REKLAMA

Nowy regulamin Allegro uderzy w sprzedawców

2020-01-20 08:50
publikacja
2020-01-20 08:50

Prowizje zależne od kosztów wysyłki? Między innymi na taki pomysł wpadło Allegro. W ciągu najbliższych miesięcy polski gigant e-commerce zapowiedział szereg zmian, które dotkną zarówno sprzedających, jak i kupujących. 

/ Allegro

Pierwszą zmianą omawianą przez Allegro w związku z nowym regulaminem jest kwestia zwrotu prowizji. Po pierwsze od 24 marca serwis zamierza zwracać prowizję na nowych zasadach. Obecnie rabat transakcyjny przyznawany jest po wiadomości od kupującego, po tym, jak sprzedawca występuje z wnioskiem o przyznanie rabatu, kupujący otrzymuje e-mail, w którym Allegro prosi o potwierdzenie wersji sprzedawcy. Po zmianie serwis będzie przyznawał zwrot na podstawie dostępnych danych, np. śledzenie przesyłki. Tylko w wyjątkowych sytuacjach Allegro będzie zwracało się do kupującego o potwierdzenie, że do sprzedaży nie doszło. 

Zmiany obejmą również beneficjentów programu Allegro Smart!. Od 1 lutego 2020 roku zwiększy się maksymalna cena dostawy spełniającej warunki Allegro Smart! kurierem. Cena wzrośnie z 10,99 na 12,99 zł. Do 29 lutego Allegro przedłużyło okres promocyjny, w którym zwrócili pełny koszt przesyłek kurierskich. 

Istotną zmianą, jaką wprowadzi Allegro, będzie zmiana podstawy naliczania prowizji w transakcjach innych niż z dostawą Allegro Smart! lub z dostawą za 0 złotych.

"Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów w ramach programu Allegro Smart!" czytamy w informacji na temat zmian w regulaminie. 

Jak serwis chce to osiągnąć? Od 2 kwietnia prowizja od sprzedaży obejmie wartość całej transakcji - łącznie z kosztem dostawy opłaconym przez kupującego. Jedynie w przypadku korzystania z Allegro Smart! lub przy oferowaniu darmowych dostaw sprzedawca będzie zwolniony od prowizji za całą sprzedaż. 

Zmiany w wysokości prowizji na Allegro od 4 lutego 2020 roku 

Allegro zapowiedziało również miany w cenniku, które obejmą szereg kategorii - od antyków, po akcesoria erotyczne. 

 1. w kategoriach Kolekcje i Antyki i sztuka zmieni się maksymalna kwota prowizji - nie wyniesie więcej niż 80 zł, wcześniej wynosiła 50 zł
 2. w kategorii Numizmatyka prowizja spadnie z 9 do 6 proc., wzrośnie jednak maksymalna kwota prowizji - z 50 na 80 zł
 3. w kategorii Książki i Komiksy (z wyłączeniem podręczników do szkół podstawowych i średnich) prowizja wyniesie 9 proc. dla nowych tytułów i 15 proc. dla używanych. Obecnie prowizja wynosi 10 proc. 
 4. w podkategoriach Gry na konsole; Komputerowe PC; Gry online (MMO) - w ramach kategorii Gry oraz w kategorii Kody i doładowania (z wyłączeniem podkategorii Płatności internetowe) zmieni się kwota minimalnej prowizji od sprzedaży: z 1,5 zł na 2 zł,
 5. w kategorii Uroda (z wyłączeniem podkategorii Manicure i pedicure; Urządzenia; Pielęgnacja; Depilatory; Perfumy i wody; Urządzenia do stylizacji) kwota prowizji zmieni się z 10 proc. na 11 proc.
 6. w podkategorii Pielęgnacja w ramach Urody (z wyłączeniem podkategorii Depilatory; Opalanie; Twarz; Włosy) prowizja wyniesie 10 proc.. Obecnie wynosi 9 proc.
 7. w podkategorii Perfumy i wody prowizja wyniesie: 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 100 zł, 9 zł + 7 proc. od nadwyżki ponad 100 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8 proc.
 8. w kategorii Erotyka (z wyłączeniem podkategorii Bielizna i odzież erotyczna; Obuwie erotyczne; Prezerwatywy) prowizja zmieni się z 15 proc. na 16 proc.. W podkategorii Prezerwatywy zmieni się z 10 proc. na 11 proc., a minimalna kwota prowizji wyniesie 1 zł
 9. w kategoriach Suplementy diety, Korekcja wzroku oraz Higiena jamy ustnej (z wyłączeniem podkategorii Irygatory; Szczoteczki) prowizja wzrośnie z 10 do 11 proc. 
 10. we wszystkich podkategoriach o nazwie Pozostałe w ramach działu Zdrowie prowizja będzie wynosić 12 proc. 
 11. w kategoriach Specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Urządzenia medyczne (z wyłączeniem podkategorii Nawilżacze, oczyszczacze powietrza) prowizja wyniesie 7 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 500 zł, 35 zł + 5 proc. od nadwyżki ponad 500 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tych kategoriach wynosi 6 proc.
 12. w podkategorii Rowery i pojazdy w ramach działu Dziecko prowizja wzrośnie z 9 proc. na 10 proc.
 13. w podkategorii Rowery dziecięce w ramach działu Sport i Turystyka prowizja wzrośnie z 6 proc. na 10 proc., nie będzie również już maksymalnej kwotę prowizji, która wynosi obecnie 100 zł.
 14. w kategorii Rowery, w ramach działu Sport i turystyka prowizja wzrośnie z 6 proc. na 7 proc
 15. w podkategorii Skating, slackline (z wyłączeniem podkategorii Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne) prowizja wzrośnie z 8 do 10 proc.
 16. w podkategoriach Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne w dziale Sport i turystyka prowizja spadnie z 8 na 7 proc., a maksymalna kwota prowizji zostanie ustalona na  100 zł.
 17. w podkategoriach działu Sport i turystyka: Rowery i akcesoria (z wyłączeniem podkategorii Rowery); Sporty drużynowe; Sporty ekstremalne; Sporty towarzyskie i rekreacja; Sporty walki; Sporty wodne; Tenis i pokrewne; Wędkarstwo; Militaria (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie”) prowizja zmieni się z 9 proc. na 10 proc.
 18. w podkategoriach Ręczniki (Sport i turystyka) oraz Ręczniki i okrycia (Dziecko) prowizja zmieni się z 9 proc. i 10 proc. na 12 proc.
 19. w podkategorii Sporty zimowe w ramach działu Sport i turystyka (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie”) prowizja wyniesie: 10 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł, 15 zł + 8 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8 proc.
 20. w podkategorii Lodówki turystyczne w dziale Sport i turystyka zmieni się prowizja z 8 proc. na: 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł, 13,50 zł + 6 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej jest większa od tej sumy. Maksymalna kwota prowizji wyniesie 70 zł.
 21. w podkategorii Fotele gamingowe w ramach działu Dom i ogród prowizja zostanie obniżona z 10 proc. na 9 proc. oraz zostanie usunięta maksymalną kwotę prowizji, która obecnie wynosi 100 zł. 
 22. w kategorii Opony i felgi (z wyłączeniem podkategorii Akcesoria) prowizja wzrośnie z 4 proc. na 4,5 proc. 
 23. w podkategorii Myjki ciśnieniowe (Dom i ogród) maksymalna kwotę prowizji od sprzedaży wzrośnie z 50 na 70 zł.
 24. w kategorii Produkty spożywcze (z wyłączeniem podkategorii Kawa) prowizja wzrośnie z 10 proc. na 11 proc.
 25. w kategorii Herbata prowizja zostanie obniżona z 10 na 6 proc..
 26. w kategorii Artykuły dla zwierząt (z wyłączeniem podkategorii Karmy; Smakołyki dla psów oraz dla kotów; Akwarystyka) prowizja wzrośnie z 10 na 11 proc.
 27. w kategorii Utrzymanie czystości prowizja wzrośnie z 10 proc. na 10,5 proc..

Dodatkowo Allegro zmieni sposób kwalifikacji do programu Super Sprzedawcy, w drugiej połowie 2020 roku serwis uwzględni poziom jakości sprzedaży, której parametry są dostępne na koncie sprzedającego. "Dzięki temu sprzedający z wysokim poziomem jakości łatwiej zdobędą lub utrzymają status Super Sprzedawcy. Dla klientów natomiast oznacza to, że na Allegro znajdą najlepszych sprzedawców - którzy zapewnią im wyjątkowe doświadczenia zakupowe" czytamy na stronie Allegro.

WS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
edab
Prowizje wielkości 10%, a nawet większe to skandal.

Do tego teraz zamierzają liczyć prowizje od kosztów wysyłki, czyli jeśli klient wybierze kuriera (realny koszt to kilkanaście złotych) to Allegro zgarnia dodatkową prowizję 1 pln. Złodzieje, muszą upaść. Bojkot dla Allegro.
caesar_m
Proste : jeśli znajduję towar poza allegro z wysyłką taniej to kupuję poza allegro. Ryzyko podobne bo allegro kupujących wspiera jedynie moralnie...
polak2
Dziadostwo ..... Kupiłem na allegro . Towar okazał się wadliwy reklamacja -sprzedawca uznał i zrobił zwrot kasy przez Allegro . Ale allegro nie oddało mi kasy na konto z którego zapłaciłem tylko sobie zatrzymało kasę . teraz walka o oddanie kasy .czy tak powinno być ?
remo87
Sprzedający na allegro sami są sobie winni. Ilekroć coś tam kupuję to zawsze sprawdzam czy dany sprzedawca przypadkiem nie ma własnego sklepu internetowego i wielu właśnie ma, tylko problem w tym, że ceny tam są identyczne, lub po uwzględnieniu pakietów allegro (śmieszna smarty i monety) nawet wyższe niż na ich ofertach Sprzedający na allegro sami są sobie winni. Ilekroć coś tam kupuję to zawsze sprawdzam czy dany sprzedawca przypadkiem nie ma własnego sklepu internetowego i wielu właśnie ma, tylko problem w tym, że ceny tam są identyczne, lub po uwzględnieniu pakietów allegro (śmieszna smarty i monety) nawet wyższe niż na ich ofertach z allegro. Gdyby ci sprzedający chcieli się podzielić po połowie prowizją tego serwisu z kupującymi, to chętnie dokonałbym zakupu bez pośrednictwa allegro, a tak to nie widzę sensu, żeby tracić czas na rejestrację w każdym za sklepów z osobna.
wonsz
Jako kupujący mam na allegro:
1. wygodę i bezpieczeństwo robienia zakupów, o co zadbało allegro. nie mam tego w sklepie internetowym - niedawno, po latach, kupiłem coś poza systemami korporacyjnymi i sprzedawca zgubił mój przelew, ponad tydzień czekałem na wysyłkę, musiałem się o nią dopominać i jeszcze wysyłać
Jako kupujący mam na allegro:
1. wygodę i bezpieczeństwo robienia zakupów, o co zadbało allegro. nie mam tego w sklepie internetowym - niedawno, po latach, kupiłem coś poza systemami korporacyjnymi i sprzedawca zgubił mój przelew, ponad tydzień czekałem na wysyłkę, musiałem się o nią dopominać i jeszcze wysyłać potwierdzenia z banku, żeby sobie łaskawie konto sprawdził,
2. darmową wysyłkę - płacę 40 zł rocznie, za to mam kilkadziesiąt czy kilkaset paczek, ostatnio kupiłem nawet 50 kg tabletek solnych, które sprzedawca zapakował mi i wysłał w cenie produktu,
3. skoro już o cenie produktu mowa - cenę najniższą albo prawie najniższą na rynku. ja nawet poza allegro nie szukam, ale robiłem ostatnio zakupy dla mniej ogarniętego finansowo członka rodziny - dostałem listę linków z wyszukanymi produktami do sklepików internetowych, zakupy zrobiłem na allegro, a cena końcowa zamówienia była o ok. 25% niższa, niż wyszłaby w sklepikach (nie licząc dodatkowego zysku na kilku wysyłkach),
4. ogromny wybór wszystkiego i rzeczywiste oferty sprzedaży - a nie jak to bywa poza allegro - ogrom linków do sklepików internetowych, które mają stronę artykułu z opisem, ale sam produkt już "niedostępny". Pół wieczoru można stracić na szukanie po googlu czy ceneo tego, co w allegro znajduje się (albo nie) w 15 sekund.

A co ma sprzedawca na allegro? darmowe i skonfigurowane oprogramowanie sklepowe zintegrowane z systemem kuriera, obsługę prawną (audyt regulaminu i procesu zakupowego po każdej zmianie prawnej), zero ryzyka za wyciek danych, zero wydatków na obsługę IT, zero wydatków ileśnaście czy dziesiąt rzeczy, o które musiałby się martwić, prowadząc samodzielnie swój dychawiczny biznesik polegający na kupowaniu z Chin tanio i sprzedaży w Polsce drogo.

Także dajcie sobie, oburzeni, na wstrzymanie. Tak długo, jak na allegro towar jest taniej, niż poza allegro (i jeszcze z darmową wysyłką albo na raty 0%), jest miejsce na kolejne podwyżki.
sammler odpowiada wonsz
Zgadzam się. Może liczenie prowizji od kosztów wysyłki to przegięcie (rozumiem jednak, że ma wyeliminować przypadki, gdy a) koszt dostawy był znacznie wyższy od ceny zakupu, bo tam sprzedający postanowił ukryć marżę, b) koszt dostawy był znacznie wyższy niż wynikałoby z cennika operatora - na tym właśnie polega Zgadzam się. Może liczenie prowizji od kosztów wysyłki to przegięcie (rozumiem jednak, że ma wyeliminować przypadki, gdy a) koszt dostawy był znacznie wyższy od ceny zakupu, bo tam sprzedający postanowił ukryć marżę, b) koszt dostawy był znacznie wyższy niż wynikałoby z cennika operatora - na tym właśnie polega Smart, że można go włączyć, jeżeli nie zawyża się bezzasadnie kosztów dostawy). Ale nie zrezygnuję z Allegro na rzecz indywidualnych sklepów właśnie dlatego, że cena jest - mimo tych wszystkich narzekań, jak drogie to Allegro - z reguły identyczna. Kupując na Allegro mam większą gwarancję, że z moich danych osobowych nikt nie zrobi nielegalnego użytku, bo czarno na białym mam informację, komu zostały przekazane, że raczej mnie nie oszuka, bo ma zbyt wiele do stracenia (w małym, nieznanym mi sklepie, to ryzyko jest jednak znacznie większe - nie wszystkie są w "opiniowarkach" internetowych), rozliczenie transakcji jest pewne (nikt nie może stwierdzić, że jakiś przelew nie doszedł, czy coś takiego). Są oczywiście wyjątki - bo o wszystkim jednak przesądza cena (i nie mam na myśli różnicy rzędu 1%, ale 10-20% różnicę już czasami robi).

Krótko mówiąc, Allegro działa trochę jak "central counterparty" w branży finansowej - jako zewnętrzny podmiot dba o to, by rozliczenie transakcji było prawidłowe. Nie ma natomiast obowiązku korzystania z Allegro - zdaję sobie sprawę, że ich cennik może nie być dostosowany do realiów niektórych branż i niektórych sprzedawców. Nie chciałbym, by sprzedający minusowali mi tę wypowiedź bez zastanowienia - raczej powinni potraktować to jako wskazówkę, co mogliby zmienić, bym bez obaw kupował u nich.
matpoz1 odpowiada wonsz
Jaja sobie robisz czy jesteś pracownikiem allegro? Niemal wszystko jest tańsze po za allegro, z wyjątkiem drobnicy, ale ta się zamawia z aliexpres jeżeli nie spieszy nam się.
caesar_m
Różnie z tym bywa.. Znam konkretne przypadki gdy w sklepie własnym ceny są WYŻSZE niż na allegro. Sklep z artykułami motoryzacyjnym obok mnie ma ceny "sklepowe" ale po powołaniu na allegro sprzedaje w cenie...z allegro (czyli zdecydowanie niżej). Sprzedawcy u których kupuję od lat ( w praktyce wystarczy że Różnie z tym bywa.. Znam konkretne przypadki gdy w sklepie własnym ceny są WYŻSZE niż na allegro. Sklep z artykułami motoryzacyjnym obok mnie ma ceny "sklepowe" ale po powołaniu na allegro sprzedaje w cenie...z allegro (czyli zdecydowanie niżej). Sprzedawcy u których kupuję od lat ( w praktyce wystarczy że to mój drugi zakup ) i (to moje kryterium mają powyżej 99% pozytywów) po kontakcie telefonicznym z reguły sprzedają mi 10% taniej poza Allegro za pobraniem (zaufanym od lat wysyłam przelew z góry - ale nie polecam takiego rozwiązania bo można się jednak naciąć)
bankster-kreator
Z niecierpliwością czekam aż zrzuci się kilku bogatszych inwestorów i zrobi konkurencyjny serwis ostro inwestując w kampanię reklamową, dając np. z 2 lata promocji bez żadnych prowizji od sprzedaży i możliwość dodania linku w ofertach do własnego sklepu internetowego. Po dwóch latach prowizje 2-3%, Uważam, że utrzymanie Z niecierpliwością czekam aż zrzuci się kilku bogatszych inwestorów i zrobi konkurencyjny serwis ostro inwestując w kampanię reklamową, dając np. z 2 lata promocji bez żadnych prowizji od sprzedaży i możliwość dodania linku w ofertach do własnego sklepu internetowego. Po dwóch latach prowizje 2-3%, Uważam, że utrzymanie serwera, kilku programistów i działu obsługi online nie kosztuje tyle by nie dało się utrzymać z 2-3% prowizji od sprzedaży tak wielkiej ilości produktów. Allegro wykorzystuje po prostu status monopolisty!

Taki bardzo trafny przykład z siłownią w moim nie dużym mieście, Ponad 10 lat temu gdy minimalna krajowa była około 1000zł na rękę, jedyna siłownia w moim mieście żądała sobie 120zł za karnet, obecnie kiedy weszła fit moda i powstało z 10 siłowni a minimalna wzrosła prawie do 2000, ta sama siłownia walcząca o klienta kosztuje już 70zł za karnet. Można? Można! i jakoś się utrzymują i nie zamykają interesu, nawet remont zrobili i sprzętu dokupili, więc znaczy to, że biznes przy 70zł nadal się opłaca.
sammler
Pytanie brzmi: dlaczego do tej pory nikt tego nie zrobił? Może dlatego, że już jeden duży serwis próbował (eBay), ale poległ? Są zresztą już takie platformy (np. w Empiku - na wzór Amazona), tylko że popularnością wielką się nie cieszą.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki