Amerykańska gospodarka przyhamowała

W drugim kwartale 2019 r. amerykański PKB rósł szybciej od oczekiwań analityków. W danych widać jednak, że największa gospodarka świata nie rośnie tak szybko jak w ubiegłym roku.

Dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w ujęciu zanualizowanym wyniosła w drugim kwartale tego roku 2,1 proc. - podało wstępne dane rządowe Biuro Analiz Gospodarczych (BEA). To najgorszy rezultat od pierwszego kwartału 2017 r. (1,8 proc.).

Dane BEA okazały się lepsze od konsensusu ekonomistów, który zakładał wzrost na poziomie 1,8 proc. wobec 3,1 proc. odnotowanych w pierwszym kwartale 2019 r. oraz 4,2 proc. w drugim kwartale 2018 r.

Dane w ujęciu zanualizowanym
Dane w ujęciu zanualizowanym (FRED)

Jak czytamy w komunikacie BEA,  w drugim kwartale do wzrostu PKB dodatni wkład wniosły wydatki gospodarstw domowych (2,8 p.p.) oraz rządu (0,85 p.p.). Negatywnie na końcowy wynik oddziaływały inwestycje (-1 p.p.), zapasy (-0,86 p.p.) i handel zagraniczny (-0,65 p.p.).

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i będą podlegać jeszcze rewizjom. Najbliższą z nich poznamy 29 sierpnia.

W ujęciu rocznym, czyli takim które najczęściej wykorzystywane jest do porównań w Europie, amerykański PKB wzrósł w drugim kwartale o 2,3 proc. To najgorszy wynik od dwóch lat.

Dzisiejsze dane są jednym z ostatnich istotnych raportów przed przyszłotygodniową decyzją Rezerwy Federalnej. Inwestorzy oczekują, że w środę wieczorem czasu polskiego (20.00) Fed po raz pierwszy od lat zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Lepsze od oczekiwań dane dodały siły dolarowi. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,113 USD wobec 1,115 dziś rano. Z polskiej perspektywy warto dodać, że za kurs dolara wynosi już 3,835 zł czyli najwięcej od blisko dwóch miesięcy.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pc1974

Open_mind dobrze piszesz o tych glonojadach. Jak to mozliwe ze w panstwie prawa urzędnik moze sobie zatrudniac kogo chce i jak chce? A patrzac na kwalifikacje to oczywiste że jest to do glonowania. Z naszych podatków płacimy na dwie ....y !!!

! Odpowiedz
4 1 talmud

czytaj wyzej......."historyczne wzrosty".......

! Odpowiedz
1 7 --__hubert__---__--__--__--__-

talmud zobacz jak w Moskwie protestują ludzie bo towarzyszy Putin decyduje kto może być na listach wyborczych , wesoło tam u was :)

! Odpowiedz
6 3 open_mind odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

Idz poskacz w lewicowym tęczowym pochodzie i nie zawracaj głowy. W strefa wolna od głupoty.

! Odpowiedz
3 3 mooooo

A zaraz we wrześniu okaże się ze gospodarka znów ma historyczny wzrost PKB i stabilny wzrost i nie ma przegrzania gospodarki bo analitycy tego się spodziewali

! Odpowiedz
6 21 bha

Już ponad 22 biliony długu kraju codziennie coraz szybciej narastającego niestety na karku do spłaty całego społeczeństwa co roku,do tego na rynku od wielu już lat dla zdecydowanej większości minimalnie minimalnej płacy lub niewiele większej w ogromie branż i zawodów... to co się dziwić że zwalnia....

! Odpowiedz
3 14 open_mind

I 21 bilionów ukrytego długu nie zapomnij. Oraz cały światowy dług który narasta jak pleśń w piwnicy bez możliwości jej usunięcia. Tak że wiadomo co nastąpi, ważne jest żeby w miarę możliwości przygotować sobie wygodne lądowisko. Np. Pan Glapiński i dworki już moszczą sobie gniazdko złotem – on dodatkowo te dwa glonojady przygarnął. Starsi panowie to lubią och jak lubią pracę glonojada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 24 talmud

nie wazne jakie dane - wazne ze gospodarka musi byc "najwieksza" & zysk maksymalny - caly swiat pracuje na ten "sukces" dzieki $$$

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil