REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Google ukarany. Firma zapłaci 4,1 mld euro kary

2022-09-15 08:03
publikacja
2022-09-15 08:03

Google zapłaci rekordową karę za złamanie zasad konkurencji. Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy nałożoną grzywnę za naruszenie przepisów antymonopolowych, zmniejszając jej wysokość do kwoty 4,125 mld euro – podaje Reuters.

Google ukarany. Firma zapłaci 4,1 mld euro kary
Google ukarany. Firma zapłaci 4,1 mld euro kary
fot. Uladzik Kryhin / / Shutterstock

Firma Alphabet, właściciel Googla, zaskarżył orzeczenie antymonopolowe Unii Europejskiej. Decyzja została utrzymana w mocy przez Sąd Unii Europejskiej z jedną zmianą. Kwota kary za załamanie zasad konkurencji została zmniejszona z 4,34 mld euro do 4,125 mld euro. Pomimo zmniejszenia wysokość kary jest to nadal rekordowa w przypadku naruszenia przepisów antymonopolowych. Łącznie w ostatnich latach europejski organ antymonopolowy nałożył 8,25 mld euro kary na Google'a w trzech dochodzeniach – podała Agencja Reutersa. 

– Sąd w dużej mierze potwierdza decyzję Komisji Europejskiej, że Google nałożył niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń mobilnych z Androidem i operatorów sieci komórkowych w celu konsolidacji dominującej pozycji swojej wyszukiwarki – wskazał Sąd Unii Europejskiej.

Aby lepiej odzwierciedlić wagę i czas trwania naruszenia, sąd uważa jednak za stosowne nałożyć na Google'a grzywnę w wysokości 4,125 mld euro, która pod pewnymi względami różni się rozumowaniem od uzasadnienia Komisji  stwierdzili sędziowie, cytowani przez Reutersa.

Dla Google jest to druga przegrana sprawa sądowa. W ubiegłym roku na amerykańskiego giganta nałożona została grzywna w wysokości 2,42 mld euro w pierwszej z trzech spraw dotyczących naruszenia przepisów antymonopolowych.  

Jesteśmy rozczarowani, że sąd nie unieważnił decyzji w całości. Android stworzył większy wybór dla wszystkich i wspiera tysiące odnoszących sukcesy firm w Europie i na całym świecie mówił rzecznik Google'a, cytowany przez Reutersa. 

DF

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mararok
Nie rozumiem, jak coś jest o wiele lepsze od konkurencji to za to kara ?
Firma której jednym z fundamentów jest zadowolenie klienta dostaje kary za robienie tego to skandal
kalseran
Też nie rozumiem za co ta kara. Rozumiem jakby google płacił firmom za to, żeby używały androida, ale to, że system zawiera własne rozwiązania i nie blokuje rozwiązań konkurencji? To jest dziwne...
I jeszcze dziwniejsze jest, że apple już bezpieczne xD
grucha_123 odpowiada kalseran
Fajnie tak sie gada samemu ze soba?
nekroekonom odpowiada kalseran
Za to, że blokują sprzedaż telefonów bez preinstalowanych aplikacji Google Chrome i Google Search. Kto chce sprzedawać takie telefony traci certyfikację Androida i licencję na dystrybucję aplikacji Google Play (sklep z aplikacjami) oraz Google Play Services (usługi wspomagające, np. zapisywanie stanu gry "w chmurze" Google-Za to, że blokują sprzedaż telefonów bez preinstalowanych aplikacji Google Chrome i Google Search. Kto chce sprzedawać takie telefony traci certyfikację Androida i licencję na dystrybucję aplikacji Google Play (sklep z aplikacjami) oraz Google Play Services (usługi wspomagające, np. zapisywanie stanu gry "w chmurze" Google-a). To jest działanie mające na celu utrzymać monopol Google-a na rynku przeglądarek mobilnych oraz wyszukiwarek internetowych.
kacz-jong-un
Google powinna otrzymywać takie kary bardzo regularnie
karbinadel
Prawdziwy Polak zawsze się ucieszy, gdy sąsiadowi krowa zdechnie
wizytator
Ciekawe na co idą takie kary.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki