REKLAMA

Horała: Decyzja dotycząca lotniska Chopina zostanie podjęta za 4-5 lat

2023-09-06 18:19
publikacja
2023-09-06 18:19

Decyzja dotycząca lotniska Chopina zapadnie nie wcześniej niż za 4-5 lat, gdy Centralny Port Komunikacyjny będzie już funkcjonował - powiedział PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

Horała: Decyzja dotycząca lotniska Chopina zostanie podjęta za 4-5 lat
Horała: Decyzja dotycząca lotniska Chopina zostanie podjęta za 4-5 lat
/ CPK

Wiceszef MFiPR i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazał, że realizacja CPK przebiega zgodnie z harmonogramem. "Trwa proces projektowania i przejmowania gruntów, a na terenach, które już pozyskaliśmy w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, rozpoczęły się prace budowlane" - powiedział Horała podczas 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dodał, że do tej pory udało się odkupić ok. 1000 ha i proces ten jest kontynuowany.

Poinformował również, że na ukończeniu jest już proces konsolidacji Polskich Portów Lotniczych i CPK PLL. "Za kilka tygodni powinno nastąpić ostateczne przeniesienie majątku PLL do grupy kapitałowej CPK skupiającej największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Wyjaśnił, że będzie ona odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych CPK, koordynację inwestycji i integrację zasobów państwa wokół Programu CPK. "Jej celem jest stworzenie najsilniejszej grupy lotniskowej w Europie Środkowo-Wschodniej i racjonalne zarządzenie aktywami należącymi do polskiego państwa" - powiedział wiceprezes. Dodał, że funkcjonowanie podmiotów o podobnym profilu nie ma biznesowego sensu i jest niekorzystne dla pasażerów. "Konsolidacja pozwoli m.in. negocjować z przewoźnikami lotniczymi z silniejszej pozycji, skuteczniej negocjować ceny, które do tej pory nie były korzystne dla polskich lotnisk" - wskazał.

Zapytany o to, kiedy zostanie zamknięte lotnisko Chopina, powiedział, że takiej decyzji jeszcze nie ma. Nie ma też decyzji o zagospodarowaniu terenu po nim, ani o sprzedaży gruntów i zapadnie ona nie wcześniej niż za 4-5 lat, gdy Centralny Port Komunikacyjny będzie już funkcjonował.

"Decyzja Stałego Komitetu Rady Ministrów z maja tego roku dotyczy jedynie przeniesienia głównego ruchu komercyjnego z lotniska Chopina na CPK" - powiedział. "Takie coś trzeba zrobić, chociażby po to, by nie doprowadzić do bankructwa lotniska Chopina" - dodał, zaznaczając, że przeniesienie głównego ruchu komercyjnego to nie to samo, co zamknięcie lotniska. "A nawet gdyby ktoś jakąś decyzję podjął, to nie oznacza ona sprzedaży gruntów" - podkreślił.

Zapewnił też, że nieprawdziwe są wypowiedzi przedstawicieli opozycji, którzy głoszą, że budowa CPK zostanie wstrzymana.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (9)

dodaj komentarz
polonu
to CPK nie mieszkania dla Wolaków , to gdzie Polki i Polacy mają mieszkać jak mawiają przechrzty żydowskie w krzakach . te nie Izrael zima u nas.
Raffmo
Wątpię by CPK funkcjonowało za 4-5 lat. Termin nie realny.
grzegorzkubik
Pracować ciężko przed wyborami, zyskać 3 kadencję i budować CPK, Pałac Saski i inne projekty. We mnie PIS ma wsparcie od 2015 roku. Obiecałem Vendettę na tych co rządzili przed 2016 rokiem nie daruje im. Tak samo pani przezak zawsze będę głosował przeciw panu. Wiem pan dobrze dlaczego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Kaczyński pozazdrościł Gierkowi, też chce mieć swoje Wielkie Budowy Socjalizmu

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki