REKLAMA

Fitch ocenia, że ryzyka dla polskiej energetyki zostały w pewnym stopniu zredukowane

2016-12-01 12:19
publikacja
2016-12-01 12:19

Fitch ocenia, że ryzyka dla polskich spółek energetycznych zostały w pewnym stopniu zredukowane. Nie spodziewa się szerszej konsolidacji energetyki z górnictwem - poinformował Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings.

fot. Savostyanov Sergei / / TASS

Poinformował, że agencja zrewidowała perspektywę dla sektora utilities w regionie Europy Środkowej do "stabilnej" z "negatywnej". Perspektywa dla polskiej energetyki jest stabilna.

"Jest kilka kluczowych tematów, które pozwalają stwierdzić, że w przypadku spółek energetycznych w Polsce ryzyka zostały w pewnym stopniu zredukowane" - powiedział Arkadiusz Wicik na konferencji.

"Nie spodziewamy się szerszej konsolidacji polskiej energetyki z górnictwem, a wsparcie udzielone przez spółki do tej pory jest "zarządzalne" i neutralne dla ratingów" - powiedział.

Poinformował, że agencja spodziewa się, iż przez jakiś czas spółki będą wypłacać niższe dywidendy.

Jego zdaniem planowany rynek mocy zredukuje ryzyko dla nowych elektrowni opalanych węglem. Zaznaczył jednak, że potrzebna będzie zgoda Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Wskazał, że bez rynku mocy planowany wspólnie przez Energę i Eneę projekt w Ostrołęce byłby negatywny dla ratingów spółek.

Wśród ryzyk dla energetyki Wicik wymienił przejęcia i ewentualny podatek związany z podniesieniem wartości nominalnej akcji spółek, który, gdyby był znaczący, byłby negatywny albo ograniczyłby przestrzeń dla ratingów.

Wicik poinformował, że ceny hurtowe energii są niższe niż w 2012 roku i nie spodziewa się ich wzrostu.

"Spodziewamy się, że ceny pozostaną niskie do 2020 roku" - powiedział. (PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~exxxel
Ciekawe kto płaci tym wszystkim agencjom ratingowym ?
~PrawdaPolska
To ze tak dali niby dobrze ale czy realnie? W koncu ktos im placi na analizy...( zarzadzalne - jak spoleczenstwo da to zawsze jest zarzadzalne) " tylko z pustego Salomon nie naleje"
~nora
Jutro jakiś koles dojmej zmiany cos wypali i wszystko wroci do normy.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki