REKLAMA

CPKHorała: Nie ma mowy o sprzedaży lotniska Chopina

2023-08-28 21:50
publikacja
2023-08-28 21:50

Nie ma mowy o sprzedaży lotniska Chopina w Warszawie, nie można go prywatyzować - zapewnił w poniedziałek w TVP Info pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Wskazał, że jest to zagwarantowane ustawą.

Horała: Nie ma mowy o sprzedaży lotniska Chopina
Horała: Nie ma mowy o sprzedaży lotniska Chopina
fot. Krystian Maj / / FORUM

Jak podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, na CPK "niewątpliwie zostanie przeniesiony główny ruch komercyjny". "To jest elementarz prowadzenia tego rodzaju projektów inwestycyjnych na całym świecie" - stwierdził w poniedziałkowej audycji TVP Info.

Dodał, że wtedy przyjdzie moment decyzji, co dalej z portem lotniczym Chopina, który "może zarówno pozostać lotniskiem", jak i - "za te 5-7 lat, jeśli taka będzie decyzja - przeznaczony być na inne cele".

"Natomiast nie ma mowy o sprzedaży (lotniska Chopina w Warszawie - PAP). To zagwarantowaliśmy i to wpisaliśmy do ustawy, że nie można prywatyzować Okęcia, że nie można sprzedawać udziałów spółki, które Okęcie prowadzi, innym podmiotom niż podmioty w 100 proc. należące do Skarbu Państwa" - zapewnił, pytany czy lotnisko Chopina zostanie zlikwidowane.

W poniedziałek podczas Campus Polska posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński poinformowali, że PiS realizuje od wielu lat plan likwidacji lotniska Chopina w Warszawie. Podkreślali, że odbywa się to bez konsultacji z samorządem stolicy, mieszkańcami miasta i aglomeracji warszawskiej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Horała wyjaśnił, że grunty, na których znajduje się warszawskie lotnisko zyskały uregulowany status prawny i zostały wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji (art. 12 ust 6 ust. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK).

W ocenie Horały CPK jest bezpośrednią konkurencją dla "hubowych" lotnisk kontynentalnych, które obecnie obsługują teren Polski i pasażerów z Polski. "Są to lotniska zagraniczne, przede wszystkim niemieckie. Nawet nie tyle Berlin, co Frankfurt i Monachium" - powiedział Horała. Według niego to są "konkretne pieniądze, biznes, miejsca pracy, wpływy z podatku, które z obsługi rynku polskiego są zarabiane w Niemczech".

Jak dodał, "ponad 80 proc. towarów transportowanych drogą lotniczą na potrzeby polskiej gospodarki jest przeładowywane przez lotniska poza Polską, głównie w Niemczech".

Horała pytany czy widzi kontekst kampanijny w stwierdzeniu, że Warszawiakom to lotnisko zostanie odebrane, odpowiedział: "Tak. Wierutna bzdura, bo nie będzie odebrane".

Posłowie KO poinformowali w poniedziałek, że według ich ustaleń "lada dzień" mają zostać przekazane grunty lotniska Chopina do CPK. "Potem powołają spółkę celową i te grunty do niej trafią" – poinformował Joński. Posłowie dodali, że teren lotniska obejmuje ponad 600 ha. Ich zdaniem teren lotniska może być warty ok. 10 mld zł.

Uczestnicy Campusu pytali posłów Szczerbę i Jońskiego, czy po wyborach projekt budowy CPK będzie kontynuowany. Odpowiedzieli, że "trzeba będzie zrobić audyt i się nad tym zastanowić". Przyznali, że sam pomysł budowy kolei do CPK "jest ciekawy" ale także wymaga zweryfikowania i namysłu.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prawnuk
A widzisz Horała - coś błysnęło......

Dlaczego Monachium i Frankfurt a nie Berlin są hubami? Przecież to proste. popatrz jak latają samoloty międzykontynentalne......
Kto przyleci do Baranów by lecieć do USA? NIKT
Kto przyleci do Baranów by lecieć do Japonii? Może Węgrzy i ludzie z Bałkanów - I NIKT INNY
gronostaj
"Wskazał, że jest to zagwarantowane ustawą." xD
Ustawą którą mogą zmienić w parę dni. Faktycznie "gwarancja".
men24a
Jak nie chcą lotniska sprzedać to co będą sprzedawać ? Przecież na 2024r przewidzieli tylko 400 mld zł manka w kasie, tak znaleźli piniundze, przecież za piękny uśmiech nikt im nie będzie pożyczał tak gigantycznych pieniędzy żeby Jarosław zbawiciel mógł rozdawać.
wilanow
ze zbyciem rafinerii za jej miesięczny dochód teżnie było mowy....

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki