REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Huta przetrwała, choć była na skraju bankructwa. Zrezygnowała z gazu z PGNiG

Agata Wojciechowska2023-03-27 10:00redaktor
publikacja
2023-03-27 10:00

Przepis na uniknięcie bankructwa przez hutę z Wielkopolski był prosty - wystarczyło zrezygnować z dostaw gazu od PGNiG i zacząć go importować. Stawki są o 40 proc. niższe. 

Huta przetrwała, choć była na skraju bankructwa. Zrezygnowała z gazu z PGNiG
Huta przetrwała, choć była na skraju bankructwa. Zrezygnowała z gazu z PGNiG
fot. Waldek Sosnowski / / FORUM

Przez pół wieku działalności Huta Szkła Gloss z Ponieca w zeszłym roku miała przed sobą najczarniejszy ze scenariuszy. W styczniu 2022 roku rachunki za gaz, zasilający piece, wzrosły o 400 tys. zł, osiągając 1,5 mln zł. Działalność przestała być opłacalna. W kwietniu zakład wstrzymał produkcję, ale dyrekcja broniła się przed zwolnieniem 80 członków załogi. 

Jak powiedział w portalu gostyń24.pl prezes huty Łukasz Busz, zakładowi udało się uniezależnić od PGNiG. - Rozpoczęliśmy pobór gazu ciekłego - wyjaśnia. - Wymagana była infrastruktura, którą stawialiśmy na terenie naszego zakładu. Potem konieczne było uzyskanie wszystkich pozwoleń i zgód - dodaje. Nic dziwnego - na terenie huty stoi 12 zbiorników, mogących pomieścić po 7,6 tys. litrów gazu. Wystarcza on na 4-5 dni, a co dwa dni przyjeżdża cysterna z 30 tys. litrów, by uzupełnić zapasy. To znacznie obniżyło opłaty o 40 proc. niż najtańsza oferta PGNiG. 

Huta zdołała uregulować zaległe rachunki wobec spółki skarbu państwa. Za zeszły rok i ten styczeń to było blisko 20 mln zł. Ponieważ przedłużało się postawienie infrastruktury do LPG, huta musiała przedłużyć umowę z PGNiG, które zażądało kilku milionów złotych kaucji.

- PGNiG ciągle wyciąga rękę i chce więcej. Zobaczymy co będzie dalej - zaznacza prezes. Teraz huta jest zupełnie od niej niezależna.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W 2022 roku przedsiębiorstwo złożyło pozew przeciwko państwowej spółce. Do dziś nie odbyła się ani jedna rozprawa. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
andrettoni
Niestety, ale rząd wprowadza monopole, a monopole jeszcze nigdy nie wyszły konsumentom na dobre. Ile razy trzeba to powtarzać?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
inwestor.pl
Daniel wyśle tam Służby, bo to groźny precedens. :-)))
vacarius
Zaraz mu rządzący coś wymyślą aby nie mógł sam importować.
niederfurzdorf
Ale nie zabronią mu wybudować rury do złóż gazu katarskiego. Wtedy będzie miał niebydło gaz niezależny ale i za darmo. Jak prąd z słońca . 30 tys na panele , następne 30 tys na pompę cieplarni masz ogrzewanie za darmo !
prawda_
A ten skroplony gaz gdzie jest kupiony Pani redaktor?
mohel
smutna prawda …. Polak Polakowi Polakiem!
bha
Oby tylko nie na chwilę nirstety na tym coraz mocniej drogim coraz bardziej ogromej ilości nieprzewidywalnym i coraz mniej i mniej perspektywicznym rynku. Niestety
jarekzbyszek
Rzeźnik z Pcimia będzie rozgoryczony, że ktoś śmiał obejść jego monopol.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki