstwa mieszkańców Ukrainy - poinformował w poniedziałek izraelski dziennik "Haaretz".

Na spotkaniu przedyskutowano zagrożenia, na które narażone są społeczności żydowskie zamieszkujące Ukrainę oraz kroki, jakie należałoby podjąć w przypadku ewentualnej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Oceniono, że na podstawie Prawa powrotu - legislacji umożliwiającej Żydom i osobom pochodzenia żydowskiego emigrację do Izraela i uzyskanie obywatelstwa kraju - niemal 75 tys. zagrożonych osób mogłoby otrzymać obywatelstwo Izraela.

W zebraniu udział wzięli przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, wysłannicy biura premiera Naftalego Beneta, ministerstw - spraw zagranicznych, obrony, transportu oraz resortu ds. diaspory, a także reprezentanci organizacji żydowskich i agencji rządowych, odpowiedzialnych za utrzymywanie kontaktów z Żydami, zamieszkującymi państwa byłego Związku Radzieckiego.

Obecnie nie odnotowano wzrostu liczby ukraińskich Żydów emigrujących do Izraela, istnieje jednak ryzyko, że wskutek ewentualnej agresji Rosji, tysiące z nich mogą ubiegać się o ochronę Izraela - ocenił "Haaretz".

Organizacje żydowskie wskazały, że na wschodzie Ukrainy znajduje się 75 tys. osób uprawnionych do otrzymania obywatelstwa Izraela. Najwięcej z nich zamieszkuje Odessę, Charków, Dniepropetrowsk i okolice tych miast.

Rozważana akcja ewakuacyjna może być największą, jaką izraelskie władze przeprowadziły od dziesięcioleci. Na początku lat 90. z Etiopii ewakuowano 14 tys. Żydów - podobną liczbę osób wywieziono z części powstałych na gruzach Związku Radzieckiego państw, jak Tadżykistan czy Gruzja. W 2014 roku, kiedy wspierani przez Rosję separatyści opanowali region Donbasu, kilkuset Żydów udało się do obozów dla uchodźców w centralnej Ukrainie, skąd wielu emigrowało do Izraela.

jbw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (23)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
qonradx
Ale razem z prezydentem czy bez?
demeryt_69
Ten komik Żełensky to jedynie pacynka Kołomojskiego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slawekqs
A juz tam chasydzi wioski zasiedlali
Eskimosi to mi tam taki dobrobyt zrobili że hej ale tyle jeszcze ich tam siedzi w sumie u nas mniej ale nazwiska jak by Polskie
itso_sprzezenie
no nie wiem co gorsz być sobą czy pracować jako służący im i utrzymywać takich ludzi wśród elit
demeryt_69
Ciekawe czy tow. Strzeżek skorzysta z tej oferty :)

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
W 2990 t. dwóch koszernych wałkarzy z Art-B, Gąsiorowski i Bagsik, znanych głównie z tzw. 'oscylatora' bankowego, sfinansowali operację Most, czyli transport kilkuset tysięcy Żydów z terenów ZSRR do Izraela. Większość z nich dość szybko re-emigrowało do USA, Kanady oraz Australii - tym razem nie będzie inaczej :W 2990 t. dwóch koszernych wałkarzy z Art-B, Gąsiorowski i Bagsik, znanych głównie z tzw. 'oscylatora' bankowego, sfinansowali operację Most, czyli transport kilkuset tysięcy Żydów z terenów ZSRR do Izraela. Większość z nich dość szybko re-emigrowało do USA, Kanady oraz Australii - tym razem nie będzie inaczej :)


Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki