Honda i Alibaba będą współpracować w dziedzinie aut połączonych z internetem

Koncern Honda Motor i grupa specjalizująca się w e-handlu Alibaba będą wspólnie rozwijać technologię tzw. connected cars, czyli aut na stałe połączonych z siecią, by oferować kierowcom usługi internetowe - podała we wtorek agencja Kyodo.

(fot. Toru Hanai / FORUM)

Jak wskazano, trzeci pod względem wielkości sprzedaży producent samochodowy w Japonii oraz chiński potentat w dziedzinie handlu internetowego Alibaba Group Holding przygotowują się do uruchomienia w Chinach m.in. serwisów internetowych płatności za paliwo czy opłat parkingowych. Będzie to możliwe, jak wyjaśniono, dzięki wspólnie rozwijanej technologii inteligentnych samochodów połączonych z siecią.

Honda ma nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu zyska nowych klientów w Chinach, które są największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Jak podkreśliła agencja, plany Hondy wpisują się w ogólnoświatowy trend związany ze zmianami strategii działania koncernów motoryzacyjnych. Najwięksi rynkowi gracze przygotowują się do nowych wyzwań. Chodzi m.in. wspólne korzystanie z samochodów (tzw. car-sharing), pojazdy niskoemisyjne czy właśnie auta połączone z internetem (tzw. connected cars).

W ramach podobnej inicjatywy Honda zapowiedziała w listopadzie, że wspólnie z japońską firmą SoftBank Group będzie pracować nad technologią aut połączonych z internetem w 5G. Dzięki niej kierowcy zyskają szybki dostęp do informacji o najbliższych korkach czy warunkach drogowych.

Celem projektu ma być "wzmocnienie technologii samochodów połączonych poprzez wsparcie jej technologią jutra - 5G", która zapewnia "szybszą niż dotychczas komunikację mobilną w najwyższej jakości".

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Motoryzacja

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl