REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

GPW z EBOiR opracują wytyczne do raportowania czynników ESG przez spółki giełdowe

2020-12-22 15:04
publikacja
2020-12-22 15:04

GPW wspólnie z EBOiR opracują wytyczne dotyczące raportowania czynników ESG przez spółki giełdowe - poinformował PAP Biznes prezes GPW Marek Dietl. Jeżeli spółki od nowego roku nie będą raportować informacji z zakresu ESG, to fundusze inwestycyjne czy ubezpieczeniowe nie będą mogły w nie inwestować.

GPW z EBOiR opracują wytyczne do raportowania czynników ESG przez spółki giełdowe
GPW z EBOiR opracują wytyczne do raportowania czynników ESG przez spółki giełdowe
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Współpraca EBOiR i GPW zakłada przygotowanie wytycznych dotyczących raportowania czynników ESG przez spółki giełdowe zgodnych z regulacjami UE (m.in. Dyrektywy ds. Raportowania Niefinansowego) i oczekiwaniami inwestorów instytucjonalnych. Dokument zostanie opracowany przez zewnętrznego konsultanta, międzynarodową firmę doradczą Steward Redqueen, która została wybrana w wyniku publicznego postępowanie prowadzonego przez EBOR.

"Podjęcie działań w zakresie dostosowania do kryteriów ESG pomoże spółkom nie tylko utrzymać dotychczasowych inwestorów, ale też pozyskać nowych. Od przyszłego roku zostaną wprowadzone nowe wymogi raportowania, które narzucają dodatkowe obowiązki na instytucje finansowe i jeżeli spółki nie będą raportować informacji z zakresu ESG, to fundusze inwestycyjne czy ubezpieczeniowe nie będą mogły w nie inwestować" - powiedział PAP Biznes prezes GPW Marek Dietl.

W jego opinii, projekt GPW pomoże spółkom w dostosowaniu raportowania do wymogów inwestorów. Ocenia, że takie funkcje już spełnia indeks WIG-ESG, który obejmuje spółki ocenianie na podstawie skoringu międzynarodowej agencji Sustainalitycs, uznawanej przez inwestorów na całym świecie.

"Coraz więcej inwestorów decyzje o zaangażowaniu finansowym podejmuje na podstawie analizy danych niefinansowych, co determinuje dalsze działania inwestycyjne. Na razie trend ten jest w początkowej fazie, a więc nie ma tak istotnego znaczenia dla spółek. Tym niemniej ważne jest, aby spółki już teraz podejmowały działania w odpowiedzi na te nowe wyzwania i przygotowywały się do raportowania ESG" - powiedział Dietl.

Dodał że dobrze przygotowany raport ESG pozwala na przygotowanie właściwej strategii spółki w wielu obszarach, co przez inwestorów traktowane jest jako obniżenie ryzyka.

W przeprowadzonym w październiku 2019 r. przez GPW badaniu wśród uczestników rynku kapitałowego o wpływie czynników ESG na decyzje inwestycyjne, 88 proc. ankietowanych uznało, że spółki, których strategia zbudowana jest w oparciu o dobre praktyki z obszaru ESG, mogą być traktowane jako podmioty o obniżonym poziomie ryzyka, a tym samym o zwiększonej atrakcyjności inwestycyjnej.

"Raportowanie ESG może stanowić dodatkowy obowiązek dla spółek, ale nie należy patrzeć na to z perspektywy kosztów. Zainwestowane pieniądze i czas mają szansę zwrócić się z nawiązką. Ponadto spółki, które publikują dane z obszaru ESG, mogą też pozyskiwać tańsze finansowanie, np. poprzez zielone kredyty" - wskazał Marek Dietl.

Wytyczne dotyczące raportowania czynników ESG, a więc dokument który powstanie w wyniku planowanych prac, będzie stanowił swoisty przewodnik wspierający spółki w ujawnianiu informacji ESG. Przewidziane w projekcie prace będą realizowane z udziałem szerokiego grona interesariuszy, w tym emitentów, inwestorów oraz regulatorów. Ich wynikiem będzie opracowanie kryteriów, które pozwolą spółkom dostosować treść raportów niefinansowych do oczekiwań inwestorów.

"Efektem naszych działań ma być dokument określający spójne ramy raportowania, które pomogą spółkom w procesie udostępniania informacji o swoich działaniach i danych w zakresie ESG, posiadających walory użytkowe w procesie inwestycji na rynku kapitałowym. Wytyczne będą odnosiły się do specyficznych uwarunkowań lokalnych, a dzięki temu raporty udostępnianie przez spółki będą posiadały istotne walory użytkowe z punktu widzenia inwestorów krajowych i zagranicznych" - powiedział prezes GPW.

Marek Dietl ocenia, że w Polsce coraz więcej spółek angażuje się w raportowanie czynników ESG.

"Z analizy indeksu WIG-ESG, który grupuje firmy z indeksów WIG20 i mWIG40 wynika, że jest wiele średnich spółek posiadających lepszy skoring, niż ma to miejsce w przypadku dużych podmiotów. Należy jednak podkreślić, że na tym polu jest nadal wiele do zrobienia. Kluczowe w tym przypadku jest zwiększanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie raportowania ESG. Sektor MŚP nie był dotychczas objęty takim obowiązkiem, dlatego firmy nie stosowały w swojej działalności raportowania niefinansowego - z drobnymi wyjątkami, kiedy wynikało to z decyzji strategicznych zarządu" - powiedział. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki