REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

"Gotlandzka Straż". Ruszają pierwsze w historii polsko-szwedzkie ćwiczenia wojskowe

2025-09-22 09:23
publikacja
2025-09-22 09:23
Dodaj Bankier.pl w Google

Rozpoczynamy pierwsze w historii polsko-szwedzkie ćwiczenie wojskowe SNEX Gotland Sentry (Gotlandzka Straż) - poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Gotlandzka Straż". Ruszają pierwsze w historii polsko-szwedzkie ćwiczenia wojskowe
"Gotlandzka Straż". Ruszają pierwsze w historii polsko-szwedzkie ćwiczenia wojskowe
fot. Michal Kosc / / FORUM

Informację o rozpoczęciu polsko-szwedzkiego ćwiczenia minister obrony narodowej przekazał w poniedziałek rano na platformie X.

„Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa Bałtyku. Rozpoczynamy ćwiczenie SNEX Gotland Sentry – pierwsze w historii tego typu wspólne działania Polski i Szwecji” - podkreślił szef MON.

Jak zaznaczył, ćwiczenie to jest efektem polsko-szwedzkiego porozumienia obronnego, które zostało podpisane 2 września. Dokument ten obejmuje „wspólne operowanie na Bałtyku oraz rozwój współpracy w dziedzinie technologii obronnych”.

Informację o ćwiczeniu przekazało także Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak zaznaczono w informacji podanej na stronie internetowej Dowództwa, ćwiczenie Gotland Sentry (Gotlandzka Straż) jest pierwszym w historii polsko-szwedzkim bilateralnym ćwiczeniem typu SNEX.

„Celem ćwiczenia GOSE (Gotland Sentry) jest zademonstrowanie zdolności polskich oraz szwedzkich sił zbrojnych do szybkiego przemieszczenia wydzielonych komponentów drogą powietrzną, morską i lądową, a także doskonalenie procedur obrony kolektywnej. Istotnym elementem jest również rozwijanie interoperacyjności oraz zdolności dowodzenia w środowisku międzynarodowym, jak również pogłębiona analiza wyzwań bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” - napisało Dowództwo.

Ćwiczenie to ma dowodzić - jak podkreślono we wpisie - „że partnerstwo polityczne obu państw przekłada się na praktyczne działania operacyjne”.

Wakacje na giełdzie

„SNEX (Short Notice Exercise) to ćwiczenie charakteryzujące się krótkim czasem uprzedzenia zaangażowanych w nie sił, które ma na celu sprawdzenie ich zdolności do realizacji zadań w nakazanym reżimie czasowym. Charakter SNEX oznacza brak długiego okresu planowania, dużą dynamikę działań oraz nacisk na elastyczność dowodzenia i interoperacyjność. To jedna z najbardziej wymagających form szkolenia wojskowego, weryfikująca faktyczną gotowość bojową” - poinformowało DORSZ. (PAP)

iwo/ mrr/

Dodaj Bankier.pl w Google
Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie
Tanie konto firmowe na lata. Najlepsze oferty w długiej perspektywie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
terminal promowy w Gdyni na 7 lat na wyłączność za zwykłe ćwiczenia, ho ho...

Powiązane: Bezpieczeństwo narodowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki