Europa też rośnie. Niemcy i Czechy powyżej oczekiwań

Wtorek przyniósł prawdziwy zalew danych o PKB w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Polska uplasowała się na podium, choć do liderującej Rumunii dystans jest spory.

Absolutnym hitem dzisiejszego przeglądu danych z unijnych gospodarek są doniesienia z Rumunii. PKB tego kraju w trzecim kwartale wzrósł o ponad 8 proc. Więcej na ten temat w artykule Rumunia zadziwia ekonomistów. Wzrost PKB powyżej 8 proc.

Światowi komentatorzy ekonomiczni sporo uwagi poświęcają dziś także największej gospodarce Starego Kontynentu. W Niemczech w trzecim kwartale odnotowano wzrost na poziomie 2,3 proc. wobec prognoz rzędu 2,8 proc. To szybciej niż Francja (2,2 proc.), Włochy (1,8 proc.) i Wielka Brytania (1,5 proc.).

Polska z wynikiem na poziomie 5 proc. (Eurostat porównuje dane wyrównane sezonowo, w Polsce często podaje się także niewyrównane - obecnie 4,7 proc.) plasuje się ex aequo na trzecim miejscu unijnego podium. Szczegółowy opis dzisiejszych danych o polskim PKB znajdziesz w artykule "Polska gospodarka rosła najszybciej od 6 lat".

(Bankier.pl na podstawie Eurostatu)

Pozycję numer dwa za Rumunią zajęła Łotwa (6,2 proc.). Warto jednak dodać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla wszystkich krajów. Pełny raport - już z danymi z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, Szwecji - poznamy 7 grudnia.

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ernst

Wzrost taki jaki mamy w Polsce czyli oparty niemal w calosci o konsumpcje to wzrost o najgorszej strukturze z mozliwych i na przyszlość niczego dobrego nie wróży !

! Odpowiedz
18 46 madarot

Do Czech nie mamy się co porównywać, bo pomimo faktu, iż uzyskaliśmy takie samo tempo wzrostu, to oni mają 1% nadwyżkę budżetową a my 2% deficyt, czyli mamy wzrost na kredyt.

! Odpowiedz
24 61 zielonoczerwony

Zupełnie przypadkiem najszybciej rozwijają się kraje, które nie mają EURO.

! Odpowiedz
1 4 bankowiec26

I zupełnie przypadkiem są to najbiednijsze kraje UE odstające kilkakrotnie od poziomu krajów strefy Euro.

! Odpowiedz
0 4 bankowiec26

PS. Łotwa nie ma Euro?

! Odpowiedz
1 5 bankowiec26

PS 2. No tak Dania i WB mają Euro!

! Odpowiedz
82 31 lampeduza

Polska niezmiennie od wielu lat jest w czołówce wzrostu PKB w Europie. zobaczymy jak to będzie wyglądać z kilka lat. Inercja w gospodarce jest ogromna i trzeba kilka lat populistycznego psucia by zatopić to co wypracował liberalny klimat.

! Odpowiedz
15 8 aggressive

Wystarczy poczekać jak skończy się kasa z UE.

! Odpowiedz