Europejski PMI najsłabszy od 16 miesięcy

2016-05-23 10:00
publikacja
2016-05-23 10:00
YAY Foto

PMI dla sektora wytwórczego strefy euro spadł w maju do 51,5 pkt. wobec 51,7 pkt. odnotowanych w kwietniu.  Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług w eurolandzie obniżył się z 53 pkt. do 52,9 pkt., osiągając najniższą wartość od 16 miesięcy.

Analitycy spodziewali się wzrostu „przemysłowego” PMI do 51,9 pkt. Analogiczny indeks dla sektora usług pozostał bez zmian na poziomie 53,1 pkt. wobec oczekiwanych 53,2 pkt. To dane wstępne, oparte o wyniki 85-90% comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit.

Łączony PMI dla strefy euro (lewa oś, w pkt.) na tle dynamiki PKB kwartał do kwartału poprzedniego ( prawa oś, w % kdk) / Markit

Negatywną wiadomością był przede wszystkim najsłabszy od stycznia 2015 wzrost napływu nowych zamówień, co może przełożyć się na ograniczenie wzrostu produkcji w następnych miesiącach.  Ryzyko to dotyczy przede wszystkim przemysłu, gdzie majowy wzrost produkcji odnotował drugi najsłabszy wynik od lutego 2015 roku.

„Rozczarowujący wstępny odczyt PMI wzmacnia tezę, iż solidne tempo wzrostu gospodarczego obserwowane w pierwszym kwartale okaże się tymczasowe. PMI sygnalizuje wzrost PKB o zaledwie 0,3% w drugim kwartale” – skomentował wyniki majowej ankiety Chris Williamson, główny ekonomista Markit.

O ile za słabość majowego odczytu odpowiadało przede wszystkim pogorszenie koniunktury w „peryferyjnych” krajach strefy euro, o tyle największym hamulcowym wzrostu gospodarczego w eurolandzie pozostaje Francja, a szczególnie jej sektor wytwórczy. PMI dla francuskiego przemysłu wzrósł nieznacznie, z 48,0 pkt. do 48,3 pkt., nadal sygnalizując spadek aktywności ekonomicznej.

Łączone subindeksy PMI bieżącej produkcji dla Niemiec, Francji i pozostałych krajów strefy euro. / Markit

Poprawie uległa za to koniunktura w największej gospodarce Europy. Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu podniósł się w maju do 52,4 pkt. wobec 51,8 pkt. w kwietniu i 52 pkt. oczekiwanych przez ekonomistów. Analogiczny wskaźnik dla niemieckiego sektora usług wzrósł z 54,5 pkt. do 55,2 pkt., sygnalizując coraz szybszy wzrost aktywności gospodarczej. Łączony wskaźnik PMI dla Niemiec wzrósł z 53,6 pkt. do 54,7 pkt. i była to najwyższa wartość od 5 miesięcy.

Konferencja WallStreet 20

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza na dwudziestą, jubileuszową konferencję WallStreet - największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce.

Gościem specjalnym konferencji będzie Dariusz Miłek, założyciel oraz prezes CCC SA. Na konferencji wystąpią także: Joe DiNapoli - światowej sławy trader, prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska – prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Wojciech Białek - główny analityk CDM Pekao SA, Sebastian Buczek - Prezes Zarządu Quercus TFI S.A., Grzegorz Zalewski - Dom Maklerski BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat konferencji oraz możliwości uczestnictwa w niej.

Bankier.pl jest głównym partnerem medialnym konferencji.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~miro
no to pejsy znowu uruchomią drukarki, tym razem ile, 100 mld euro miesiecznie?
~KIMDZONGTUSK
chyba dziennie, choć to i tak nic nie pomoże; niemiecki DAX zreszta juz sie po tych "świetnych" danych odbił, bo bankster już liczy, ile darmowej kaski wpłynie. Najgorszy sen bankstera: poprawa w realnej gospodarce.
~Świra_mira
Miro Ty jesteś jak Goebbels - pierwszosortowy typ nordycki: wysoki, wysportowany, niebiskooki blondyn. No i te pejsy zamiast napletka krótko przycięte.
~asd
strefa euro to strefa śmierci
~Jasko
Polska na tle tej "strefy", pod przywództwem Prezesa Lepszego Sortu, jaśnieje niczym tysiąc słońc

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki