REKLAMA
ZAGŁOSUJ

GPW Benchmark zamknęła proces konsultacji dokumentu dot. metody kalkulacji WIBOR/WIBID wg BMR

2019-10-08 08:16
publikacja
2019-10-08 08:16
GPW Benchmark zamknęła proces konsultacji dokumentu dot. metody kalkulacji WIBOR/WIBID wg BMR
GPW Benchmark zamknęła proces konsultacji dokumentu dot. metody kalkulacji WIBOR/WIBID wg BMR
fot. Krystian Maj / / FORUM

GPW Benchmark zamknęła proces konsultacji dokumentu dot. metody kalkulacji WIBOR/WIBID wg BMR. Pełny dokument znajduje się w załączniku do depeszy.

Rozporządzenia BMR ustanowiło od 1 stycznia 2018 r. nowy standard dla opracowywania, udostępniania oraz stosowania wskaźników referencyjnych na terenie Unii Europejskiej. Pewne kategorie podmiotów opracowujących wskaźniki referencyjne mogą skorzystać z okresu przejściowego w dostosowaniu do nowych standardów.

Nowe regulacje mają na celu ochronę przed manipulacją poziomem wskaźników, w związku z doświadczeniami m.in. ze stawką LIBOR, oraz wzmocnienie wiarygodności stawek rynku pieniężnego. Zgodnie z BMR w metodologii wyznaczania nowych stawek w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wartość faktycznych transakcji na rynku, a dopiero później - w przypadku ich braku - wartość kwotowań (tzw. metoda kaskadowa).

GPW Benchmark (100 proc. udziałów w spółce posiada GPW) jest organizatorem fixingu, na którym ustalane są stawki WIBOR i WIBID. Spółka jest odpowiedzialna za opracowanie nowego WIBORu/WIBIDu, zgodnego z BMR, opartego przede wszystkim o transakcje rynkowe. Obecnie WIBOR/WIBID wyliczane są na podstawie deklaracji banków. Nowa metodologia wyliczania stawek musi zyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego.

"Metoda Kaskady Danych stanowiąca szczegółowe zasady opracowania danych wejściowych w postaci Kwotowań Modelowych będzie sparametryzowana zgodnie z założeniami przedstawionymi w Dokumencie Konsultacyjnym (parametr inkrementalności na poziomie 1, próg wolumenowy na poziomie 1 mln PLN) przy wdrożeniu uszczegółowienia Procedury Ekstrapolacji, polegającego na zastosowaniu średniej ruchomej dla Faktora Transakcyjnego z Rynków Powiązanych" - napisano.

"Zgodnie z wynikami konsultacji GPW Benchmark przystępuje do opracowania nowej dokumentacji Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR zgodnie z wymogami Rozporządzenia BMR dotyczącymi procedury wniosku o uzyskanie zezwolenia na pełnienie funkcji Administratora wskaźników stopy procentowej, w tym WIBOR-u jako kluczowego wskaźnika stopy procentowej" - dodano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

34327301_Podsumowanie_Dokumentu_Konsultacyjnego_GPWBenchmark_2019.pdfpdf
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki