Farage rezygnuje z kierowania UKIP

Przywódca eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział w poniedziałek, że ustępuje ze stanowiska po osiągnięciu celu, jakim było wygranie referendum w sprawie Brexitu.

[Aktualizacja 12:40]

Farage rezygnuje z kierowania UKIP
Farage rezygnuje z kierowania UKIP (fot. Vincent Kessler / Reuters)

Na konferencji prasowej oznajmił, że jego celem było wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z UE i "misja ta została wypełniona".

"Nigdy nie byłem i nigdy nie chciałem być zawodowym politykiem. Celem pozostawania przeze mnie w polityce było wydostanie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - wyjaśnił. Jak dodał, uważa za słuszne ustąpienie obecnie ze stanowiska lidera UKIP.

"W czasie kampanii referendalnej mówiłem: +Chcę mojego kraju z powrotem+. Dziś mówię: +Chcę z powrotem mojego życia" - mówił Farage.

Podtrzymał zarazem pogląd, że nowy brytyjski premier powinien pochodzić z obozu zwolenników wyjścia kraju z UE, ale odmówił poparcia konkretnego kandydata. Za faworytkę uchodzi minister spraw wewnętrznych Theresa May, która była jednak zwolenniczką pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

52-letni Nigel Farage oświadczył także, że utrzyma mandat w Parlamencie Europejskim, aby nadzorować proces negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po referendum z 23 czerwca. "Będę nadal wspierał partię i jej nowego przywódcę, będę z bardzo bliska obserwować proces negocjacji w Brukseli i od czasu do czasu zabierać głos w Parlamencie Europejskim" - kontynuował.

Farage nie po raz pierwszy rezygnuje z kierowania partią, którą współtworzył w 1993 roku. Liderem UKIP był przez większość minionych ośmiu lat; ustąpił na krótko w 2009 roku, po czym w kolejnym roku został ponownie wybrany na stanowisko. Do dymisji podał się także, gdy w wyborach parlamentarnych w maju 2015 roku nie zdołał uzyskać mandatu, ale władze partii odrzuciły jego rezygnację z funkcji przewodniczącego.

Po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, premier David Cameron zapowiedział dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron bezskutecznie apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE.(PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 ~Lechita

Typowy szkodnik. Rozwalił a teraz zamiast to jakoś poskładać do kupy i odpowiadać za dalsze wydarzenia zabrał zabawki z piaskownicy. Boże chroń od takich polityków.

! Odpowiedz
0 1 ~DanielP

Theresa May była za pozostaniem w UE tak jak Cameron. Uważam że Andrea Leadsom jest dużo lepsza.

! Odpowiedz
2 0 ~Fred

Dlatego May bedzie lepsza. Nie trzema nam w rzadzie maniakow z Leave campaign

! Odpowiedz
0 1 ~DanielP odpowiada ~Fred

Fanów biórokracji i dyktatury też nie.

! Odpowiedz
1 2 ~DanielP

Myślę że przygotowywuje grunt pod nową rolę jaką będzie członkostwo w nowej grupie negocjującej z UE.

! Odpowiedz
5 6 ~abc

haha, wredny oszust
Samo referendum było środkiem, a nie celem. Ale jak nie ma w tym celu to trzeba zwiewać

! Odpowiedz
1 1 ~virus87

Tak się nie podniecajcie pożyjemy zobaczymy jak to mów stare przysłowie mi to śmierdzi na kilometry nie wiem czym ale na 100 % coś mają w planach .

! Odpowiedz
0 5 ~virus87

Powiedzenie * nie przysłowie ;)

! Odpowiedz
1 1 ~Misza odpowiada ~virus87

jaka to roznica? Nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia to po co sie wwalasz. Typowy polak po studiach humanistycznych.

! Odpowiedz
0 0 ~virus87

Bo się podniecacie jak małolaci :) Typowe zachowanie polaków narwani a ja mówię że lepiej poczekać bo teraz pyskujecie a za 2 lata możecie z Panem Farage umowy podpisywać i wtedy lepiej stać z innej pozycji . Jak z Ukrainą tak pyskowaliście a co teraz wyszło :) szabelką wojowaliście a szkopy i francuziki robią interesy a my mamy embargo :) typowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil