REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Grupa Ergis skoncentruje się na poprawie rentowności

2011-11-15 15:46
publikacja
2011-11-15 15:46

Grupa Ergis, zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, w przyszłym roku skoncentruje się na poprawie rentowności i dokończeniu prowadzonych inwestycji. Spółka z optymizmem patrzy na najbliższą przyszłość. W kolejnych trzech kwartałach spodziewa się wzrostu zysku operacyjnego rok do roku.

"W trzecim kwartale, po raz pierwszy od dawna, zysk operacyjny wzrósł rok do roku. Był o jedną czwartą wyższy niż przed rokiem. (...) Wyniki dają podstawy do optymizmu. Na ogół w kryzysie, o ile nie ma gwałtownego załamania, dobrze radzimy sobie jako branża. Dziś mogę powiedzieć, że patrzę w przyszłość bardziej pozytywnie niż przed rokiem" - powiedział na konferencji prasowej prezes spółki Tadeusz Nowicki.

"Spodziewam się, że również w najbliższych trzech kwartałach będziemy pokazywać wzrosty rok do roku" - dodał.

W trzecim kwartale grupa miała stratę netto na poziomie 2,75 mln zł wobec 5,1 mln zł zysku netto rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł w tym okresie o 27 proc., do 5,7 mln zł z 4,5 mln zł. Przychody wyniosły 161,3 mln zł wobec 161,8 mln zł przed rokiem.

Jak poinformowali przedstawiciele spółki, istotnym czynnikiem wpływającym na poziom wyniku netto były niezrealizowane różnice kursowe. Obciążyły one wynik kwotą blisko 5 mln zł, podczas gdy w trzecim kwartale 2010 roku podwyższyły go o 2,6 mln zł.

"Spadek zysku netto nie odzwierciedla sytuacji spółki. W firmie obserwujemy wiele pozytywnych tendencji - spadają koszty, wyhamowały wzrosty cen surowców" - powiedział Nowicki.

W 2011 roku Ergis zainaugurował program inwestycyjny o wartości 50 mln zł. Obejmował on budowę nowego zakładu produkcji folii opakowaniowych w Wąbrzeźnie, do którego przeniesiono produkcję z zakładu w Niemczech i budowę czwartej linii do produkcji folii stretch w Oławie.

"Uruchomienie linii do produkcji folii stretch nastąpi w pierwszym kwartale 2012 roku. Zakładamy, że zwiększy ona nasz potencjał sprzedaży tego produktu o 8 tys. ton rocznie" - powiedział prezes.

Budowa nowej linii w Oławie kosztować będzie 24 mln zł. Zdaniem przedstawicieli spółki, 8 tys. ton rocznie nowego produktu to skala sprzedaży rzędu 50-60 mln zł.

"Nie należy jednak bezpośrednio dodawać tej kwoty do wyników spółki, bo uruchamiając nową linię będziemy jednocześnie zwalniać częściowo produkcję z już istniejącej" - poinformował Nowicki.

Poza tymi projektami w przyszłym roku spółka nie planuje, póki co, istotnych inwestycji, poza odtworzeniowymi, które średniorocznie wynoszą 10 mln zł

"Teraz skupimy się na poprawie marż i wykorzystaniu efektów synergii. Z kolejnymi projektami poczekamy na wzrost wyniku EBITDA" - poinformował Nowicki.

Spółka w październiku tego roku opublikowała informację opóźnioną, w której podała, że od października zeszłego roku prowadziła rozmowy z jednym z działających na polskim rynku funduszy private equity o ewentualnym udziale tego funduszu w procesie podniesienia kapitału Ergisu. Firmy nie osiągnęły porozumienia - producent folii uznał przedstawione spółce warunki za niesatysfakcjonujące.

"Pomysłów mamy więcej niż możliwości finansowych. Staraliśmy się pozyskać kapitał do nowego projektu, ale nie doszliśmy do porozumienia z partnerem" - powiedział prezes, nie zdradzając, na co spółka planowała przeznaczyć pieniądze.

Po trzech kwartałach tego roku zysk grupy spadł do 1,8 mln zł z 11,3 mln zł przed rokiem, wynik EBITDA spadł do 28,5 mln zł z 31,1 mln zł, zysk operacyjny do 13,6 mln zł z 15,8 mln zł, a przychody wzrosły do 474,4 mln zł z 448,4 mln zł.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki