REKLAMA

GPW namiesza w giełdowych indeksach

2016-10-18 15:46
publikacja
2016-10-18 15:46

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zastąpi dotychczasowe klasyfikacje emitentów rynku regulowanego i alternatywnego spójnym modelem branżowym, obejmującym wszystkich emitentów akcji i obligacji od stycznia 2017 r., podała GPW. Zmiany zostaną poprzedzone konsultacjami ze spółkami oraz uczestnikami rynku giełdowego.

GPW namiesza w giełdowych indeksach / fot. Szymon Laszewski / FORUM

- GPW podjęła decyzję o wprowadzeniu nowej klasyfikacji sektorowej emitentów giełdowych. Obowiązujące obecnie odrębne modele podziału branżowego spółek dla rynku regulowanego i alternatywnego zostaną zastąpione jednolitą spójną, trzystopniową klasyfikacją emitentów akcji i obligacji - czytamy w komunikacie. Wstępny zarys sektorowego podziału giełda prezentuje tutaj.

Wprowadzenie zmian w zakresie klasyfikacji branżowej spółek ma na celu lepsze ich odwzorowanie z punktu widzenia prowadzonej działalności oraz wyodrębnienie nowych branż, które obecnie nie występują, takich jak odzież i kosmetyki, gry czy biotechnologia. Wraz ze zmianami branżowymi zostaną wprowadzone modyfikacje w zakresie indeksów sektorowych. Dla nowych kluczowych sektorów pojawią się indeksy, które będą śledziły koniunkturę spółek zakwalifikowanych do danej branży, podano również.

- Jednym z najważniejszych elementów procesu zmian klasyfikacji sektorowej spółek będą otwarte konsultacje z uczestnikami rynku giełdowego. Do wszystkich spółek zostanie skierowane indywidualne zaproszenie o wyrażenie opinii odnośnie propozycji GPW. Wszyscy inwestorzy będą mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska poprzez formularz dostępny na stronie GPW - czytamy dalej.

- Obecna klasyfikacja sektorowa została wprowadzona w pierwszych latach funkcjonowania GPW. W tym czasie wzrosła liczba notowanych spółek, pojawiło się wiele branż, które nie mają właściwego odwzorowania w tej klasyfikacji. Chcemy to zmienić w taki sposób, aby spółki te były lepiej eksponowane. Zależy nam na tym, aby proces tych zmian był przeprowadzony wspólnie z uczestnikami rynku, w związku z tym zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konsultacji publicznych - powiedziała prezes Małgorzata Zaleska, cytowana w komunikacie.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, konsultacje publiczne będą trwały do połowy listopada. Następnie GPW przeprowadzi podsumowanie otrzymanych propozycji i podejmie ostateczną decyzję dot. przypisania poszczególnych spółek do określonych sektorów, podsumowano w informacji. Ze wstępną propozycją GPW można zapoznać się tutaj

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Michał_
Rząd juz nie ma co robić to bierze się za gpw. Inwestorzy kupujcie wszytko jak nie macie na co kasy wydać to możecie stracić smutne to ale takie jest życie
~okradziony
mafijna giełda w warszawie
~rzyczliwy
może nie bedzie takiego marazma jak teraz i wig 20 bedzie skakal co sesje plusk minusk punktow sto
~xxx
dodałbym jeszcze klasyfikacje: BALONÓW,WYDMUSZEK,WAŁKÓW :-) i znalazło by się tam zapewne 50% spółek z GPW ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki