REKLAMA

Gobarto notuje okresowo zwiększoną sprzedaż

2020-04-01 08:52
publikacja
2020-04-01 08:52
Gobarto notuje okresowo zwiększoną sprzedaż
Gobarto notuje okresowo zwiększoną sprzedaż
/ Shutterstock

Gobarto notuje okresowo zwiększoną sprzedaż. Grupa chce skoncentrować działalność na segmencie zwierzęcym, produkcyjnym oraz dystrybucyjnym, ograniczając aktywność w segmencie przetwórczym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

"Na przestrzeni ostatnich tygodni grupa realizowała względnie stabilną, a nawet okresowo zwiększoną sprzedaż, a jej działalność gospodarcza, w tym dostawy miały charakter ciągły. Spodziewamy się, iż w najbliższym czasie wydarzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mogą mieć wpływ na sytuacje gospodarczą w kraju, a tym samym wyniki całej GK Gobarto w II kwartale br. Niestety na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak duży będzie to wpływ. Wdrażamy jednak szereg rozwiązań mających na celu ograniczenie skutków rozwoju epidemii i jej oczekiwanego wpływu na Grupę oraz środowisko gospodarcze, w którym prowadzimy naszą działalność" – powiedział prezes Gobarto Marcin Śliwiński.

"W 2020 rok chcemy się skupić na umocnieniu naszej pozycji jednego z czołowych producentów mięsa wieprzowego w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się na ograniczenie naszej aktywności w segmencie przetwórczym. Zamierzamy skoncentrować naszą działalność na segmencie zwierzęcym, produkcyjnym oraz dystrybucyjnym" - dodał.

W 2019 roku grupa Gobarto wypracowało blisko 22 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 17,8 mln zł straty przed rokiem. Zysk EBITDA zwiększył się niemal o 100 proc. i wyniósł 92,7 mln zł. Przychody zwiększyły się do 2,39 mld zł z 2,15 mld zł.

Obszarem działalności, który miał największy wpływ na osiągnięte wyniki grupy był segment mięso i wędliny reprezentowany przez spółkę Gobarto. Mimo znaczącego wzrostu cen żywca wieprzowego, jego przychody były wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 12,84 proc. i wyniosły 1,90 mld mln zł. Zysk segmentu urósł o 124,44 proc do 38,94 mln zł. Wysoki poziom cen sprzyjał wzrostom w segmencie trzoda chlewna. W raportowanym okresie osiągnięto 223,69 mln zł przychodów ze sprzedaży w tym segmencie (wzrost r/r o 64,67 proc.) przy zysku na poziomie 20,82 mln zł oraz zysku EBITDA w kwocie 29,82 mln zł.

Gobarto podało, że Polsce od kwietnia zeszłego roku ceny żywca wieprzowego utrzymują się na wysokim poziomie, co skutkowało znaczącą poprawą opłacalności chowu trzody chlewnej. Presję na wzrost cen wywierał duży popyt na wieprzowinę ze strony Chin, dotkniętej wirusem ASF, przy jednoczesnej niskiej podaży surowca na rynku unijnym, w tym również w Polsce. W grudniu 2019 roku ceny żywca wieprzowego w skupie ukształtowały się na poziomie 6,30 zł/kg i były wyższe o 51,1 proc. niż przed rokiem.

Grupa realizuje projekty inwestycyjne w zakresie rozbudowy zaplecza surowcowego. W 2019 roku został rozpoczęty program modernizacji fermy w Zalesiu, a jej efektem będzie uruchomienie już wkrótce nowoczesnej fermy zarodowej z obsadą prawie 6.000 loch. Zakupione zostały również funkcjonujące fermy od podmiotów zewnętrznych m.in. ferma zarodowa w Klępsku wraz z biogazownią oraz ferma tuczowa w Bukowie (9.000 stanowisk tuczowych). Obecnie kontynuowany jest proces inwestycyjny w Zalesiu.

W ramach program integracji tuczu Gobarto 500 skierowanego do hodowców trzody pozyskano 100 rolników. Do tej pory uruchomiono 8 obiektów, w 2020 roku planowane jest otworzenie kolejnych 15.(PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki