REKLAMA

Gospodarka USA hamuje zgodnie z oczekiwaniami

2019-08-29 14:38
publikacja
2019-08-29 14:38
fot. Jonathan Ernst / Reuters

Potwierdziły się słabe wstępne odczyty amerykańskiego PKB. Wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale spowolnił do 2% i był to drugi najsłabszy wynik od trzech lat.

Dynamika produktu krajowego brutto USA w ujęciu zanualizowanym wyniosła w drugim kwartale tego roku 2,0 proc. - podało zrewidowane dane rządowe Biuro Analiz Gospodarczych (BEA). Po wprowadzonych przez BEA rewizjach okazało się, że to drugi najgorszy wynik od II kw. 2016 r.

Annualizowana dynamika PKB Stanów Zjednoczonych (w %). / BEA.

Dane BEA nie zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się wzrostu na poziomie 2,0% wobec 2,1% raportowanych we wstępnym raporcie opublikowanym miesiąc temu.

Największy wpływ na annualizowaną dynamikę amerykańskiego PKB miała konsumpcja, która wniosła aż 3,1 punktu procentowego. Spory wkład wniosły szybko rosnące wydatki publiczne (a zwłaszcza federalne), które dodały 0,77 pkt. proc. Natomiast malejące inwestycje odjęły 0,2 pkt. proc., a wpływ zapasów wyniósł -0,91 pkt. proc. Negatywnie wpływał też handel zagraniczny, który odjął 0,72 pkt. proc.

Opublikowane dziś dane mają charakter mocno historyczny i nie są istotne dla inwestorów. Dla nich liczy się to, co dopiero wydarzy się w amerykańskiej gospodarce. Jak na razie prognozy są średnio optymistyczne. Model prognostyczny Fedu z Atlanty na bazie spływających raportów makroekonomicznych szacuje, że w trzecim kwartale PKB Stanów Zjednoczonych rośnie w annualizowaym tempie 2,3%. A więc nie gorzej niż w pierwszym kwartale, ale wolniej niż w roku ubiegłym.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
mooooo
Trzeba ludziom wytłumaczyć jak to jest z tym amerykańskim hamowaniem bo ,, bankier,, się wcale do tego nie spieszy ?? Otoz !! W skrócie !! Firmy na rynku się zadłużały FED wykupował długi przez co gospodarka się kręciła kosztem kredytu aż doszło do muru gdzie jest napisane 17 bilionów długu i marne szanse ze firmy Trzeba ludziom wytłumaczyć jak to jest z tym amerykańskim hamowaniem bo ,, bankier,, się wcale do tego nie spieszy ?? Otoz !! W skrócie !! Firmy na rynku się zadłużały FED wykupował długi przez co gospodarka się kręciła kosztem kredytu aż doszło do muru gdzie jest napisane 17 bilionów długu i marne szanse ze firmy podniosą się z kolan z zacząć spłaca dług dla FEDu a tym samym nastąpi prawdziwy wzrost gospodarczy jednak tak się nie stało bo stare kapitalistyczne metody które zostały opracowane w latach 80-tych już nie działają gdyż to Azja jest dziś pępkiem świata a nie USA i nasuwa się tylko jedno pytanie jak i kiedy USA spłaci długi i czym ? Hhhmm !! Wszystkie znaki na niebie wskazują ze w USA zawita socjalizm !
kerad_
Różnica jest taka, że w każdym innym przypadku konsekwencje ponosi dłużnik i bankrutuje, ale w tym przypadku zbankrutują raczej wierzyciele! Po to są lotniskowce!
search
Czy FED musi pomoc. Poza tym Tampek spuszcz powietrze z rynkow bo za rok wybory i wiadomo latwiej jest pompowac z 2800 na 3100 niz z 3000 na 3300, musi byc hossa w przyszlym roku i nowe rekordy a pozniej no coz. Sp500 od poczatku roku uroslo 16 %. ladnie.
bha
Cóż...Giełda wysoko od lat sztucznie napompowana na maxa tylko dla dodatkowych nie małych zysków niewielkiej garstki % na tzw. Górze - jak widać coraz bardziej dobitnie jest to wszystko stworzone bez żadnego pozytywnego przełożenia na realne wyniki wzrostowe tamtejszej wewnętrznej gospodarki.
samsza
Gospodarka mu hamuje, Bankier pisał, że dolar umocnił się juz o 32%. Nie słyszał o cudzie 500+ i trzynastek dla emerytów ???
jendreka
Trump to pierwszy prezydent biznesmen, który władzę jaką ma wykorzystuje dla własnych interesów. Ustawia giełdy jak chce, jednego dnia w górę drugiego w dół. Tak się robi po cichu interesy. Ten człowiek powinien już siedzieć za manipulowanie rynkami finansowymi. I co na to organy?
jes
Pierwszy? Urodziłeś się wczoraj? Taki sam jak poprzednicy tylko metody inne.
jendreka
A w Polsce rośnie inflacją. Też zgodnie z oczekiwaniami. 500+ pojdzie się j...
mooooo
Czyli wielki szaman narodu amerykańskiego i gospodarczy geniusz i polityczny strateg donaldino trump doprowadził USA do upadku !
cowabunga
Wincyj wojny i wincyj ceł ! Wtedy skupię z rynku co się da za bezcen. BTW. Trump nawet jak nie wygra wyborów to i tak na tym kryzysie zarobi. On jest jak kasyno - zawsze wygrywa :-)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki