Inflacja w USA wyraźnie powyżej oczekiwań. Rynki wstrząśnięte

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w styczniu 0,5 proc. mdm i 2,1 proc. rdr - poinformowało amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS). Publikacja danych z Ameryki wstrząsnęła zarówno rynkiem walutowym, jak i giełdowymi indeksami.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 0,3 proc. mdm i 1,9 proc. rdr. W grudniu koszty życia w USA według BLS zwiększyły się o 0,2 proc. mdm i 2,1 proc. rdr.

(BLS.)

Wyższa od oczekiwań okazała się także tzw. inflacja bazowa (czyli wskaźnik po wyłączeniu cen żywności i energii), która wyniosła 0,3 proc. mdm i 1,8 proc. rdr.

W styczniu w Stanach Zjednoczonych wyraźnie podrożały paliwa – benzyna była droższa o 8,5 proc. niż rok wcześniej, a olej napędowy podrożał aż o 22,5 proc. Ale to nie tylko paliwa napędzały wzrost kosztów życia, potocznie (lecz błędnie) utożsamiany z inflacją. Koszty związane z mieszkaniem wzrosły o 3,2 proc., usługi transportowe podrożały o 3,2 proc., a medyczne o 2,0 proc. Pozostałe usługi były o 2,6 proc. droższe niż przed rokiem.

Od kilku miesięcy inwestorzy bacznie przyglądają się danym o amerykańskiej inflacji CPI. To praktycznie ostatni czynnik, który powstrzymuje decydentów z Rezerwy Federalnej przed bardziej zdecydowanymi podwyżkami stóp procentowych. Fakt, że inflacja CPI utrzymuje się powyżej celu 2-procentowego celu inflacyjnego, a inflacja bazowa się do niego zbliża, zwiększa zatem oczekiwania na wzrost stóp procentowych w Ameryce.

Po publikacji danych o inflacji CPI dolar wyraźnie umocnił się względem euro. O 14:44 euro było notowane po niespełna 1,23 USD, a więc o pół centa niżej niż kwadrans wcześniej. W dół poszły także notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy giełdowe. Futures na S&P 500 zniżkowały o 0,9 proc., choć przed publikacją danych ich kurs rósł o przeszło pół procent.

Raport o wyższej od oczekiwań inflacji CPI zbiegł się w czasie z publikacją statystyk sprzedaży detalicznej w USA. Te dane także mocno rozczarowały inwestorów. Sprzedaż detaliczna zmalała w styczniu o 0,3 proc. mdm, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. mdm. Bardzo mocno w dół zrewidowano też rezultaty za grudzień: z 0,4 proc. mdm do 0,0 proc. mdm.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 open_mind

Strzelanina w szkole na Florydzie. Zginęło co najmniej 17 osób :

To co zawsze piszę, świat jest coraz więcej zepsuty brak kompletnie moralności i wszelkich zahamowań z tym związanych arogancja, wszędzie malwersacja korupcja wojny terr@ryzm oszustwa i to wszędzie i na każdym poziomie, to co ma wyrastać z takiej społeczności ? Ludzie o wr@dno - chwiejnych charakterach obserwują to i też pozwalają sobie na znacznie więcej ! TV na co dzień informuje nas o przyzwoleniu s@x w każdej formie. Zabijanie Np.(wojna w Afganistanie trwa 18 lat zabić kogoś to jak by splunąć). Niestety oswoiliśmy drani do wszystkiego najgorszego,
taki wytworzyliśmy sobie sami klimat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 open_mind

Musialem pozamieniać na @ bo bankier cenzuruje proste słowa

! Odpowiedz
0 1 open_mind

Update: Zabójcą JEST ZAREJESTROWANY jako DEMOKRAT I aktywnym w "ANTIF,ie"

! Odpowiedz
2 0 studio1

Bez Boga, ani do proga.

! Odpowiedz
0 5 silvio_gesell

„Inflacja w USA wyraźnie powyżej oczekiwań”

0,5% to jest wyraźnie wyżej? To jak nazywanie 37 stopni gorączką.

! Odpowiedz
9 6 talmud

stopy ostro w gore a kolorowe metale ostro w dol

za rok bedzie dobry czas zeby sobie powstawiac zlote zeby - co niektorzy beda mogli sobie powymieniac klamki armature etc etc na zlota/ srebrna

! Odpowiedz
5 8 open_mind

Właśnie wchodzi moda na złote zęby szczególnie młode dziewczyny sobie montują. Zawsze to lepsze jak nierdzewkę ładować sobie w ciało gdzie popadnie. Ty jak byś miał kasę to pierwszy byś się w złoto zaopatrzył ale możesz tylko pomarzyć! A w ogóle to ładuj się w dług i czuj się panem. Takich nam potrzeba.

! Odpowiedz
0 3 niewygodne_pytania

Rentowność US 10Y BOND YIELD dotknęła 2,90%. Podobno jak przebije na dobre 3% to się dopiero zacznie :) Tylko co? https://stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=5m&t=c&a=lg&b=0

! Odpowiedz
1 0 open_mind

Dowiesz się jak pójdziesz na zakupy np. Do Biedronki.

! Odpowiedz
0 11 slowianskipatriota

Inflacja to dopiero się rozkręca, więc niech "rynki" lepiej wezmą coś na uspokojenie. Teraz z rocznego bilansu będą wypadać deflacyjne miesiące z pierwszej połowy 2017 , więc nie zdziwi mnie jak do połowy roku inflacja przekroczy 3%.

! Odpowiedz
USD/PLN 0,09% 3,7661
2019-01-18 22:59:00
EUR/PLN 0,02% 4,2857
2019-01-18 23:00:00
EUR/USD -0,21% 1,1363
2019-01-18 22:59:00
CHF/PLN 0,13% 3,7889
2019-01-18 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil