REKLAMA

Hipoteki w czasach koronawirusa - banki zmieniają procedury

Michał Kisiel2020-03-27 11:30, akt.2020-03-27 11:51analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-27 11:30
aktualizacja
2020-03-27 11:51

Banki deklarują, że nadal obsługują wnioski składane przez klientów starających się o kredyty hipoteczne. Część instytucji wprowadza zmiany w procedurach, wynika z informacji zebranych przez Bankier.pl. Umożliwia np. uruchomienie finansowania bez wizyty w oddziale lub wydłuża terminy ważności decyzji.

Większość najprostszych operacji bankowych można wykonać z powodzeniem zdalnie za pomocą bankowości elektronicznej. Niestety udzielenie kredytu hipotecznego w całości online to nadal pieśń przyszłości. Spora część dokumentacji musi mieć formę papierową, a niektóre etapy procedury wymagają fizycznej obecności klienta w banku. Podczas epidemii koronawirusa to dodatkowa przeszkoda dla osób, które nadzwyczajne okoliczności zastały w trakcie wnioskowania o kredyt mieszkaniowy.

fot. bongkarn thanyakij / / Pexels

Zapytaliśmy banki o losy wniosków kredytowych składanych przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią oraz zmiany w polityce kredytowania wprowadzone w ostatnim tygodniu. Na pytanie odpowiedziało do czasu publikacji 6 instytucji – Alior Bank, BNP Paribas Bank, Bank Pocztowy, PKO BP, BOŚ oraz mBank.

Banki zapewniają – wnioski są procesowane

Aplikacje złożone przed 12 marca są przetwarzane bez zmian – zgodnie deklarują zapytane instytucje. Kredytodawcy wskazują, że nie obserwują na razie opóźnień, ale kilka banków wypowiedziało się nieco ostrożniej. PKO BP podkreśla, że dokłada wszelkich starań, aby utrzymać najwyższą jakość świadczonych usług. W podobnym tonie odpowiada Bank Ochrony Środowiska.

Na pytanie o zmiany w warunkach kredytowania, np. ograniczenie dostępu do kredytu dla niektórych grup zawodowych lub brak akceptacji wybranych typów dochodu, odpowiedzi są bardziej zróżnicowane.

Brak zmian deklaruje Alior Bank, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski oraz Bank Ochrony Środowiska. BNP Paribas Bank dodaje, że „uważnie obserwuje rynek oraz otoczenie ekonomiczne”. mBank wskazuje, że podchodzi do udzielania kredytów bardziej konserwatywnie. „Liczymy, że przepisy obowiązujące banki zmienią się na tyle, żeby odpowiednio chronić interes kredytobiorców i kredytodawców” – dodano w stanowisku tego kredytodawcy.

fot. / / Bankier.pl

PKO BP podkreśla, że „ocenia zdolność kredytową indywidualnie, uwzględniając sytuację ekonomiczno-finansową klienta i sytuację gospodarczą w kraju. Ocena ryzyka kredytowego jest zindywidualizowana, niezależna dla każdego wniosku kredytowego”.

Więcej można załatwić zdalnie

Kilka instytucji wskazuje, że wprowadzało w ostatnim czasie zmiany w samych procedurach przetwarzania wniosków kredytowych.

BNP Paribas Bank wymienia w tym kontekście możliwość złożenia wniosku o produkt hipoteczny bez wizyty w oddziale, jeśli wnioskodawca jest już klientem banku (np. posiada już inny produkt banku) i wydłużenie terminu ważności decyzji kredytowej z 60 dni do 90 dni. Bank w imieniu klienta przekazuje wymagane dokumenty do sądu w celu złożenia wniosku o wpis hipoteki. Kredyt można także uruchomić (ostatni element procesu) bez wizyty w oddziale.

ING Bank Śląski w 2017 r. wprowadził możliwość składania wniosku o kredyt hipoteczny przez internet. Instytucja wskazuje, że zastosowano dodatkowe środki bezpieczeństwa w miejscach spotkań z klientami. „Ograniczyliśmy liczbę klientów, która może jednocześnie przebywać w oddziale. Prosimy klientów o oczekiwanie na obsługę przed oddziałem – specjalista zaprasza klientów do środka. Nasi specjaliści dbają o zachowywanie odpowiedniej odległości pomiędzy osobami znajdującymi się w oddziale, w naszych oddziałach regularnie dezynfekujemy dłonie i urządzenia specjalnymi preparatami, wprowadzamy osłony z plexi przy stanowiskach obsługi i w pokojach spotkań, doposażamy oddziały i specjalistów w długopisy do jednorazowego użytku” – wskazuje bank. Instytucja deklaruje także, iż pracuje nad kilkoma dodatkowymi rozwiązaniami.

mBank wskazuje, że „możemy zdalnie wnioskować o wydłużenie ważności decyzji przedwstępnej i ostatecznej, o wydłużenie ważności umowy. Mamy też proces uruchomienia kredytu nawet, gdy sądy są zamknięte (tu wystarczy wysłanie wniosku do sądu przez notariusza lub wysłanie wniosku do sądu pocztą z potwierdzeniem, że sąd wniosek otrzymał)”.

Alior Bank podkreśla, że zmniejszył liczbę wymaganych w procesie kontaktów z bankiem. „Wybrane formy standardowych zaświadczeń zastąpiliśmy dokumentami wygenerowanymi elektronicznie. Obejmuje to np. dokumentację fotograficzną nieruchomości, zaświadczenia generowane z portali ZUS i US” – wskazano w stanowisku.

Elektroniczną formę niektórych procesów rekomenduje także PKO BP. „Bank dostosowuje swoje działania do zmieniających się okoliczności wynikających z epidemii koronawirusa. Wiele dyspozycji związanych z kredytem hipotecznym, w tym m.in. uruchomienie kolejnej transzy kredytu, wcześniejsza spłata czy zawieszenie rat kredytu można złożyć poprzez iPKO. W banku wprowadzone zostały specjalne procedury dbające o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników”.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (44)

dodaj komentarz
kmierz
https://www.marvipol.pl/relacje/wp-content/uploads/2020/03/20200326_RBMD_142020_-_wp%C5%82yw-COVID19.pdf
mknowak
No i co z tego wynika poza tym, że condo będą padać jak muchy po RAID-zie.....
Wiadomo że większość z aktualnie realizowanych inwestycji mają sprzedanych a nowych nie będą rozpoczynać i tyle. Dla obiektów nad morzem kluczowe będą czerwiec, lipiec i sierpień i to te miesiące zdecydują ile condo nad morze padnie. trzeba czekać i
No i co z tego wynika poza tym, że condo będą padać jak muchy po RAID-zie.....
Wiadomo że większość z aktualnie realizowanych inwestycji mają sprzedanych a nowych nie będą rozpoczynać i tyle. Dla obiektów nad morzem kluczowe będą czerwiec, lipiec i sierpień i to te miesiące zdecydują ile condo nad morze padnie. trzeba czekać i to wszyscy muszą czekać ci co mają dużo na koncie też mają pełne gacie bo NBP drukuje tyle że głowa mała.
jasiek2017
Co artykuł o nieruchomościach to wychodzi grupa troli, która bez względu na cenę i tak niczego nie kupi. Wnioskuję chorobę psychiczną u większości.
To czy ceny spadną czy wzrosną zależy od tego jak długo potrwa walka z wirusem.
letni-amarant
I od wielu innych czynników.
loool
Wirus to tylko impuls do tego kryzysu który i tak by nastąpił. Jeśli w 2008 roku był wielki kryzys i wtedy FED drukował 80 mld USD miesięcznie a i tak to spowodowało spadki cen nieruchomości o 20-30 % a teraz drukuje 100 USD ale dziennie to jaki może być spadek teraz?
tomako_lunatic
Dobrze, że wszystkie trole wieszczące wzrosty cen nieruchomości, albo zmieniły zdanie, albo pochowały się pod kamieniami ;-)
jsunday
Napisał forumowy znafca cierpiący na rozdwojenie jaźni.


pikambelus
Ooo Jasieczek wrócił hahahahaha. Nie odpisałeś na moją ofertę - 6 tys. za m2 twoich mieszkań ? Wchodzisz ? Kto nie sprzeda teraz, ten przegra życie hahaha.

A na serio - ile razy dziennie latasz teraz do kibla ? Antydepresanty kupione ?
rafa987
idź po kilka małpek na pocieszenie i makaron....... coś trzeba jeść i jakość przetrwać w chudszych czasach na rynku nieruchomości....
rafa987
Hej jasiek2017 zamykasz już swoje pozycje na nieruchomościach.....czy pijesz ? :)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki