Gwałtowne umocnienie złotego. Dolar w dół o 10 groszy

2020-05-26 17:40
publikacja
2020-05-26 17:40
fot. im_coco / Shutterstock

Wtorek przyniósł gwałtowne umocnienie polskiej waluty. Złoty zyskiwał zarówno względem euro, jak i dolara.

4,0423 zł trzeba było zapłacić we wtorek o godzinie 17:10 za dolara na rynku forex. To spadek ceny amerykańskiej waluty aż o 2,3 proc., czyli 9,5 grosza. Momentami skala spadków sięgała nawet 10 groszy. Złoty był tym samym najmocniejszy względem "zielonego" od połowy marca.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Mniejsze, choć również wyraźne, spadki względem polskiej waluty notowało euro. Kurs EUR/PLN spadał o 6,5 grosza, czyli 1,4 proc. Za 1 euro należało zapłacić we wtorek po południu 4,43 zł. To również najniższe poziomy od połowy maja.

Polski złoty umacniał się zresztą względem wszystkich najważniejszych walut. Do funta brytyjskiego zyskiwał 1 proc., do franka szwajcarskiego zaś 2 proc. W cieniu złotego pozostawały także inne waluty naszego regionu, przykładowo forint taniał o 0,9 proc. 

Wtorek był także dobrym dniem dla GPW. Indeks WIG20 zakończył sesję wzrostem aż o 4 proc., co było potwierdzeniem dobrego sentymentu wokół Polski. Ciężko jednak znaleźć bezpośrednią przyczynę nagłej zmiany nastrojów, z istotnych wskaźników makroekonomicznych, które dziś dotarły na rynek, warto bowiem było zwrócić uwagę w zasadzie tylko na bezrobocie. To zresztą okazało się nieco wyższe od oczekiwań.

Kluczowe dla najbliższej przyszłości notowań polskiej waluty może okazać się czwartkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że po dwóch mocnych cięciach tym razem stopa procentowa pozostanie niezmieniona. Istotna z gospodarczego punktu widzenia może być także jutrzejsza konferencja premiera Morawieckiego, na której ogłoszony ma zostać kalendarz kolejnego etapu powrotu z kwarantanny

AT

Kliknij, żeby zapisać się na webinar Bankier.pl » / Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (38)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
"Nadrukowali" zielonego smiecia tyle, że upychają, gdzie sie da. Przypominam ekscytującym się "silną złotówką" , że $ ył stosunkowo niedawno grubo poniżej 4.
Krótkoterminowy kapitał spekulacyjny uderzył w EM ...ale podkreślam slowo "krótkoterminowy"...i agresywny, szybko wchodzi i wychodzi.
sharkhunter
Ciekawe jak się teraz ruscy czują jak 1 USD = 71 rubli... czyli rubel jest 71 bardziej śmieciowy. Niezły śmieć z tego rubla.
kimdzongtusk odpowiada sharkhunter
Oczywiście, że rubel to smieć. Mamy początek końca FIATmoney. Będzie mnóstwo milionerów/miliarderów...tylko że kupią sobie za to bułkę z masłem.
1a2b
A złotówek to niby nie drukowali? To co widzimy to jest atak spekulacyjny skutkujący umocnieniem PLN a nie żadna polityka monetarna NBP.
znawca_inwestor
Ale to wszystkie waluty z EM umacniają się obecnie wobec dolara. Żadne mi odkrycie. Rubel też już jest prawie na poziomie sprzed początku epidemii.
festus
A nie pomyślałeś, że może komuś zależy aby wyglądało dobrze przed wyborami.
Wiadomo kogo promuje amerykański kapitał - może to jest prostsze niż wszyscy myślą i nie trzeba wcale takich długich wywodów.
To wszystko śmierdzi z odległości kontynentów, polska pada na "buzię" a oni tu euforię ryczą
A nie pomyślałeś, że może komuś zależy aby wyglądało dobrze przed wyborami.
Wiadomo kogo promuje amerykański kapitał - może to jest prostsze niż wszyscy myślą i nie trzeba wcale takich długich wywodów.
To wszystko śmierdzi z odległości kontynentów, polska pada na "buzię" a oni tu euforię ryczą :)
Poczekamy zobaczymy.
cichutki
@robol1000,

nie muszę dawać. Ja je mam. Dziwne tylko, że większość nie wyciąga wniosków z lat 2008/2009. Dolar z 2 zł poszedł na 3.90. Wg ciebie to co? Zł lepiej trzymać? Nie bądź śmieszny.

Ps.
Popatrz na ropę. Ropa zatrzymała się na luce. Teraz jazda w dół do 20 USD/baryłkę, a dolar w górę.
@robol1000,

nie muszę dawać. Ja je mam. Dziwne tylko, że większość nie wyciąga wniosków z lat 2008/2009. Dolar z 2 zł poszedł na 3.90. Wg ciebie to co? Zł lepiej trzymać? Nie bądź śmieszny.

Ps.
Popatrz na ropę. Ropa zatrzymała się na luce. Teraz jazda w dół do 20 USD/baryłkę, a dolar w górę. Poza tym złoto trzyma swój poziom (ok. 1700). Ropa i złoto to 2 wskazówki co będzie dalej z dolarem. A gospodarczo, to UE jest bardziej w czarnej D. aniżeli USA. Naczytałeś się propagandy ala PRL.
detektorjusia
Pisałem wam że złotówka jest silna to mnie minusowaliście.
znawca_inwestor
wszystkie waluty z EM teraz są silne.
robol1000
@ chichutki

Dasz 4.75 za USD? Za walute kraju którego gospodarka może się skurczyć o 25% w tym roku, gdzie jest 20% bezrobocia i gdzie najpopularniejsze imię chłopca to Mohamed? Dasz 4.75? Bo ja waluty tego kraju nie chce. Wale yuany

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki