REKLAMA

Gowin: W sprawie aborcji być może nie ma już innej drogi jak tylko referendum

2020-12-18 11:34
publikacja
2020-12-18 11:34
Gowin: W sprawie aborcji być może nie ma już innej drogi jak tylko referendum
Gowin: W sprawie aborcji być może nie ma już innej drogi jak tylko referendum
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Po tym, gdy naruszono tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r., którego byłem i jestem zwolennikiem, być może nie ma już innej drogi jak tylko referendum; należałoby dobrze przemyśleć pytania i wówczas oddać głos Polakom - mówi w wywiadzie dla Gazeta.pl Jarosław Gowin.

Gowin pytany, czy ma pan pomysł jak zakończyć spór o aborcję w Polsce odparł, że jego pomysł "był niemal tożsamy" z propozycją projektu ustawy prezydenta Andrzeja Dudy.

"Był, bo wiem, że dla ustawy dopuszczającej przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych - przesądzających o śmierci dziecka jeszcze w łonie matki bądź wkrótce po urodzeniu - nie ma większości w Sejmie, albo też nie ma jej tak długo, dopóki nie poznamy pisemnego uzasadnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Być może w tym uzasadnieniu będą wskazówki, jaką drogą powinien pójść parlament. Bez nich tkwimy w impasie" - odparł Gowin

"Jeszcze tydzień temu bym tego nie powiedział, ale teraz już tak. Po tym, gdy naruszono tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r., którego byłem i jestem zwolennikiem, być może nie ma już innej drogi jak tylko referendum. Należałoby dobrze przemyśleć pytania i wówczas oddać głos Polakom" - powiedział wicepremier.

Pytany, czy takie referendum powinno towarzyszyć wyborom, podkreślił, że "im dalej od jatki politycznej, jaką są wybory, tym lepiej".

W rozmowie poruszono też temat epidemii koronawirusa i kondycji gospodarki. Gowin powiedział, że stanął na czele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z jasnym postanowieniem, aby jak najszybciej doprowadzić do odmrożenia gospodarki. "Statystyki są jednak nieubłagane. Mimo restrykcji nie tyle codzienna liczba zakażeń, ile codzienna liczba zgonów pokazuje nam, że walka z koronawirusem jest daleka od zwycięstwa" - przyznał.

Według wicepremiera "źródłem nieszczęść jest to, co wydarzyło się wiosną". "Apelowałem wtedy o przełożenie wyborów prezydenckich o dwa lata. Mówiłem, że wszystkie siły państwa powinny być ukierunkowane na dwa cele: ratowanie ludzkiego życia i ratowanie gospodarki (...). Gdyby wtedy opozycja zgodziła się na uczciwe porozumienie - przekładamy wybory o dwa lata, a urzędujący prezydent nie kandyduje w kolejnych wyborach - jestem przekonany, że dziś tych zgonów byłoby mniej" - podkreślił.

Jego zdaniem politycy poświęcili zbyt wiele czasu na spory i kampanię wyborczą.

Gowin był też pytany o krytykę ze strony lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry porozumienia zawartego na ostatnim unijnym szczycie i opinie, że Polska pozbyła się suwerenności przystając na powiązanie pieniędzy unijnych z praworządnością.

Lider Porozumienia odparł, że aby być suwerennym krajem, musimy mieć polskie fabryki, firmy, sklepy, banki, technologie. "Dlatego zdecydowanie pozytywnie oceniam wyniki szczytu unijnego w Brukseli. Przypieczętował on uzyskanie przez Polskę blisko 800 miliardów złotych" - podkreślił.

Gowin dodał, że jeśli ktoś widzi przyszłość Polski poza UE, "to chcąc nie chcąc projektuje oddanie Polski pod wpływy Kremla".

Wicepremier był też pytany, czy w rządzie jest miejsce dla takich ludzi jak wiceminister aktywów państwowych Kowalski z Solidarnej Polski, który rzucił przed unijnym szczytem hasłem "weto albo śmierć". Gowin odparł, że dopóki nie ma zastrzeżeń merytorycznych do pracy danego ministra, a jego partia podtrzymuje dla niego rekomendację, to nie widzi podstaw do dymisji.

Gowin powiedział też, ze w sprawie zapowiadanego przez PiS podziału Mazowsza Porozumienie poprze rozwiązanie zaproponowane przez koalicjantów. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Należałoby dobrze przemyśleć pytania i wówczas oddać głos Polakom" - stwierdził członek Opus Dei :)
specjalnie_zarejestrowany2
A pytanie będzie brzmiało " Czy jesteś za zabijaniem dzieci? TAK / NIE"
billbill
Czy to źle jeżeli dojdzie do referendum w sprawie aborcji? Chyba na tym polega demokracja "wola ludu" . Szwajcarzy owiele częściach przeprowadzają referenda i jakoś nikt tam z tego powodu nie narzeka.
and-owc
Trzym "dziób" (matołku). Aborcja to sprawa Kobiety, nie twoja (polityku).
hal9ooo
Zgadnijcie komu zlecą organizację referendum...
samsza
Idźcie do urn, on już nie jest groźny...
Ale wszystko inne wam zamkniemy, a na koniec was...
pozhoga
Nonsens: a jeżeli wynik nie będzie zgodny z Konstytucją? Rzucając takie pomysły Duda i Gowin się kompromitują.
zenonn
Przygotowane pytania i wynik jak oczekują rządzący.
Należy koniecznie zapytać czy jesteś za odstrzałem rządzących i towarzysza pierwszego sekretarza vel balbina.

Patrz wynik "referendum 6 września 2015. Głosujący odpowiedzieli w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych
Przygotowane pytania i wynik jak oczekują rządzący.
Należy koniecznie zapytać czy jesteś za odstrzałem rządzących i towarzysza pierwszego sekretarza vel balbina.

Patrz wynik "referendum 6 września 2015. Głosujący odpowiedzieli w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika"

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki