Greta Thunberg chce ochrony prawnej dla swojego nazwiska i ruchu

Greta Thunberg wraz z rodziną wniosła o ochronę prawną swojego imienia i nazwiska. Słynna aktywistka klimatyczna chce także zarejestrować znak towarowy dla nazwy ruchu "Fridays for Future" oraz logo strajku szkolnego.

(fot. Pontus Lundahl / TT News Agency)
Thunberg napisała na Instagramie, że ani ona, ani inni uczestnicy strajków szkolnych nie interesują się znakami towarowymi, ale ich ochrona stała się konieczna, gdyż jej imię, jak stwierdziła aktywistka, "jest wielokrotnie używane w kontekstach niezgodnych z wartościami ruchu".

Według informacji uzyskanych przez PAP w szwedzkim Urzędzie Patentowym i Rejestracyjnym (PRV) wnioski Grety o ochronę znaków towarowych obejmują obszar Unii Europejskiej. Instytucją właściwą do ich rozpatrzenia jest mieszczący się w hiszpańskim Alicante Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Formalnie wnioskodawcą jest fundacja The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, założona w Sztokholmie przez rodziców piosenkarkę Malenę Ernman oraz aktora Svantego Thunberga, w imieniu niepełnoletniej Grety oraz jej młodszej siostry Beaty. Wcześniej wspólnie wydali oni książkę, która stała się światowym bestsellerem.

W udostępnionych przez EUIPO wnioskach o rejestrację nazw "Greta Thunberg", ruchu piątkowych demonstracji "Fridays for Future" oraz znaku i grafiki "Skolstrejk foer klimatet" (strajk szkolny dla klimatu) wskazano cztery obszary dotyczące towarów lub usług.

Rodzina Thunberg chce chronić swoją markę w reklamie, w tym m.in. w zarządzaniu działalnością gospodarczą oraz usługach marketingowych i promocyjnych w celu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie spraw i inicjatyw społecznych.

Drugi punkt dotyczy ubezpieczeń, działalności finansowej, bankowości oraz majątku ruchomego. Jest w nim mowa o dystrybucji dotacji i stypendiów na rzecz organizacji i osób indywidualnych w celu promowania postępu w kwestii klimatu, zdrowia psychicznego, dobrego środowiska, różnorodności biologicznej, praw człowieka lub praw zwierząt.

Trzeci punkt ma związek m.in. z nauczaniem, kształceniem, rozrywką, działalnością wydawniczą i reporterską. Ochrona ma dotyczyć organizacji konferencji, wystaw i zawodów w zakresie spraw i inicjatyw środowiskowych.

Natomiast punkt czwarty dotyczy usług naukowych oraz technicznych. Wymieniane jest w nim projektowanie i rozwój sprzętu komputerowego, testowanie, stwierdzanie autentyczności i kontroli jakości, a także dostarczanie informacji naukowych w dziedzinie zmiany klimatu i globalnego ocieplenia.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 carlito1

Kasa ma się zgadzać! Tyle w temacie:)

! Odpowiedz
0 11 xiven

greta to produkt!

! Odpowiedz
0 11 1as

Różnorodności biologicznej?!!
WTF is this?
Znaczy, że są ludzie i ameby, i są to różnorodne biologicznie organizmy?

! Odpowiedz
0 20 stefanw

Jakieś lewactwo to finansuje, ale po to wystawiło słupa, żeby samemu siedzieć w ukryciu. Słup jest mizerny, nawet jak na dzisiejsze czasy. Jedyne co umie, to czytać z kartki.

! Odpowiedz
1 34 slawekkry

Czy kiedyś w końcu dowiemy się
-kto płaci za przeloty tego dziecka
-kto płaci za hotele
-kto płaci za "administracje"- dziennikarze, ochrona, itd
-kto płaci za obsługę prawną

! Odpowiedz
4 75 innowierca

Nie ma co. Biznesowa rodzinka. Dopiero co jej ochroniarze pobili dziennikarza podczas klimatycznego marszu w Sztokholmie. Facet twierdzi ze dostal za zadawanie "niewlasciwych" pytan.
Wszystko jednak bylo przygotowane i w pelni animowane. Rodzice to celebryci.

! Odpowiedz
4 48 wnr

Na jej przykładzie widać skutki tego "Skolstrejk"

! Odpowiedz
6 66 prs

Ten dzieciak potrzebuje ochrony przedewszystkim przed wlasnymi rodzicami..

! Odpowiedz
5 55 jasiustasiu01

Zaczyna sie komercjalizacja idei, ktòra nie dla pleniędzy jest! Chcą fundować stypendia niby a ich wlasnie dziecko nie chodzi do szkoły.

! Odpowiedz
4 26 mgs3

Trump taki niepopularny w Europie, gdyż nie wyznaje dominującej wiary religijnej Europejczyków tj. ocieplenia klimatu. "Światła Europa" wyznawała wcześniej maoizm i umiłowanie stalinizmu, zawsze ta zła, niedobra Ameryka im bruździła

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne