"FT": Rewolucja w unijnej polityce spójności. Mniej pieniędzy trafi do Polski

Komisja Europejska szykuje zmianę zasad podziału unijnych pieniędzy w ramach polityki spójności - informuje "Financial Times". Mniej pieniędzy ma trafić na wschód Unii - do Polski, Czech i na Węgry, a więcej na południe - do Włoch, Hiszpanii i Grecji.

(fot. Lukasz Kobus / FORUM)

Dotychczas pieniądze z unijnego budżetu przeznaczane na politykę spójności, mającą na celu wyrównywanie różnic między regionami UE, dzielono na podstawie poziomu PKB per capita. Dlatego głównym beneficjentem były "nowe" kraje członkowskie, przede wszystkim Polska, mniej rozwinięte od państw "starej" piętnastki. Teraz zasady mają się zmienić - donosi na pierwszej stronie dzisiejszego wydania "Financial Times". Obok PKB na głowę mieszkańca, przy podziale środków mają być brane pod uwagę również inne kryteria, dotyczące bezrobocia młodych, edukacji, środowiska, migracji czy innowacji.

Brytyjskie dziennik podkreśla, że obok zmiany zasad alokacji funduszy "Komisja wzmacnia warunki kwalifikowalności, w tym zgodność z przepisami prawa i nakłada więcej ograniczeń na sposób wykorzystania pieniędzy UE". W projekcie budżetu na lata 2021-27 do hasła "spójność" dodano również słowo "wartości". Tymczasem Bruksela oskarża rząd PiS o łamanie zasad praworządności i nieprzestrzeganie standardów demokratycznych.

Szczegóły reformy są jeszcze uzgadniane, ale dyplomaci i unijni urzędnicy spodziewają się, że jej efektem będzie przekierowanie środków z Europy Środkowo-Wschodniej - Polski, Czech czy krajów bałtyckich - na południe UE - do Włoch, Hiszpanii, Grecji, a nawet południe Francji.

W ramach bieżącej perspektywy budżetowej na lata 2014-20 na politykę spójności przeznaczono 350 mld euro, z czego aż 77 mld euro zagwarantowano Polsce w ramach programów operacyjnych, a dodatkowe 5,5 mld euro w ramach innych programów i instrumentów, m.in. zarządzanych przez KE.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 bentley66

hej :) Ktoś z Was słyszał o Hot forex? Da rade tam zarobić?

! Odpowiedz
5 5 jendreka

Zawsze mówiłem, odciąć Polskę od pieniędzy unijnych i poczują mondrale z czego żyją.

! Odpowiedz
12 5 silvio_gesell

Spadek przychodów z budżetu spójności jest nieistotny przy skali wzrostu przychodów z VAT.

! Odpowiedz
2 29 ricozez

Znaczna część dotacji została zmarnowana ni inwestycje niedochodowe.W bardzo wielu przypadkach zbudowano w wielu segmentach sztuczną konkurencję,która w wyniku spadku cen do upadku firm bo nie gwarantowały stabilności i rozwoju.O innych przeczytaj tutaj -
https://www.pch24.pl/unijne-dotacje--czy-naprawde-nie-mozemy-bez- nich-zyc-,51486,i.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 38 talmud

lepiej w ogole nie brac tej jalmuzny za ktora potem trzeba ponizac sie - ale do tego potrzebne jest kapitalistyczne myslenie & duma
zebracy wola skomlec i blagac o okruchy zamiast wziasc sie do pracy !!

! Odpowiedz
11 33 _jasko

"Fundusze unijne dołożą 0,5 pkt proc. do tegorocznego wzrostu PKB i minimum 1 pkt proc. do przyszłorocznego" - stwierdził w listopadzie 2016 roku wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

! Odpowiedz
28 23 wektorwg

Ja pamiętam jak wyglądała Polska przed wejściem do UE. Wchodziłem w tedy na rynek pracy!
Marzy ci się 20 % bezrobocie!?

! Odpowiedz
11 35 _jasko

Polska na lata 2014-2020 ma do wykorzystania 82,5 mld euro środków UE.
W poprzedniej perspektywie (2007-2013) miała na to ok. 15 mld euro mniej.

! Odpowiedz
31 18 wektorwg

Dla Katoprawicy im gorzej tym lepiej!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil