REKLAMA
Tour de spółki

Exit polls: Irlandia za małżeństwami jednopłciowymi

2015-05-23 01:35
publikacja
2015-05-23 01:35
thetaXstock

W Irlandii zakończyło się w piątek o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 23 w Polsce) głosowanie - w referendum w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych. Zdaniem analityków wysoka, sięgająca 60 proc., frekwencja faworyzuje zwolenników legalizacji takich związków.

Było to pierwsze na świecie ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. Obliczanie wyników ma rozpocząć się w sobotę rano.

Reuters powołuje się na sondaże exit polls, z których wynika, że zawieranie małżeństw jednopłciowych zaaprobowano w stosunku 2:1. Irlandia stałaby się w ten sposób pierwszym krajem na świecie, w którym takie związki byłyby legalne na mocy ogólnokrajowego referendum.

Stałoby się to w kraju gdzie zaledwie 22 lata temu zniesiono kary za współżycie osób tej samej płci a Kościół katolicki miał bardzo silną pozycję. W 2010 roku w Irlandii zalegalizowano - homoseksualne związki partnerskie a w 2013 roku komisja ds. reformy konstytucyjnej zaleciła pełną legalizację małżeństw jednopłciowych a premier Enda Kenny tę rekomendację poparł.

Frekwencję w referendum ocenia się na od 60 proc. w stolicy kraju - Dublinie oraz w miastach Limerick i Waterford do ponad 50 proc. w takich miastach jak Cork, Kilkenny, Tipperary, Donegal i Galway.

Uczestnikom referendum przedstawiono propozycję zmiany konstytucji tak aby odpowiedni zapis mówił o małżeństwie jako związku "dwóch osób, bez rozróżnienia ich płci". Aby stało się to faktem, w referendum potrzebna jest zwykła większość.

Przyjęcie rozwiązania na "tak" oznaczałoby przyłączenie się Irlandii do grupy 18 krajów, w tym 13 w Europie, w których małżeństwa osób tej samej płci są legalne. Takie związki zostały zalegalizowane w 2014 roku w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Irlandii Północnej.

Do głosowania na "tak" namawiały wszystkie partie polityczne, w tym Fine Gael premiera Kenny'ego oraz celebryci ze świata sportu, muzyki i kina, w tym aktor Colin Farrell i lider U2 Bono. Natomiast przeciwnicy takiego rozwiązania prowadzili energiczną kampanię, w której przekonywali, że małżeństwo powinno być zarezerwowane dla związku kobiety i mężczyzny pragnących założyć rodzinę. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki