Grupa Azoty liczy na poprawę sytuacji materialnej rolników i wyższe ceny nawozów

Po rekordowym pod względem wyników I półroczu 2019 roku Grupa Azoty zakłada wzrost cen gazu pod koniec roku, głównej pozycji po stronie kosztów. Spółka liczy, że zrekompensuje to sobie wyższymi cenami nawozów. Od początku przyszłego roku, po uruchomieniu instalacji compoundingu, w wynikach Azotów pojawią się przychody ze sprzedaży tworzyw przetworzonych – poinformował zarząd firmy na konferencji podsumowującej wyniki I półrocza 2019 roku.

(fot. Mateusz War. / Wikimedia Commons)

Po dwóch kwartałach 2019 roku Grupa Azoty zanotowała 6,1 mld zł przychodów, 941 mln zł EBITDA i 15,4 proc. marży EBITDA. Oznacza to, że przychody wzrosły rdr o 25 proc., EBITDA zwiększyła się o 78 proc., a marża EBITDA podniosła się o 4,6 pkt. proc. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 362,8 mln zł wobec 123,6 mln zł rok wcześniej.

"Wynik EBITDA za okres dwóch kwartałów wyniósł 941 mln zł i już teraz istotnie przewyższa wykonanie całego 2018 roku. Mocny spadek cen gazu na europejskim rynku bardzo korzystnie wpływa na marże na nawozach, ale dobre wyniki to także efekt działań podjętych w poprzednich latach, przed wszystkim ubiegłorocznej akwizycji grupy Compo Export" - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Wojciech Wardacki, cytowany w komunikacie prasowym.

Grupa Azoty kontrolę nad niemiecką firmą Compo Export przejęła jesienią zeszłego roku. Dzięki temu wynik EBITDA był w I półroczu wyższy o 86 mln zł, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Głównym czynnikiem zwiększającym zysk EBITDA (+399 mln zł) były wyższe ceny sprzedawanych produktów, głównie nawozów azotowych i wieloskładnikowych. O 43 mln zł EBITDA wzrosła dzięki korzystnym zmianom cen surowców, przede wszystkim spadkowi cen gazu. Związane z tym pozytywne efekty częściowo wyparły wyższe ceny surowców energetycznych oraz fosforytów i soli potasowej.

W samym II kwartale 2019 roku przychody ze sprzedaży Grupy Azoty wyniosły 2,7 mld zł (wzrost o 15 proc. rdr.), EBITDA miała wartość 333 mln zł (+164 proc. rdr), a marża EBITDA wyniosła 12,1 proc. (+6,9 pkt. proc. rdr). Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 68 mln zł wobec straty na poziomie 48,3 mln zł przed rokiem.

Przyszłe wyniki: Utrzymanie marży w agro, instalacja compoundingu

W III kwartale w dalszym ciągu na niskim poziomie utrzymują się ceny gazu, ale spółka oczekuje, że w sezonie zimowym będą wyższe.

"Oczekujemy, że ceny gazu tradycyjnie będą wyższe w sezonie zimowym, widzimy to już w notowaniach kontraktów. Rynek oczekuje wzrostu cen” - mówił wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński na konferencji prasowej po wynikach za I półrocze, odpowiadając na pytanie o oczekiwane przez firmę rezultaty finansowe w drugiej połowie roku.

Spółka liczy, że mimo to uda jej się utrzymać marże na wysokim poziomie, ze względu na rosnące ceny nawozów.

"Rosnąć także powinny ceny nawozów, więc zakładamy, że w segmencie agro utrzymamy solidną marżę” - ocenił Łapiński.

Przychody kluczowego dla grupy segmentu agro wzrosły w I półroczu o 16 proc. rdr do 3,7 mln zł, EBITDA zwiększyła się o 262 proc. do 621 mln zł, a marża EBITDA podskoczyła o 12 pkt. proc., do 17 proc.

Spółka ocenia, że na jej wyniki w II półroczu korzystnie może wpłynąć poprawa sytuacji materialnej rolników, w związku z przyspieszeniem wypłaty dopłat do produkcji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Podobnie jak przed rokiem ARiMR przyspiesza wypłatę dopłat w październiku, co powinno pomóc rolnikom i pobudzić rynek" - ocenił Łapiński.

Od początku przyszłego roku w przychodach spółki powinny pojawić się przychody związane z uruchomieniem instalacji do compoundingu, umożliwiającej produkcję tworzyw przetworzonych. Jak ocenił Łapiński instalacja jest ukończona w 97-98 proc. i powinna rozpocząć pracę pod koniec roku.

"Początkowo planujemy uruchomić cztery linie produkcyjne, następnie dwie kolejne. Przychody z tego tytułu pojawią się szybko, bo mamy podpisaną umowę z partnerem, z którym budujemy instalację, na odbiór 80 proc. produktów" - powiedział wiceprezes Azotów.

Obecnie Azoty produkują 12 tys. ton tworzyw przetworzonych rocznie, po uruchomieniu instalacji wolumen wzrośnie do ok. 60 tys. ton rocznie. Dzięki temu poprawić się mają wyniki segmentu tworzywa.

W I półroczu miał on 791 mln zł przychodów (-5 proc. rdr), 81 mln zł EBITDA (-33 proc. rdr) i zanotował marżę EBITDA w wysokości 10 proc. (-4 pkt. proc. rdr).

Chemia - trzeci z ważnych segmentów Grupy Azoty - miał w I półroczu 1,4 mld zł przychodów (-5 proc. rdr), 167 mln zł EBITDA (-23 proc. rdr) i zanotował marżę EBITDA w wysokości 12 proc. (-2 pkt. proc. rdr).

"W Chemii i Tworzywach mamy osłabienie, ale baza zeszłego roku nie jest wysoka, więc wyniki w II półroczu w tych segmentach powinny być lepsze” – powiedział Łapiński.

Synergie z Compo: Początek procesu

Przed rokiem Azoty przejęła niemiecką firmę Compo Export. Dzięki powiększeniu grupy kapitałowej zwiększył się udział w przychodach nawozów specjalistycznych. Przed rokiem Azoty szacowały, że dzięki nowemu podmiotowi przychody grupy zwiększą się o ok. 1,5 mld zł rocznie, a EBITDA o 130-200 mln zł. W I półroczu wkład Compo w wyniki wyniósł 868 mln zł na poziomie przychodów i 86 mln zł na poziomie zysku EBITDA. Stopniowo także pojawiają się oszczędności z tytułu przejęcia kontroli.

„Twardo policzone synergie wynoszą 5 mln euro, ale oczekujemy dużo większej skali. Zderzyliśmy się z dwiema barierami, które utrudniały nam dotychczas ich uzyskanie” – powiedział prezes Wardacki.

Pierwszą była awaria instalacji amoniaku w zakładach w Policach, drugą – kwestie logistyczne.

„Logistyka była dla nas dużym problemem, rozbijaliśmy się m.in. o brak specjalistycznych wagonów do transportu naszych produktów” – powiedział Wardacki.

Azoty są w trakcie wdrażania 70 inicjatyw, dzięki którym zamierzają uzyskać pełną skalę synergii z Compo.

„Efekty prac są już widoczne, najszybciej uporządkowaliśmy kwestie finansowania. Również na płaszczyźnie handlowej już uzyskaliśmy efekty. Jesteśmy na początku drogi w uzyskiwaniu pełnych efektów, to jest proces. Compo ma szereg umów, które muszą być wypełnione lub ograniczone, żebyśmy mogli zaopatrywać tę firmę produktami Grupy Azoty” - dodał prezes.

Jak poinformowały Azoty dzięki dołączeniu do grupy, koszty finansowania korporacyjnego obniżyły się w Compo 4-krotnie.

Polimery Police zgodnie z harmonogramem

Na konferencji prezes Azotów zadeklarował, że inwestycja w Polimery Police, która kosztować ma ok. 1,5 mld euro, przebiega zgodnie z harmonogramem.

„Prace dotyczące term sheet z Lotosem są na końcowym etapie. Mamy także praktycznie dopracowane umowy inwestycyjne z podmiotami koreańskimi: Hyundai Engineering i agencją rządową KIND” – dodał prezes Wardacki.

Z podpisanej w kwietniu umowy wynika, że Lotos zaangażuje w projekt 500 mln zł. Podobną kwotę zadeklarowały w maju łącznie podmioty koreańskie. Prezes Wardacki w trakcie spotkania z analitykami nie wykluczył, że być może do kapitałowego zaangażowania w projekt zostaną dopuszczone także 1-2 inne podmioty.

„Rozmowy na temat finansowania dłużnego również są na końcowym etapie” – powiedział prezes.

Na 23 września zaplanowane jest walne zgromadzenie Polic, które ma zdecydować o emisji akcji z prawem poboru, z której spółka zmierza pozyskać ok. 1 mld zł. Początkowo emisja miała zostać przeprowadzona przed wakacjami, ale ze względu na niejasności wynikające ze znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, spółka zawiesiła procedurę podwyższenia kapitału.

Police i Grupa Azoty są udziałowcami spółki celowej PDH Polska, która będzie realizowała projekt Polimery.

"Do końca roku spółka celowa szykuje się do wydania polecenia przystąpienia do pełnej realizacji - raczej na początku grudnia” – poinformował prezes Wardacki.

Wykonawcą projektu Polimery Police, w ramach którego powstanie instalacja odwodornienia propanu PDH, instalacja do produkcji polipropylenu PP, infrastruktura logistyczna polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport) oraz instalacje Pomocnicze - jest Hyundai Engineering. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji planowane jest na IV kwartał 2022 roku. 

tj/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
GRUPAAZOTY -2,88% 33,00
2019-11-15 17:04:41
WIG 0,22% 58 751,67
2019-11-15 17:15:02
WIG20 0,35% 2 233,87
2019-11-15 17:15:01
WIG30 0,32% 2 531,47
2019-11-15 17:15:01
MWIG40 -0,06% 3 746,86
2019-11-15 17:15:01
DAX 0,47% 13 241,75
2019-11-15 17:37:00
NASDAQ 0,73% 8 540,83
2019-11-15 22:03:00
SP500 0,77% 3 120,46
2019-11-15 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.