REKLAMA

Glapiński: Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego. Jest elementem polskiego sukcesu gospodarczego

2023-03-28 11:20
publikacja
2023-03-28 11:20

Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego. Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego – napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście do uczestników wtorkowej konferencji poświęconej suwerenności monetarnej.

Glapiński: Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego. Jest elementem polskiego sukcesu gospodarczego
Glapiński: Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego. Jest elementem polskiego sukcesu gospodarczego
/ NBP

„Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym” – napisał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w liście do uczestników odbywającej się we wtorek w Warszawie konferencji „Forum Suwerenności Monetarnej”. – „Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego” – dodał prezes.

Adam Glapiński podkreślił konieczność utrzymania złotego jako waluty narodowej.

Reklama

„Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego” – stwierdził prezes NBP.

W swoim liście prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych. Przypomniał o tym, jak rósł popyt na gotówkę w początkowym okresie napaści Rosji na Ukrainę.

„Tylko w okresie od 24 lutego do 7 marca NBP zaspokoił niespotykany dotąd popyt na gotówkę o łącznej wartości 42 mld zł, a więc na poziomie zbliżonym do tego z całego I kw. 2021 r. Tylko 28 lutego zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, sięgających 12,5 mld zł. To jest 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r.” – podał prezes banku centralnego.

Wskazał także, że poprzedni rekord wypłat gotówki padł na początku pandemii, kiedy to 13 marca 2020 r. ich wartość wyniosła 6 mld zł.

„Posiadanie własnej waluty – złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności – gotówkowych i bezgotówkowych – NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji” – zadeklarował Adam Glapiński.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (63)

dodaj komentarz
luckyrich
Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
r4k
Glapiński to człowiek znany z trafnych opinii i prognoz.
Dowodem tego jest obserwowana przez nas wszystkich DEFLACJA.

loool
Glapiński: Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego bo ja stracę robotę, a gdzie taki fachowiec jak ja znajdzie lepszą fuchę gdzie za opowiadanie bajek dostaje się kilkadziesiąt tys. zł
leon999
naszym sukcesem jest glapiński , żeby mieć euro trzeba spełniać pewne warunki a polska nie spełnia więc o czym gadka
trolley
Glapa to najlepszy standuper ever! Wystarczyło dwa zdania i rozśmieszył mnie do łez, no może nie do końca bo łzy są ale śmiech jakoś więźnie w gardle...
loool
Jak bym mógł sobie drukować walutę to też bym jej bronił do końca. ten sukces gospodarczy to nic innego niż ograbienie tych co pracowali i odkładali te śmieciowe PLNy i dawanie innym za podpis w banku aby mogli budować ten "sukces" na kredycie pustego pieniądza
peti1000
Sprawa jest prosta: Polska poza Unią = plajta i bieda.
EUR w Polsce - brak możliwości drukowania i utrzymania się przy korycie.
Tylko antypolska propaganda wije się w mediach przeciwko Unii.
itso_battlestar_point_g
najwięcej obcego wywiadu znajdziesz w brukseli UE same się kompromituje praktycznie na bieżąco
krull
Taaak. Sukcesu. Pana Glapińskiego i jego towarzyszy.
infinityhost
Jak to powiedział Obama, Yes we can!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki