REKLAMA

Funkcjonariusze służb i żołnierze otrzymają antyemerytalny dodatek. Sejm przyjął ustawę

2023-01-26 19:26
publikacja
2023-01-26 19:26

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która wprowadzi nowy dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Funkcjonariusze służb i żołnierze otrzymają antyemerytalny dodatek. Sejm przyjął ustawę
Funkcjonariusze służb i żołnierze otrzymają antyemerytalny dodatek. Sejm przyjął ustawę
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Kancelaria Premiera RP

Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc.

Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi.

Nowe dodatki przysługiwać będą żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Uchwalona regulacja to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straż Marszałkowską. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Rozwiązania mają wejść w życie 1 marca. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska

mchom/ agzi/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
andregru
"Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu" - czyli opozycja również nie nie widzi problemu w zadłużaniu Polski ? Tu trzeba zmienić warunki przyjmowania na kontrakt czasowy lepiej płatny "Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu" - czyli opozycja również nie nie widzi problemu w zadłużaniu Polski ? Tu trzeba zmienić warunki przyjmowania na kontrakt czasowy lepiej płatny . Emerytura jak dla reszty społeczeństwa ile odłożą tyle dostaną . I proszę nie pisać ze nikt nie będzie chciał służyć. Ludzie w mundurach to zwykle osoby które nic nie potrafią same i nie będą mieli wyboru .
andregru
A Polakom którzy przez 40-45 lat pracują na przywileje bandy nieuków i nierobów w mundurach pracować dłużej najlepiej do śmierci .
zgadujzgadula
Bierni ale wierni.,
ministerprawdy
Straż maszałkowska - jaki dodatek po 15 latach służby??? To co??? Młody facet, 34 lata i dostaje dodatek żeby nie szedł po 25 latach na emeryturę???? Może jeszcze dołużmy kolejne "służby"?? Agencje ochroniarskie! Przecież oni ciężej robią i bardziej mają trudną pracę niż "straż" sejmnie!!! LUDZIE - opamiętajcie Straż maszałkowska - jaki dodatek po 15 latach służby??? To co??? Młody facet, 34 lata i dostaje dodatek żeby nie szedł po 25 latach na emeryturę???? Może jeszcze dołużmy kolejne "służby"?? Agencje ochroniarskie! Przecież oni ciężej robią i bardziej mają trudną pracę niż "straż" sejmnie!!! LUDZIE - opamiętajcie się w tym rozdawnictwie. Prawnuki tego nie spłacą.
arzab
Nie martwcie się, dla całej reszty społeczeństwa też coś mamy, a mianowicie będziecie mieli zaszczyt zapracować na kolejne już przywileje mundurowych roszczeniowców !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki