REKLAMA

Ile zarabiają informatycy w Polsce i w Europie?

2015-05-14 06:00
publikacja
2015-05-14 06:00
Ile zarabiają informatycy w Polsce i w Europie?
Ile zarabiają informatycy w Polsce i w Europie?
fot. Wojtek Pacewicz/REPORTER / / EastNews

Większość firm, niezależnie od profilu działalności i branży, w której działa, potrzebuje wsparcia pracowników IT. Postęp technologiczny sprawia, że specjaliści z sektora IT są ciągle poszukiwani, a zarobki im oferowane są znacznie wyższe od średniej krajowej. Jednak na tle innych europejskich krajów osoby pracujące w IT na terenie Polski zarabiają niewiele.

Między innymi dlatego wielu z nich ciągle decyduje się na pracę na emigracji, gdzie otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że w takich krajach jak Szwajcaria czy Anglia zarobki są wysoki, ale koszty życia nie należą do niskich. Przedstawione dane o zarobkach są oparte o informacje z portalu glassdoor.com.

Polsce inżynier oprogramowania zarabia 20 870 EUR rocznie. Klasyfikuje nas to prawie na samym końcu zestawienia, mniej o 4% zarabiali tylko Węgrzy. Natomiast bardzo podobne zarobki oferowano w Grecji, Włoszech i Portugalii. Hiszpanie otrzymywali prawie o połowę więcej od nas. Fińscy, irlandzcy, holenderscy i angielscy inżynierowie oprogramowania zarabiali dwa razy więcej niż polscy.

Wykres 1. Roczne wynagrodzenia brutto inżynierów oprogramowania w Polsce
na tle krajów europejskich (Polska=100%)

http://wynagrodzenia.pl/zdjecie.php?url=pliki/wykresy_baza/5341.&s=700&w=1700

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie glassdoor.com

Specjalista ds. IT w Polsce rocznie zarabia18 692 EUR. W przypadku tego stanowiska stawki oferowane w naszym kraju klasyfikują się trochę lepiej na tle wybranych krajów Europejskich. Słowacy zarabiają o 30% mniej od nas, a Grecy i Portugalczycy mają bardzo podobne stawki. Włosi zarabiali więcej o około 34%, natomiast Hiszpanie i Irlandczycy o połowę. Dwa razy więcej od naszych specjalistów zarabiają Francuzi, a 2,5 Holendrzy oraz Niemcy.

Wykres 2. Zróżnicowanie wynagrodzeń rocznych specjalisty ds. IT w Europie (Polska=100%)

http://wynagrodzenia.pl/zdjecie.php?url=pliki/wykresy_baza/5342.&s=700&w=1700


Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie glassdoor.com

W Polsce programiści Java przeciętnie zarabiają 18 502 EUR rocznie. W porównaniu z Grecją to o połowę więcej. Portugalscy programiści otrzymują mniejsze wynagrodzenie od Polaków o 47%, a pensje Hiszpanów są niższe o niecałe 20%. Natomiast zarobki Włochów oscylują na tym samym poziomie, Francuzów są dwa razy wyższe. Na wysokie wynagrodzenie prawie 2,5 razy większe od polskiego mogą liczyć programiści z Holandii i Anglii.

Wykres 3. Zróżnicowanie wynagrodzeń rocznych programisty Java w Europie (Polska=100%)

http://wynagrodzenia.pl/zdjecie.php?url=pliki/wykresy_baza/5343.&s=700&w=1700


Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie glassdoor.com

Mateusz Rachucki

Wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~SzczęśliwyCzłecze
A mnie tam nie interesuje ile się zarabia ani na Słowacji ani na Zachodzie! Mądrość mi podpowiada, żeby się nie porównywać do nikogo, tylko samemu wyznaczać sobie cele. Zawsze będę gorszy lub lepszy od kogoś innego. Po cholerę mi to?
~gh
W duzych miastach rzeczywiscie jak ktos jest zdolny i ma doswiadczenie to znajdzie prace za ponad 10k/mc.
Inna kwestia, ktora chcialem poruszyc, to, ze jak sie zarabia juz b dobrze, ok 20k/mc to wyjazd do ktoregokolwiek kraju europejskiego przestaje byc oplacalny - mozna zarobic wiecej, ale wyzsze koszta zycia powoduja, ze wychodzi
W duzych miastach rzeczywiscie jak ktos jest zdolny i ma doswiadczenie to znajdzie prace za ponad 10k/mc.
Inna kwestia, ktora chcialem poruszyc, to, ze jak sie zarabia juz b dobrze, ok 20k/mc to wyjazd do ktoregokolwiek kraju europejskiego przestaje byc oplacalny - mozna zarobic wiecej, ale wyzsze koszta zycia powoduja, ze wychodzi na to samo, albo i gorzej. Chyba ze jedzie sie we dwojke i druga polowka tez ma mozliwosci zarabiania podobnych pieniedzy, co raczej jest rzadkoscia.
~Kuba
Warszawa 16h 9 tys po studiach
~ars
nazwa potoczna na zjednoczone królestwo.
~BadylStary odpowiada ~ars
"Anglia" nie jest potoczną nazwą Zjednoczonego Królewstwa. Jest częścią Wielkiej Brytanii a więc UK. Jak masz się mundrzyć, to już kompetentnie.
~sep odpowiada ~BadylStary
Nazwa potoczna to nazwa potoczna. Nazwa potoczna w Polsce na GB to Anglia
~Krzysiek
Tyle ze informatyk w Europie pracuje 8h a w Polsce 12h to standard
~ppp
Widać bardzo dokładnie, jak inwestowanie w naukę przekłada się na na bogactwo i znaczenie kraju. Szwajcaria, Anglia i Niemcy. Reszta Europy, może poza Francją, to ideologiczni centusie, stojący na krawędzi bankructwa.
~WRO
We WRO programiści zarabiają naprawdę dużo... Każdy z jakims doświadczeniem nie musi być duże zarobi spokojnie 6,4K brutto. zapraszamy do WRO!!!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki