REKLAMA

Irlandia naturalizuje głównie Polaków

2019-11-19 07:00
publikacja
2019-11-19 07:00

Polakom przyznano najwięcej irlandzkich obywatelstw, licząc od 2011 roku, gdy wprowadzono specjalne ceremonie z tej okazji - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. GUS podaje, że w Irlandii żyje 113 tys. obywateli Polski.

Irlandia to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji z Polski / fot. David Soanes / Shutterstock

Ośrodki statystyczne podsumowują wyniki migracji za miniony rok. Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym tygodniu wynika, że polska emigracja skurczyła się po raz pierwszy od blisko dziesięciu lat. W tabelach GUS-u doszło również do epokowej zmiany - już nie Wielka Brytania, a Niemcy są najczęściej wybieranym do emigracji krajem. W pierwszej piątce obieranych kierunków tradycyjnie obecne są również: Holandia (123 tys. w 2018 r.), Włochy (90 tys.) i Irlandia (113 tys.).

Z danych publikowanych przez irlandzki urząd statystyczny wynika, że tamtejsze obywatelstwo najczęściej przyznawane jest Polakom. Ta prawidłowość obowiązuje od 2011 roku, od kiedy Irlandczycy organizują specjalne ceremonie z okazji przyznania obywatelstwa goszczącym w ich kraju cudzoziemcom. W rankingu krajów, których obywatele w latach 2011-2018 najczęściej uzyskiwali irlandzkie obywatelstwo, Polska wyprzedziła Indie, Nigerię, Rumunię i Filipiny. W TOP10 krajów znalazły się ponadto: Pakistan, Chiny, Ukraina, RPA i Bangladesz.

Według najnowszych statystyk w minionym roku obywatelstwa dla Polaków stanowiły 17,8 proc. wszystkich przyznanych praw do paszportu ( 8225). Nominalnie przyznano je 1464 osobom z naszego kraju. Udział innych narodowości był daleko mniejszy - w czołówce znalazły się Rumunia (819 osób z obywatelstwem Irlandii) i Wielka Brytania (687), a także Indie (629) i Nigeria (479).

TOP 10 krajów, których obywatele otrzymali obywatelstwo irlandzkie w 2018 roku
Lp. Kraj Udział
1. Polska 17,8%
2. Rumunia 10%
3. Wielka Brytania 8,4%
4. Indie 7,6%
5. Nigeria 5,8%
6. Pakistan 4,4%
7. Filipiny 3,9%
8. Łotwa 3,7%
9. Chiny 2,8%
10. Brazylia 2,7%
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych irlandzkiego urzędu statystycznego

Irlandia jest dziś w gronie tych krajów, które przyczyniają się do polskiego drenażu mózgów. W Dublinie, nazywanym europejską Doliną Krzemową, dla technologicznych gigantów pracuje dziś także wielu specjalistów z naszego rynku. Jak fukcjonują w trybie "na dwa kraje", opowiadał na łamach Bankier.pl jeden z Polaków od kilku lat pracujących w tamtejszej siedzibie Google'a.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
zan
Polin pozbyło się polkich specjalistów a sprowadza tanią siłe roboczą z Ukrainy, bo "brakuje rąk do pracy". To najlepiej świadczy czym jest Polin. Pozywało się Polaków (średnie IQ=100) i zapowiadało sprowadzanie Filipińczyków (średnie IQ=85). Świetny plan! Tak trzymać. Ani rozbiory, ani sanacyjna klika Polin pozbyło się polkich specjalistów a sprowadza tanią siłe roboczą z Ukrainy, bo "brakuje rąk do pracy". To najlepiej świadczy czym jest Polin. Pozywało się Polaków (średnie IQ=100) i zapowiadało sprowadzanie Filipińczyków (średnie IQ=85). Świetny plan! Tak trzymać. Ani rozbiory, ani sanacyjna klika ni komuna nie zniszczy tego narodu tak szybko jak natowski euroregion Polin.
silvio_gesell
Tak, w UE chodzi tylko i wyłącznie o „brain drain”, bo dług zaciągnięty przez państwo na edukację zdolnego pracownika nie migruje gdy on wyemigruje. Nie płaci on podatków na wykup obligacji finansujących jego edukację, ani składek emerytalnych na emeryturę swoich rodziców.
blind-oln
Akurat z Polski wyjeżdżają głównie przygłupy i życiowi nieudacznicy, którzy nie potrafią sobie ułożyć godnego życia w Polsce i wyjeżdżają licząc na socjal i łatwe pieniądze ew. uciekają przed wymiarem sprawiedliwości.
pluto85md
Premier nawet w expose mowi, ze 85 tys Polakow wrocilo (choc i tu przeklamuje ze 100 tys), mimo sie z prawda, bo nie rozumie zjawiska przechodzenia Polakow na inne paszporty. Taki duzy skok nastapil w UK przy widmie brexitu. Ponadto dane sa sondazowe, nawet jak ktos nie ma paszportu i mieszka zagranica, to niekoniecznie widnieje Premier nawet w expose mowi, ze 85 tys Polakow wrocilo (choc i tu przeklamuje ze 100 tys), mimo sie z prawda, bo nie rozumie zjawiska przechodzenia Polakow na inne paszporty. Taki duzy skok nastapil w UK przy widmie brexitu. Ponadto dane sa sondazowe, nawet jak ktos nie ma paszportu i mieszka zagranica, to niekoniecznie widnieje w statystykach. Jesli zas przyjrzymy sie twardym danym, to z list wyborczych od pazdziernika 2015 do pazdziernika 2019 ubylo ponad 400 tys uprawnionych do glosowania, wg danych z programu 500+, od 2016 ubylo takze 100 tys dzieci, a wlasciwie jak podaja 0,1 mln (kwestia zaokraglen, moglo ubyc 51 tys, albo 149 tys). Za to w wyborach zapisalo sie o 135 tys wiecej osob z zagranicy. I rzadzacy zdaja sobie z tego sprawe, chwalac sie rzekomymi powrotami uprawiaja zwykla polityke, wrecz propagande... ubytek naturalny w Polsec 2016-2018 to raptem 40 tys osob, w 2019 dojdzie dodatkowe 40 tys, ale nic nie tlumaczy tak drastycznego spadku liczby uprawnionych do glosowania...po prostu nie ma tych ludzi w PL.
koliber_inwestycje
Dziecko rodzące się w IRE dostaje paszport jeśli rodzice tego chcą i wykażą że mieszkają w Irlandii ponad 12 miesięcy. Więc nie stanowi to sensacji moi drodzy
koliber_inwestycje
A czy wiecie ze większość z tych 8000 osób to dzieci urodzone na wyspie anie dorośli którzy chcą zmienić obywatelstwo. Przekłamuje bankier.pl
marianpazdzioch
W jednym rzedzie z Nigerią, Ukrainą i Bangladeszem. Zielona wyspa...
antek10
Bo w Polsce rzadza bolszewicy - przykładem jest likwidacja tzw 30-krotnosci składek na ZUS. Kto mądrzejszy wyjechał. Jest to na rękę rządzącym bo mądry nie zagłosuje na PIS.
wonsz
Hmm, ale pamiętasz, KIEDY ci zaczęli wyjeżdżać i w jakich latach emigracja była najwyższa (o kilkadziesiąt tysięcy rocznie wyższa, niż obecnie)? Ja nie mówię, że obecny rząd jest jakoś szczególnie dobry, ale jeśli twierdzisz, że składa się on z bolszewików zmuszających do mądrych ludzi do emigracji, to co Hmm, ale pamiętasz, KIEDY ci zaczęli wyjeżdżać i w jakich latach emigracja była najwyższa (o kilkadziesiąt tysięcy rocznie wyższa, niż obecnie)? Ja nie mówię, że obecny rząd jest jakoś szczególnie dobry, ale jeśli twierdzisz, że składa się on z bolszewików zmuszających do mądrych ludzi do emigracji, to co powiesz o poprzednim?
marianpazdzioch odpowiada wonsz
"A u was Murzynów bijo"

Zmień płytę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki