Firmy będą mogły odliczać VAT od samochodów i paliwa

PRAWO Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że urzędy skarbowe będą musiały zwrócić firmom 4 mld zł.

Polskie prawo po raz kolejny okazało się sprzeczne z unijnym. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał wczoraj przepisy ograniczające prawo do odliczenia VAT przy zakupie samochodów firmowych oraz od paliwa do nich za niezgodne z prawem Wspólnoty. Szacuje się, że urzędy skarbowe pobrały z tego tytułu w sumie ok. 4 mld zł. Teraz państwo będzie musiało je zwrócić, bo od wyroków ETS nie ma żadnej procedury odwoławczej, a urzędy skarbowe powinny stosować je wprost.

W całej sprawie chodzi o przepisy, które obowiązywały od momentu naszego wejścia do Unii 1 maja 2004 r. Przed tą datą polskie firmy mogły odliczyć VAT od tzw. samochodów z kratką oraz od paliwa do ich napędu, jeżeli ich dopuszczalna ładowność przekraczała 500 kg. Od 1 maja 2004 r. wprowadzono tzw. wzór Lisaka, w którym minimalną ładowność ustalono na 697 kg dla auta pięcioosobowego. Kolejne ograniczenie wprowadzono 22 sierpnia 2005 r., od kiedy prawo do odliczenia VAT mieli już tylko właściciele samochodów z jednym rzędem siedzeń i pikapów. Zdaniem Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego z kancelarii Baker & McKenzie, który występował przed ETS w imieniu skarżącej się firmy Magoora, wyrok oznacza, że Polska nie mogła 1 maja 2004 r. zlikwidować odliczenia dla paliwa do tzw. samochodów z kratką i zastąpić go tzw. wzorem Lisaka. Podobnie nie mogła też odstąpić później od wzoru Lisaka, aby wprowadzić obecnie obowiązujący mechanizm.

Na wyrok ETS czekało ponad milion przedsiębiorców, którzy mają samochody firmowe. Firmy, które w wyniku zmian straciły prawo do odliczenia VAT od paliwa, będą mogły złożyć korekty deklaracji i wystąpić o zwrot pieniędzy. W przypadku faktur zapłaconych w 2004 r. termin upływa do końca tego roku.

Według Adama Pietkiewicza, prezesa Polskiej Grupy Dealerów, wczorajszą decyzję trybunału w pierwszej kolejności pozytywnie odczują przedsiębiorcy, do których kas wpłyną zaległe odliczenia od kupowanego przez lata paliwa. Jego zdaniem o wiele więcej rynek samochodowy w Polsce może zyskać, gdy Ministerstwo Finansów, nowelizując przepisy o VAT, pójdzie w stronę pełnego odliczenia tego podatku. – Takie posunięcie da potężną zachętę do kupowania nowych samochodów – mówi Adam Pietkiewicz.

Jak jednak zauważa Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, zanim przepisy zostaną opracowane, minie trochę czasu. – Niemniej jednak możemy się cieszyć, że pojawia się szansa na poprawę sytuacji na rynku. Szkoda tylko, że ministerstwo nie zareagowało wcześniej na uwagi przedstawicieli przemysłu. Bylibyśmy dzisiaj zupełnie w innej sytuacji, a państwo nie byłoby narażone na tak duże koszty – dodaje. Do momentu zamknięcia tego wydania Ministerstwo Finansów nie opracowało jeszcze komunikatu w tej sprawie.

Maciej Góźdź
Dziennik Finansowy

Więcej na ten temat
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~GALL ANNONIM

MOIM ZDANIEM JEST TO BADA NIEWYKSZTALCONYCH GRUBOSKORNYCH KRETOW I OSZUSTOW KTORZY PRZEZ TYLE LAT ZLE KIEROWALI UMYSLNIE RYNKIEM TYM WIEDZAC ZE JESTESMY W UE UTRUDNIAJAC A ZARAZEM DZIALAJAC NA NIEKORZYSC FIRM WIEDZAC ZE NIEMA TO PRZYSZLOSCI...

! Odpowiedz
0 0 ~gość

Czy wobec powyższego, jeśli w 2005 roku zakupiłam samochód osobowy o ładowności ponad 500 kg i nie zamontowałam kratki, gdyż ona i tak niczego nie zmieniała w kwestii podatku VAT, to teraz mogę zamontować kratkę i wnioskować o zwrot VAT-u nieodliczonego zarówno przy zakupie samochodu jak i przy zakupie paliwa do niego?

! Odpowiedz
0 0 ~Donald Borat

Kompromitacja Tuska. Przeciez obiecal w wyborach ze poprawi przepis o VAT a znowu jest wstyd na caly swiat. A to nie jest jedyny bubel VATowy ktory mial poprawic. Co np. z opa\odatkowaniem osob fizycznych. Jesli przywoze laptopa samolotem to nie place na lotnisku VAT a jesli otrzymuje w paczce to celnicy skontroluja i zaplace. Bezsensowny kraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~morhoort

Dnia 2008-12-23 o godz. 16:03 ~Donald Borat napisał(a):
> Kompromitacja Tuska. Przeciez obiecal w wyborach ze
> poprawi przepis o VAT a znowu jest wstyd na caly swiat. A
> to nie jest jedyny bubel VATowy ktory mial poprawic. Co np.
> z opa\odatkowaniem osob fizycznych. Jesli przywoze laptopa
> samolotem to nie place na lotnisku VAT a jesli otrzymuje w
> paczce to celnicy skontroluja i zaplace. Bezsensowny kraj.


Przepisy - od 2004 r.
Tusk premierem - od 2007 r.

coś nie tak z arytmetyką u szanownego interlokutora

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ksiezyc

Po raz kolejny polskie prawo okazało się nielogiczne. Co robią w sejmie prawnicy? Czy posłowie mogą uchwalić że to słońce kręci się wokoło ziemi? Przecież każdy zainteresowany wiedział że to jest sprzeczne z prawem i logiką, na zwykły chłopski rozum...

! Odpowiedz
0 0 ~Opty

Szanowny "Ksiezycu" prawo podatkowe jest z zalozenia opresyjne w stosunku do obywatela a w krajach niskiej cywilizacji jak Polska ta opresja jest po prostu prymitywna az nie logiczna . Kraje o wyzszym poziomie cywilizacji posluguja sie prawem podatkowym bardziej wyrafinowanym nie pozwalajacym obywatelowi na pelna orietacje dlaczego i kiedy ma placic podatek . Dostaje instrukcje ile ma zaplacic i... koniec dyskusji.
Nie cieszmy sie wiec na prozno ze cos zyskalismy , bo cala armia dobrze oplacanych biurokratow poszuka innych sposobow aby te 4mld + odzyskac z nawiazka.
Zdecydowana wiekszosc z nas placi 50- 80% swoich dochodow jako roznej formy podatki do kasy panstwa aby panstwo moglo finansowac tych wszystkich ktorzy dochodu nie tworza a maja calkiem niezle pensje i inne przywileje.
To tak tylko b. krotko....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Roftl

LOL

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl