REKLAMA

Firmy na terenie objętym stanem wyjątkowym otrzymają rekompensatę

2021-09-04 09:05
publikacja
2021-09-04 09:05
Firmy na terenie objętym stanem wyjątkowym otrzymają rekompensatę
Firmy na terenie objętym stanem wyjątkowym otrzymają rekompensatę
fot. Michał Kość / / FORUM

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie objętym stanem wyjątkowym otrzymają rekompensatę za straty; tarcza jest już przygotowana, nie będziemy żałowali środków finansowych, żeby zrekompensować realne straty - zadeklarował mówił premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Rozporządzenie weszło w życie w czwartek po południu.

Szef rządu w rozmowie w RMF FM był pytany o rekompensaty dla osób prowadzących działalność gospodarczą na terenach, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy, odparł, że wszelkie starty będą rekompensowane. "Osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. agroturystyka czy hotele, to będziemy rekompensować wszelkie straty, które tam się pojawią" - mówił.

"Tarcza jest już przygotowana, aplikacja będzie w bardzo prosty możliwa do złożenia, a kryteria księgowe, czy finansowe będą bardzo klarowne, bo będą opierały się o dochody" - dodał.

Dopytywany, jakie środki rząd przeznaczy na rekompensaty, premier zapewnił: "Mamy taki budżet, jaki trzeba". "Nie będziemy żałowali tutaj sił, środków, w tym przypadku środków finansowych, żeby zrekompensować realne straty wszystkim, którzy prowadzą działalność gospodarczą" - zadeklarował.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Morawiecki uspokajał też, że "każdy, kto chce dojeżdżać do pracy, bo takie głosy też się pojawiły, nie będzie miał z tego powodu żadnych trudności".

Premier: Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony

Szef rządu w rozmowie z RMF FM był pytany, czy te 30 dni wystarczą. "Jeżeli trzeba będzie, to te 30 dni zostanie przedłużone, ale granica musi być chroniona. Nie może być tak, że granicę wschodnią swobodnie przekraczają ludzie, którzy są nielegalnymi migrantami" - odpowiedział.

Dopytywany, czy już dziś zakłada, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony, odparł: "Nie zakładam tego dzisiaj, ale nie wykluczam takiej ewentualności". "Musimy przede wszystkim chronić granicę, to jest nasze zobowiązanie, to moje zobowiązanie wobec obywateli. Na pewno zrobimy wszystko, żeby granica była bezpieczna" - zapewnił.

Premier zwracał też uwagę na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-21. "To nie jest zabawa, to są poważne ćwiczenia wojskowe tuż za naszą granicą" - podkreślił Morawiecki.

Pytany, czy Polsce grozi jakiś incydent wojskowy, premier odparł, że lepiej zapobiegać niż leczyć. "Lepiej uprzedzać ewentualne fakty, zwłaszcza kiedy widzieliśmy ten festyn na granicy, kiedy niektórzy robili sobie z tego naprawdę żarty i biegali tam wzdłuż granicy, zachowywali się w sposób nieodpowiedzialny. Samo to mogło doprowadzić do prowokacji" - zauważył.

Jak dodał, gdyby ktoś się przedarł do Białorusi, mogłoby dojść do niebezpiecznych sytuacji.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
friedens
Kolejna okazja do miliardowych przekrętów z instruktorem narciarstwa i handlarzami bronią?
itso_cien_na_sciane
wiedziałem nie mogą się uwolnić od dotowania ! :D
the_mind_renewed
Dobrze żyć w bogatym państwie, nie tylko USA stać na zostawianie majątku w Afganistanie.
lorelie
firmy do 3km od granicy :) chyba firmy przemytnicze
taki-ktos-jak-ja
Taa, przemytnicze. Mnóstwo agroturystyki, hotele w Białowieży, Puszcza Białowieska, szlak tatarski wokół Krynek, spływy kajakowe po Bugu, miasto Włodawa. Co tu się dziwić że PiS ma poparcie, jak ma wyborców ignorantów.
wwojtekw
Czekam na informację (jak już się to wszystko skończy) odnośnie tego ile pieniędzy wydano na całą tę akcję (siatki/ogrodzenia, koszty wojska, policji, wprowadzenie i utrzymanie stanu wyjątkowego, rekompensaty). Kolejny pseudokryzys. Ciekawe ile firm nie przetrwa tego stanu wyjątkowego mimo zapewnień rządzących (ale kto by się nimi Czekam na informację (jak już się to wszystko skończy) odnośnie tego ile pieniędzy wydano na całą tę akcję (siatki/ogrodzenia, koszty wojska, policji, wprowadzenie i utrzymanie stanu wyjątkowego, rekompensaty). Kolejny pseudokryzys. Ciekawe ile firm nie przetrwa tego stanu wyjątkowego mimo zapewnień rządzących (ale kto by się nimi przejmował, przecież to koniec świata jest, a tv tam było tylko dlatego że trzeba było pokazać to co mamy oglądać).
taki-ktos-jak-ja

A jak tabliczki szybko przygotowali. Ciekawe.
lorelie
ochrona granic jest bezcenna. Koszty zapewnienia bezpieczeństwa Polaków nie mają znaczenia. Potwierdzają to sondaże - 80% Polaków oddaje złocistą urynę na oPOzycję...
taki-ktos-jak-ja odpowiada lorelie
A nie przyszło ci do głowy, że walka z zewnętrznym wrogiem jest potrzebna PiS, żeby polepszyć sondaże i dalej idąc mieć przyzwolenie na wprowadzanie zamordyzmu kowidowego? Szykuje się do rozpatrzenia druk 1449 ale trzeba odwrócić uwagę opinii publicznej. Niech nie wie co tam szykują.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki