REKLAMA

Grodzki: Przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i NATO

2021-12-06 14:42
publikacja
2021-12-06 14:42
Grodzki: Przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i NATO
Grodzki: Przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i NATO
/ Senat RP

Polska, Litwa i Ukraina są zgodne i mają głębokie przekonanie, że przyszłość naszego regionu Europy leży w sojuszu z UE i w sojuszu euroatlantyckim - oświadczył w poniedziałek po zakończeniu XI Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W dwudniowym zgromadzeniu w Senacie uczestniczyli, obok Grodzkiego, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Grodzki po zakończeniu rozmów podkreślił, że oprócz tematu pandemii dyskutowano też o sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej. "Z drugiej strony niepokoi wszystkich duża koncentracja wojsk rosyjskich na granicy rosyjsko-ukraińskiej" - podkreślił Grodzki.

Wskazywał też na "zagrożenia energetyczne" w naszej części Europy.

Grodzki przekazał, że uczestnicy rozmów przyjęli dokument końcowy, który jest - jak powiedział - "dość jednoznaczny i dość ostry w tonie".

"Chciałbym podkreślić jeszcze jedno - ogromną zgodność co do tego, że nasze narody i kraje złączone tak licznymi więzami historycznymi, zarówno chlubnymi jak i trudnymi, mają głębokie przekonanie, że przyszłość tego regionu Europy leży w sojuszu z UE, w sojuszu euroatlantyckim" - podkreślił Grodzki.

Dodał, że europejskie aspiracje Ukrainy także do NATO są przez wszystkie strony spotkania jednoznaczne popierane.

Grodzki zaznaczył jednak, że mamy do czynienia z niejasną postawą "ultraprawicowych" środowisk europejskich, które twierdzą, że Ukraina to są wpływy rosyjskie i nikt nie powinien się w to wtrącać".

"W żadnym razie nie popieramy tego stanowiska, jesteśmy mu zdecydowanie przeciwni" - oświadczył marszałek Senatu.

W ten sposób nawiązał do słów szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen z wywiadu dla "Rzeczpospolitej". "Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki i dochodzi się do sytuacji, jakiej dziś jesteśmy świadkami" - powiedziała Le Pen.

Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen mówiła, że uczestnicy zgromadzenia "są zjednoczeni, popierając Ukrainę na drodze do UE i NATO".

"Dzisiaj przygotowaliśmy dokument, w którym mówimy o problemach, z którymi spotyka się nasz region, nie pierwszy raz wspomniane są hybrydowe ataki Rosji i Białorusi" - mówiła Czmilyte-Nielsen.

Dodała, że poruszona została także kwestia gazociągu Nord Stream 2, migracji, a także zwrócono uwagę na więźniów politycznych przetrzymywanych przez białoruski reżim.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk dziękując uczestnikom zgromadzenia podkreślił, że "tylko razem jesteśmy silni". "Jeżeli jesteśmy razem, możemy przeciwstawić się największym zagrożeniom, jakie są dzisiaj na świecie" - podkreślił.

"Świetnie rozumiemy, że wszystkie 38 punktów, które przewidzieliśmy w dokumencie końcowym, sprowadzają się do jednego człowieka na tym świecie, który na różne sposoby manipuluje bezpieczeństwem w regionie europejskim i bezpieczeństwem całego świata. I powinniśmy o tym mówić szczerze i uczciwie" - podkreślił Stefanczuk.

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy rozpoczęła się w niedzielę od spotkania prezydium zgromadzenia, w poniedziałek toczyły się obrady plenarne i prace w komisjach: ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy; ds. rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej, regionalnej, lokalnej i transgranicznej; ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa; ds. współpracy społecznej i kulturalnej. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Po kim on to powtarza przemądrzały hipokryta?… już chyba z 1000x ktoś przed nim to powiedział. Czym ich tam karmią w tym senacie?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki