Google zwalnia pracownika za utrwalanie stereotypów

James Damore, pracownik Google'a, postanowił wyrazić swoje zdanie na temat równouprawnienia kobiet w notce skierowanej do wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwie. W liście twierdzi, że istnieją biologiczne przyczyny nierówności płci w branży informatycznej, a firma powinna stawiać raczej na równość ideologiczną.  

(fot. CLAY MCLACHLAN / FORUM)

Damore w liście, do którego dotarł serwis Gizmodo, powiedział m.in.: "Po prostu stwierdzam, że rozkład preferencji i umiejętności mężczyzn i kobiet różni się w zależności od biologicznych uwarunkowań. Różnice te mogą wyjaśniać, dlaczego nie widzimy kobiet w zarządach i w branży technicznej". 

"Musimy przestać uznawać, że różnice między płciami to przejaw seksizmu" pisze Damore w stanowisku. 

Wypowiedź pracownika spotkała się ze sprzeciwem wśród innych członków załogi i zarządu firmy. Agencja Reuters dowiedziała się, że Damore został zwolniony za "utrwalanie stereotypów dotyczących płci". Pracownik Doliny Krzemowej zapowiedział, że wykorzysta wszystkie możliwe środki prawne, które uchronią go od zwolnienia. Dyrektor generalny Google'a, który przerwał wakacje, aby osobiście zająć się sprawą, powiedział pracownikom, że list Damore'a narusza kodeks postępowania i przekracza granicę przez promowanie szkodliwych stereotypów związanych z płcią w miejscu pracy. 

Na list odpowiedziała Danielle Brown, wiceprzewodnicząca ds. różnorodności i zarządzania. Mail skierowała do wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie. - Wielu z Was przeczytało wewnętrzny dokument udostępniony przez jednego z inżynierów, wyrażający opinie o naturalnych umiejętnościach i różnicujących cechach płci, a także o tym, czy można mówić o takich rzeczach swobodnie w Google'u. Podobnie jak wielu z Was stwierdziłam, że ta osoba wysuwa błędna założenia dotyczące płci. (...) Różnorodność i integracja są fundamentalną częścią naszej kultury, które dalej rozwijamy. Jesteśmy przekonani, że różnorodność i integracja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu naszej firmy - czytamy w odpowiedzi Brown. 

Według najnowszego raportu firmy dotyczącego różnorodności w Google, 31 proc. siły roboczej stanowią kobiety. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 11 zamknackw

No i ma rację. NIesłusznie go zwolniono, każdy ma prawo do wyrażania własnych poglądów. Ja też uważam, że kobiety w pracy to jest nieporozumienie.

! Odpowiedz
10 83 ciemny_lud

Gdyby kogoś zamordował, to Google pewnie wynajęłoby mu adwokata. Ale wykroczenie przeciwko zasadom political correctness to zbrodnia nie do wybaczenia

! Odpowiedz
11 81 karbinadel

Kolego trooper, problem nie polega na tym, czy gość ma słuszność - ale na tym, że za głoszenie poglądów zwolniono go z pracy. Jest to jakieś totalne wynaturzenie zasad wolności i tolerancji, na które ta niby postępowa firma się powołuje

! Odpowiedz
14 45 prs

Nie wolno mowic prawdy - tego co sie mysli.
Trzeba wylaczyc myslenie, nie po to rzad swiatowy wydaje kase na chemtrail i pozwala na chemie w jedzeniu...
Geje sa ok, pozniej przepchna pedofilie i seks z wlasnymi dziecmi (ironicznie - oczywiscie za zgoda dzieci..) itd, itd wymazac bialego czlowieka, rase ludzka poprzez m.in. wlasnie zezwierzecenie instynktow. Potrzebna nam ciemna masa ktora latwo bedzie sterowac, nastepnie wybijemy 3/4, ziemia przeludniona...
Kazdy kto mysli normalnie jest nienormalny, kazdy nienormalny jest normalny - niemiecki (jakze by inny, tam sami wybitni, Marksy itd...) psychoanalityk, filozof, psychiatra - jak zwal tego swira tak zwal - Erich Fromm.
Skutki, niestety, na calym swiecie widoczne...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 66 a-zet

"Różnorodność i integracja są fundamentalną częścią naszej kultury"

Typowy korpo bełkot. Firma działa wyłącznie dzięki umiejętnościom, talentowi i doświadczeniu, a "różnorodność" to jedyna szansa dorwania się do dobrej posady dla ludzi bez kompetencji.

! Odpowiedz
23 10 janusz26904029

Mylisz się, fundamentem funkcjonowania dużych firm IT jest różnorodność, między innymi z powodu drenażu mózgów z różnych krajów. Nie przebierają, czy ktoś jest stąd, czy stamtąd, tylko czy ma odpowiednie umiejętności.

To powoduje, że są tam bardzo różne typy ludzi. W szczególności jest bzdurą, że mężczyźni są świetni w IT - większość populacji się nie nadaje, nie ma predyspozycji. Miernoty w ten sposób szukają poklasku, bo nie potrafią się inaczej wykazać. Pewnie był marnym pracownikiem i postanowił robić karierę polityczną - zapewne do tego się nadaje bardziej, niż do IT.

W swoim dokumencie straszliwie bredzi, poruszając każdy możliwy temat, tak, że właściwie nie ma sensu się do tego odnosić, bo nie wiadomo, co jest sednem argumentacji. W skrócie, uznał sobie, że to on jest tym, który ma rację, a inni nie i że powinni się pozmieniać w "naturalny" stan, który mu odpowiada. Nie wiadomo, dlaczego uznał, że poglądy jemu przeciwne są "nienaturalne", chociaż przecież występują w naturze według jego własnej wyliczanki.

Nie zaproponował realistycznego rozwiązania problemu, więc czy mogę go uznać za "idealistę", zamiast "pragmatyka", a więc lewicę według jego własnego kryterium?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 17 a-zet odpowiada janusz26904029

"Nie przebierają, czy ktoś jest stąd, czy stamtąd, tylko czy ma odpowiednie umiejętności."

Od lat pracuję w jednej z największych firm IT na świecie i zaświadczam że tak nie jest, szczególnie w oddziałach w US. Widzę to na co dzień a Ty możesz sobie wyobrażać co chcesz.

! Odpowiedz
6 2 janusz26904029 odpowiada a-zet

To dlatego, że większość pracowników to żadne mózgi i nie przechodzą większej selekcji, a nie o nich była mowa. Ale niech ci będzie, nie wiadomo tylko dlaczego istnieje drenaż mózgów i specjalne wizy. W takim razie ten pracownik tym bardziej powinien być zadowolony, skoro nie ma tej różnorodności.

! Odpowiedz
8 13 niepelnosprawny_org

z tymi genderami idzie za przeproszeniem wiek dzieci, kobiet, starców, oni beda rzadzić, działać i kierowac tak...

! Odpowiedz
11 115 grzechu_comeback

Tak jest!!! Niech walec zidiocenia wszystko wyrówna!!! To że tylko kobiety mogą rodzić TO TEŻ STEREOTYP!!! GOOGLE pomóż z TYM walczyć!!!!

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.