REKLAMA

Forte przewiduje w IV kw. 2020 roku poprawę EBITDA i przychodów rdr

2020-11-03 15:00
publikacja
2020-11-03 15:00
Forte

Fabryki Mebli Forte, które mają zapełniony tegoroczny portfel zamówień i od połowy października przyjmują już tylko zamówienia na 2021 rok, w IV kw. spodziewają się poprawy EBITDA i przychodów rdr - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki Mariusz Gazda. Dodał, że w całym 2020 roku przychody grupy mogą spaść o 6-7 proc.

"Od połowy października nie przyjmujemy zamówień na 2020 rok. Produkujemy przez 7 dni w tygodniu na pełnych mocach. Teraz zamówienia przyjmujemy już na 2021 rok. Jeśli w IV kwartale nie wydarzy się jakiś duży lockdown w Europie, to IV kwartał będzie dla nas dobry, lepszy niż IV kwartał 2019 roku. Może nie aż tak dobry, jak rekordowy III kw. 2020 roku, ale zbliżony. EBITDA i przychody powinny być lepsze niż w IV kw. 2019 roku, gdy wyniosły odpowiednio 43,6 mln zł i 337 mln zł" - powiedział Gazda.

"Po III kw. nasza sprzedaż jest o około 7 proc. mniejsza niż przed rokiem, co oznacza, że brakuje nam wciąż ponad 60 mln zł. Jeśli nie będzie jakiegoś gwałtownego załamania sprzedaży, to może uda nam się o parę mln zł zmniejszyć tę różnicę do poprzedniego roku. Na koniec roku spadek sprzedaży grupy może sięgnąć 6-7 proc." - dodał.

Przychody grupy Forte wzrosły w 2019 roku o 6,3 proc. do 1,176 mld zł.

Członek zarządu poinformował, że dodatkowo w IV kw. 2020 roku grupę Forte zasilą środki po umorzeniu certyfikatów FIZAN.

Spółka zależna Forte Brand posiadała certyfikaty inwestycyjne serii A funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów niepublicznych. FIZAN jest zarządzany przez Ipopema TFI. W portfelu inwestycyjnym FIZAN znajduje się 100 proc. udziałów Bentham Sp. z o.o., która w ramach odpowiedzi na wezwanie, zbyła w połowie października 2.050.000 akcji Forte po 30,1 zł za sztukę.

Forte podało w ubiegłym tygodniu szacunki wyników za III kw. 2020 roku. EBITDA grupy od lipca do września 2020 roku zwiększyła się o 94 proc. do 64 mln zł. EBIT wzrósł o 163,1 proc. do 50 mln zł. Przychody zwiększyły się o 31 proc. do 347 mln zł.

Narastająco po trzech kwartałach 2020 roku EBITDA Forte zwiększyła się o 23 proc. do 116 mln zł, EBIT o 45 proc. do 74 mln zł. Przychody grupy zmniejszyły się o 7 proc. do 778 mln zł.

"W trzecim kwartale, jeśli chodzi o rynek meblowy, wszystko było inaczej niż zwykle. Osiągnęliśmy najwyższe historycznie obroty. Wynikało to z bardzo dużego popytu na wszystkich rynkach, które po lockdownach odbiły. Cała branża meblowa realizowała wysokie sprzedaże. Nikt nie był na to przygotowany. W III kw. nasze wyniki dodatkowo wspierał wysoki kurs euro – ponad 85 proc. naszych przychodów jest w euro. Tradycyjnie, około 80 proc. naszej ekspozycji mamy zabezpieczone korytarzem opcyjnym, jednak wysoki kurs w III kwartale, powyżej naszych poziomów PUT dał nam dodatkowe 5,5 mln zł" - powiedział członek zarządu.

Forte ma cztery zakłady produkujące meble i fabrykę płyt wiórowych Tanne w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Gazda poinformował, że duża niewiadomą, która będzie miała wpływ na wyniki grupy w IV kw., jest skala ewentualnego lockdownu w Europie.

"Od dwóch tygodni Czechy i Słowacja mają zamknięte sklepy, także Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy dość gwałtownie się zamykają. Kraje DACH, czyli Niemcy, Austria, Szwajcaria - nasze największe rynki i Polska nadal są otwarte. Najbliższe tygodnie jednak to dla nas duża niewiadoma" - powiedział.

"W I poł. roku przetrwaliśmy 2-miesięczny lockdown. Banki są skłonne opóźnić nam spłatę kredytów. Na dziś mamy 120 mln zł dostępnego finansowania. Na pewno mając taki portfel zamówień i mając w perspektywie I kwartał, który jest wysokim sezonem nie zdecydowalibyśmy się, nawet w przypadku zatrzymania na kilka tygodni produkcji, na redukcję personelu ani zrezygnowanie z pomocy pracowników z agencji pracy tymczasowej. To by oznaczało, że koszty ewentualnego przestoju były by znacznie wyższe niż w II kwartale (...) Koszt dużego 2-miesięcznego lockdownu to dla nas około 40 mln zł, nie licząc utraconej sprzedaży. Mamy nadzieję, że obecna sytuacja nie będzie aż tak kosztowna. Cały czas oczekujemy na propozycję wsparcia przedsiębiorstw przez rząd, co może być nieodzowne, jeżeli lockdown będzie trwał dłużej" - dodał.

Według członka zarządu Forte wiosną ze względu na zamknięcie szkół, około 400 pracowników grupy zajmowało się dziećmi, nie pracując. W przypadku podobnej sytuacji obecnie może to oznaczać utratę około 10 proc. zdolności produkcyjnych.

Z powodu pandemii koronawirusa grupa wstrzymała produkcję we wszystkich zakładach od 24 marca do końca kwietnia. W związku z wiosennym przestojem grupa otrzymała 14 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki