REKLAMA
PIT 2023

Inter Cars chce w ciągu 5 lat zainwestować 1,6 mld zł w rozbudowę i automatyzację magazynów

2023-12-08 15:52
publikacja
2023-12-08 15:52

Inter Cars planuje w ciągu pięciu lat zainwestować 1,6 mld zł w rozbudowę i automatyzację magazynów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu Piotr Zamora. Dodał, że Inter Cars nie przewiduje zmiany polityki dywidendowej w związku z dużymi inwestycjami w logistyce.

Inter Cars chce w ciągu 5 lat zainwestować 1,6 mld zł w rozbudowę i automatyzację magazynów
Inter Cars chce w ciągu 5 lat zainwestować 1,6 mld zł w rozbudowę i automatyzację magazynów
/ Intercars

"Rozbudowa magazynu w Zakroczymiu idzie zgodnie z planem. Koszt tej inwestycji to 270 mln zł. Na przełomie 2024 i 2025 roku planujemy uruchomienie nowego magazynu w Rumunii. Koszt tej inwestycji to kolejne 150 mln zł. Nasze aktualne plany inwestycyjne w logistykę zakładają 1,6 mld zł w ciągu 5 lat. Obecnie jesteśmy w trakcie kupna 20 hektarowej działki koło Poznania. Przy obecnych wysokich kosztach najmu budowa własnego magazynu jest bardziej opłacalna" - powiedział członek zarządu.

Wiosną Zamora szacował, że inwestycje grupy wyniosą 1,2 mld zł w ciągu najbliższych 5 lat.

Inter Cars w 2023 roku rozpoczął rozbudowę magazynu centralnego w Zakroczymiu, prowadzi również robotyzację przyjęcia towaru w jednym z zakroczymskich magazynów. Proces budowlany rozpoczął się na początku marca bieżącego roku. Uruchomienie przewidziane jest w drugim kwartale 2024 roku. Spółka informowała wcześniej, że inwestycja zostanie sfinansowana z kapitałów własnych.

W drugiej fazie grupa planuje inwestycję w magazyn w Rumunii. Przewiduje również automatyzację magazynu w Sosnowcu oraz magazynu w Komornikach.

Inter Cars ma obecnie w Polsce 11 magazynów i 8 za granicą. Na koniec września grupa miała 384 filie za granicą i 247 w Polsce.

"W 2023 roku uruchomiliśmy 17 zagranicznych filii i mamy ich obecnie 384 oraz nowe trzy w Polsce. W przyszłym roku można spodziewać się podobnej liczby nowych filii" - zapowiedział Zamora.

Grupa Inter Cars ma spółki dystrybucyjne m.in. na Litwie, Łotwie, w Estonii, Ukrainie, Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech, Rumunii, Chorwacji, Serbii, Bośni, Bułgarii, Grecji, Włoszech i Mołdawii.

"Na ten moment nie ma jeszcze decyzji, ale nie przewidujemy zmiany polityki dywidendowej ze względu na planowane znaczące inwestycje w logistykę" - powiedział członek zarządu, pytany o wypłatę dywidendy za 2023 rok.

W 2023 roku Inter Cars wypłacił 0,71 zł dywidendy na akcję za 2022 rok. Polityka dywidendowa Inter Cars zakłada wypłatę dywidendy w kwocie nie wyższej niż 60 proc. skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy.

Ewa Pogodzińska 

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki