REKLAMA

Handel złotem wróci na Allegro

2020-01-20 10:47
publikacja
2020-01-20 10:47

Po niemal siedmiu latach pełnej lub częściowej prohibicji królewski metal w pełni powróci na wirtualne półki serwisu Allegro – poinformowała w  piątkowym komunikacje poznańska firma.

/ fot. Robin Loznak / FORUM

„Znaczne poszerzenie możliwości sprzedaży produktów inwestycyjnych” – to jedna z kilku ważnych zmian, jakie pojawiły się w styczniowej aktualizacji regulaminu Allegro.  

- Chcemy, aby możliwość sprzedaży w kategorii Produkty inwestycyjne była dostępna dla większej liczby sprzedających, dzięki czemu kupujący otrzymają większy wybór produktów takich jak złoto, srebro, platyna czy diamentyczytamy w komunikacie Grupy Allegro.

Zatem już oficjalnie wiadomo, że od 17 marca 2020 roku każdy posiadacz konta firmowego będzie mógł wystawić na sprzedaż metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto inwestycyjne. Ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, będzie musiał zaoferować wysyłkę w ciągu 24 godzin. Po drugie, będzie musiał zgodzić się na opóźnienie możliwości wypłat środków z Allegro Finanse.

Od prawie dwóch lat na platformie Allegro można kupić złoto od Mennicy Polskiej. Był to wówczas pierwszy znaczący wyłom poznańskiej firmy w zakresie polityki względem metali szlachetnych. Wcześniej przez prawie 5 lat handel złotem był co do zasady zakazany. Królewski metal trafił wówczas na długą listę towarów zakazanych, gdzie znalazł się obok pornografii, alkoholu, organów ludzkich, broni i amunicji oraz kryptowalut.

Według stanu na 20 stycznia 2020 roku w kategorii „produkty inwestycyjne – złoto” widniały 193 oferty sprzedaży złotych monet i sztabek. Były tam nie tylko oferty Mennicy Polskiej, ale też innych sprzedawców, z którymi Allegro zawarło odrębne umowy (w ramach art. 2 pkt. 15 i 16). Można było nabyć np. uncjowego krugerradda, amerykańską złotą 10-dolarówkę z 1932 roku, czy nawet polskiego dukata z XVII w. wycenionego na 32 000 zł.

Gdy latem 2013 roku Allegro zakazało obrotu kruszcami, polski rynek złota inwestycyjnego był jeszcze w powijakach, więc niemało inwestorów kupowało sztabki i monety za pośrednictwem poznańskiego serwisu. Teraz na polskim rynku działa kilku dużych i profesjonalnych dilerów metali szlachetnych, oferujących złoto inwestycyjne od ręki. Inwestor ma więc znacznie większe pole wyboru i bardziej konkurencyjne marże, niż to miało miejsce siedem lat temu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
"od 17 marca 2020 roku każdy posiadacz konta firmowego będzie mógł wystawić na sprzedaż metale szlachetne"

No to rewolucja ze hoho. Rownie dobrze moge sobie kupic i sprzedac na stronie tychze firm. Gdzie mozliwosc handlu miedzy zwyklymi ludzmi?
caesar_m
To się chińskie odlewnie wolframu ucieszą...Nie widzę sensu zakupu złota inwestycyjnego przez alledrogo..Allegro chroni kupujących w zasadzie jedynie poprzez wsparcie moralne. Zdecydowanie lepiej kupić (i sprzedać!!!) złoto inwestycyjne w którymś ze specjalistycznych serwisów : marże i ryzyko zdecydowanie niższe.To się chińskie odlewnie wolframu ucieszą...Nie widzę sensu zakupu złota inwestycyjnego przez alledrogo..Allegro chroni kupujących w zasadzie jedynie poprzez wsparcie moralne. Zdecydowanie lepiej kupić (i sprzedać!!!) złoto inwestycyjne w którymś ze specjalistycznych serwisów : marże i ryzyko zdecydowanie niższe. Co do zakupu złotej biżuterii i monet kolekcjonerskich to kupowanie może i ekonomicznie będzie miało sens (jubiler skupuje jak złom, a sprzedaje jak daVinci...) ale ryzyko olbrzymie...
myslcie_samodzielnie
Prowizja dilera plus prowizja allegro i lądujemy przynajmniej 8-10% powyżej ceny spot, także oferta to będzie raczej ciekawostka, ale to zawsze krok w dobrą stronę w świecie długu i wirtualnej wartości.
sammler
A wartość złota nie jest "wirtualna", czy raczej umowna? Dziś uncja kosztuje tyle, co przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. W czasie wojny nie wiem, czy kupisz za nią bochenek chleba. To ma być "niewirtualna" wartość?
grzegorzkubik
Wróci wróci bo złoto teraz ma coraz więcej nabywców.
bankster-kreator
Zaginął dzisiaj jeden bardzo ważny artykuł na bankierze: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowy-regulamin-Allegro-uderzy-w-sprzedawcow-7806370.html
karbinadel
Znamienne, że artykuł o podwyżkach opłat i regulaminowym biciu sprzedawców przez Allegro znikł z głównej po paru godzinach, chociaż różne duperele wiszą tam u dołu po dwa tygodnie
ertom
Najlepszy numer to prowizja od kosztów wysyłki.
karbinadel odpowiada ertom
Taka prowizja jest od dawna na eBay, a przyczyną były szwindle niektórych sprzedawców (np. drogi towar za zeta, a przesyłka stówę). Tyle że zapłacą za to wszyscy, jak zwykle
cyklonb odpowiada ertom
Już raz to próbowali zrobić jakieś 10 lat temu ale skarbówka dowaliła im 20% watu od sprzedaży usług pocztowych, dwa razy znaczka pocztowego nie da się opodatkować

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki