REKLAMA

Hiszpania bije kolejny rekord. Dług publiczny przekroczył 1,56 biliona euro

2023-09-29 20:37
publikacja
2023-09-29 20:37

Dług publiczny Hiszpanii przekroczył w drugim kwartale tego roku nienotowany wcześniej poziom 1,56 bln euro - poinformował w piątek bank centralny tego kraju, Banco de Espana.

Hiszpania bije kolejny rekord. Dług publiczny przekroczył 1,56 biliona euro
Hiszpania bije kolejny rekord. Dług publiczny przekroczył 1,56 biliona euro
fot. ventdusud / / Shutterstock

Dyrekcja banku centralnego w przekazanym mediom komunikacie podała, że w roku 2022 nastąpił wzrost długu publicznego o ponad 92,5 mld euro. Z kolei w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku zadłużenie publiczne zwiększyło się o 33,3 mld euro.

W drugim kwartale 2023 roku największą część długu publicznego Hiszpanii stanowiło zadłużenie administracji państwowej. Jej zobowiązania w porównaniu do minionego roku wzrosły o 7,1 proc., do poziomu 1,42 bln euro.

Z szacunków Banco de Espana wynika jednak, że w drugim kwartale tego roku zadłużenie Hiszpanii sięgało 111,2 proc. PKB, czyli spadło w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy wynosiło ono 114,5 proc. PKB. Władze banku centralnego wyjaśniły, że spadek ten jest efektem zwiększonej aktywności gospodarczej w kraju w 2023 roku.

Według prognoz hiszpańskiego rządu w najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego zmniejszania się długu publicznego w stosunku do PKB i w 2024 roku będzie to 110 proc.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (24)

dodaj komentarz
prawda_
Jaroslaw ostatnio sie chwalil ze dogonilismy Hiszpanie, brawo!
podatnik-
Najwyższy czas żeby miliarder zastąpił multimilionera! On sam już przegonił dobrobyt Niemców i nie musi żyć z podwyżek(nawet kule dostał w prezencie od generała z Szaserów)! Natomiast aktualne jest pytanie? kiedy właściciel biznesu pt. PiS oraz prezes korporacji "dwie wieże" w jednej osobie, opowie biednym emerytom po 40 Najwyższy czas żeby miliarder zastąpił multimilionera! On sam już przegonił dobrobyt Niemców i nie musi żyć z podwyżek(nawet kule dostał w prezencie od generała z Szaserów)! Natomiast aktualne jest pytanie? kiedy właściciel biznesu pt. PiS oraz prezes korporacji "dwie wieże" w jednej osobie, opowie biednym emerytom po 40 latach ciężkiej pracy, jak sam będąc tylko w polityce dorobił się majątku wartego ponad 3.000.000.000,000 (czytaj: trzy miliardy) PLN.
bha
Cóż.... Niestety wiele krajów bije swoje rekordy zadłużenia ogólnego narastającego coraz szybciej i szybciej przecież codziennie!!!. Dokąd ta rządzicielska od dekad krótkowzroczność i nieodpowiedzialność zaprowadzi dalej niestety strach myśleć.
https://commodity.com/data/debt-clock/
mohel
a jak JKM złożył ustawę zakazująca uchwalania budżetu Państwa z deficytem to cisnęli z niego bekę … wszelkie Tuski, Kaczyńskie j pomniejsze przybłędy …
and00
Bo to było i jest bez sensu, jak większość działań jkm
Tylko trzeba mieć umiar
podatnik-
Hiszpanie bez paniki MY w PRLu bis wiemy,że nie ma to znaczenia, bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 30 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To Hiszpanie bez paniki MY w PRLu bis wiemy,że nie ma to znaczenia, bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 30 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w dużej części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 30 września 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma Ojczyznę? i do tego świętowanie 31 sierpnia jako święta obalenia komunizmu przez funkcjonariusza Tuska zakrawa na chichot historii patrząc na efekty, jakie to obalenie dało Narodowi? Wyborco pamiętaj ten bajzel stworzyli: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, środowisko PSLu udające chłopów, komunista z dziada pradziada Włodzimierz Czarzasty oraz zagadka towarzyska Hołownia i towarzystwo dziadka Korwina -nie zasługujące na zainteresowanie!
and00
ale za to ile mają przywilejów dla LGBTiQ+++
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ptokbentonicznyjb odpowiada mesten
Czyli wszystkie partie sejmowe

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki