REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Frank i Duda zaniepokoiły akcjonariuszy banków

2015-05-25 10:16
publikacja
2015-05-25 10:16
Frank i Duda zaniepokoiły akcjonariuszy banków
Frank i Duda zaniepokoiły akcjonariuszy banków

Wzrost notowań franka oraz wyborcze zwycięstwo Andrzeja Dudy zaniepokoiły akcjonariuszy tych banków, które mocno zaangażowały się w kredyty hipoteczne powiązane z kursem helweckiej waluty.

(fot. HH / Bankier.pl)

Po godzinie handlu akcje PKO BP taniały o ponad 3%, kurs Banku Millennium spadał o 2,7%, notowania BZ WBK zniżkowały o 1,8%, a Getinu o 1,5%. Ta lista jest nieprzypadkowa – to cztery z pięciu giełdowych banków najmocniej zaangażowanych w segmencie kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych w CHF.

Dla kontrastu, notowania banków „niefrankowych” otworzyły się neutralnie: notowania Banku Handlowego  traciły tylko 0,5%, a walory ING Banku Śląskiego i Alior Banku były na plusie. Tylko akcje Pekao SA taniały aż o 1,5%. Wyjątkiem był też mocno „frankowy” mBank, którego papiery taniały o niespełna 1%.

Słabość banków „ufrankowionych” może wynikać z dwóch czynników. Pierwszym jest najwyższy od ponad trzech miesięcy kurs franka szwajcarskiego, co zwiększa ekspozycję banków na ryzyko kredytowe i rodzi obawy przed pogorszeniem jakości „frankowych” hipotek.  

Drugim jest rosnące ryzyko polityczne: Andrzej Duda podczas kampanii wyborczej opowiedział się za przewalutowaniem kredytów walutowych po kursie ich zaciągnięcia. Choć do wdrożenia przewalutowania po kursie niższym od rynkowego jest jeszcze daleka droga, to taka decyzja wiązałaby się z ogromnymi stratami niektórych banków.

K.K.

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~Jaś
Helvecka waluta. Barani łbie CHELVETIA
~Alawielepiej
Banki oddadzą tylko NIENALEŻNE ZYSKI, nie poniosą więc strat długoterminowo. Po co ludziom mieszacie w głowach?
Ważne, aby nie wypłacały dywidend do czasu załatwienia sprawy CHF, bo inaczej będą chciały szantażować depozytami polskich obywateli. Banki oszukiwały a teraz przyłapane dziwią się, że trzeba wypłacić
Banki oddadzą tylko NIENALEŻNE ZYSKI, nie poniosą więc strat długoterminowo. Po co ludziom mieszacie w głowach?
Ważne, aby nie wypłacały dywidend do czasu załatwienia sprawy CHF, bo inaczej będą chciały szantażować depozytami polskich obywateli. Banki oszukiwały a teraz przyłapane dziwią się, że trzeba wypłacić odszkodowania.
Mam nadzieję, że Polacy nie pozwolą się drugi raz "zrobić" przez lobby bankowe.
~Bankowanie-dołowani
Na koniec dnia banki zaliczyły niezłe dołowanko. Warto by się zastanowić nad ich przejęciem gdy zejdą jeszcze niżej. He, he ...
~111
Banksterzy boją się i ich tzw. partyjka NowoczesniPL? Co wolicie rozliczenie wg norm Islandii czy Wegier?
~111
Banksterzy boją się i ich tzw. partyjka NowoczesniPL? Co wolicie rozliczenie wg norm Islandii czy Wegier?
~gregor
Po wyborze Dudy u nas spadł deszcz, a miało być pogodnie. Słyszałem też, że o poranku nie śpiewały ptaki i kury przestały się nieść. Dziwne to znaki. Niewątpliwie to diabelski pomiot ten Duda. Aha. Dostawa "GW" do naszego kiosku też się opóźniła. Zdezorientowani czytelnicy próżno czekali na wskazówki.Po wyborze Dudy u nas spadł deszcz, a miało być pogodnie. Słyszałem też, że o poranku nie śpiewały ptaki i kury przestały się nieść. Dziwne to znaki. Niewątpliwie to diabelski pomiot ten Duda. Aha. Dostawa "GW" do naszego kiosku też się opóźniła. Zdezorientowani czytelnicy próżno czekali na wskazówki. To jakiś koszmar jest. A teraz te banki i kurs dolara i Franka. Ratuj się kto może.
~STA121
Duda dotychczas za nic nie odpowiada, jego celem jest niszczenie Polskich finansów i gospodarki. Wszystko spadnie na rząd PO. A Putni zaciera ręce, kolejny kraj za Węgrami i Grecją pod jego wpływ. Większy kąsek niż Krym.
~JędrekDudek
W kampanii tez nic nie obiecywał tylko oskarżał PO i prezydenta.
~rektor
Putin odda Dudzie wrak Tupolewa,którego fragmenty wystawione na licytacje zostaną wykupione po cenie brylantów przez polskie parafie jako relikwie i będą pieniądze na spłatę kredytów.Oczywiście tylko dla praktykujących katolików po weryfikacji episkopatu!

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki