REKLAMA

Grupa PGNiG dostarczy gaz do Mołdawii

2021-10-25 20:04, akt.2021-10-26 12:51
publikacja
2021-10-25 20:04
aktualizacja
2021-10-26 12:51
Grupa PGNiG dostarczy gaz do Mołdawii
Grupa PGNiG dostarczy gaz do Mołdawii
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

PGNiG Supply & Trading we współpracy z amerykańsko-ukraińskim ERU wygrało przetarg na sprzedaż gazu do Mołdawii - podało PGNiG w komunikacie prasowym. Będzie to pierwsza w historii dostawa nierosyjskiego gazu do tego kraju.

Jak podano, PGNiG Supply & Trading (PST) we współpracy z grupą ERU dostarczą Mołdawii we wtorek 26 października milion metrów sześciennych gazu ziemnego. To wynik przetargu na jednorazową dostawę paliwa gazowego ogłoszonego przez państwową firmę Energocom. Przetarg został zorganizowany w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

Dostawa gazu odbędzie się przez punkt odbioru na granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przy realizacji kontraktu PST będzie współpracowało z grupą ERU, która jest czołowym partnerem PGNiG na Ukrainie.

Wskutek ograniczenia dostaw gazu, 22 października rząd Mołdawii ogłosił stan wyjątkowy. Według tamtejszych władz wolumen gazu przesyłanego do kraju nie tylko nie wystarczał na pokrycie zapotrzebowania odbiorców, ale niósł ze sobą ryzyko poważnych zakłóceń w działaniu systemu przesyłowego w konsekwencji zbyt niskiego ciśnienia w gazociągach.

Kreml: gaz, który Mołdawia kupi od innych krajów, będzie droższy niż rosyjski

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że rozmowy o dostawach gazu, które Mołdawia prowadzi z innymi dostawcami, są wewnętrzną sprawą tego kraju. Przedstawiciel Kremla wyraził jednak przekonanie, że gaz taki będzie droższy niż ten kupiony od Rosji.

"Jest to sprawa strony mołdawskiej" - powiedział Pieskow, pytany o dostawy gazu dla Kiszyniowa. Dodał następnie, że "jest jasne, iż te transakcje mogą być tylko po cenie wyższej niż te, które omawiano ze stroną rosyjską".

Pieskow wyjaśnił, że nadal trwają kontakty między Mołdawią i stroną rosyjską. Stanowisko Gazpromu w sprawie dostaw jest wyważone i uzasadnione, a "z punktu widzenia parametrów ceny - korzystne dla strony mołdawskiej" - ocenił.

Rząd Mołdawii poinformował w poniedziałek, że kraj ten kupił w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii. Jest to pierwsza dostawa surowca do Mołdawii z alternatywnych źródeł.

Mołdawski parlament zarządził w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy w branży energetycznej w związku z kryzysem gazowym, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
ssmentek
Mołdawia płaciła za gaz Rosjanom. Kupują u nas bo mamy go taniej, niż ma go dla nich Kreml gdy obecny rząd Mołdawii się mu nie podoba. Za gaz Mołdawia zapłaci dolarami.
friedens
Kupiła? Ruskim nie płaci od lat, a Kartoflowi zapłaci? Czym? Przecież oni bidoki nic nie mają, bo nie mieii Balcerowicza. U nich cały czas jest PRL bis, który nad Wisłą buduje obłąkany Kartofel.
ssmentek
Zapłacą tak samo jak każdy inny nam płaci za inne towary :) Co do Balcerowicza to w Mołdawii nie było realnej opozycji wobec komuny, także żaden odpowiednik Balcerowicza zwyczajnie nie był komunistom do niczego tam potrzebny, natomiast "reformy" analogiczne do polskich a polegające na przejęciu majątku państwowego Zapłacą tak samo jak każdy inny nam płaci za inne towary :) Co do Balcerowicza to w Mołdawii nie było realnej opozycji wobec komuny, także żaden odpowiednik Balcerowicza zwyczajnie nie był komunistom do niczego tam potrzebny, natomiast "reformy" analogiczne do polskich a polegające na przejęciu majątku państwowego w Mołdawii były.
jpelerj
Czym płaci najbiedniejszy kraj Europy za ten gaz?
ajwaj_
Niezbadane drogi PISi Balbiny,
gaz do Moldawii (nie wiele), rosyjski, mialby isc z "Europy" :)
A w Europie pusto jak w dzbanie
Powazne zloze Groninen Hollandia (dawniej)

""29 marca 2018 roku rząd ogłosił, że ze względów bezpieczeństwa całkowicie zamknie wydobycie gazu do 2030 roku[11][12].
Niezbadane drogi PISi Balbiny,
gaz do Moldawii (nie wiele), rosyjski, mialby isc z "Europy" :)
A w Europie pusto jak w dzbanie
Powazne zloze Groninen Hollandia (dawniej)

""29 marca 2018 roku rząd ogłosił, że ze względów bezpieczeństwa całkowicie zamknie wydobycie gazu do 2030 roku[11][12].

We wrześniu 2019 roku holenderski rząd ogłosił dalsze przyspieszenie likwidacji złoża, wstrzymując całą regularną produkcję w 2022 roku[13]""
ajwaj_
A poniewaz klienci tego zloza kupuja gdzie indziej,
wozi Total i Gazprom gaz na pokrycie zlecen

Myszy i chronione nietoperze BalticPipy czuja sie OK
forfun
spoko jutro sami kupimy drożej
darius19
Rosja kraj bandycki. Uzywa gazu jako formy nacisku i aneksji. Moldawia sie uniezaleznia (odwrotnie jak Bialorus) i car Putin sie zdenerwowal. Czekamy na komentarz "ajwaj_" Bolszewickiego adwokata wzorowych demokracji Rosji i Bialorusi. Uzasadni wszystko co car kaze. Opluje kazdego, ktorego wskaze pan.
ajwaj_
PISia oddaj PC u Brata Alberta,
znowu zmazyles salceson na klawiaturze
friedens
Rosja kraj bandycki. Zgoda. Ale Mołdawia nie płaci Rosji od lat, bo nie miała, reform Balcerowicza. Tam Sowiety są. Polsce też nie zapłaci, bo nie mają dolarów.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki