EuroPMI: boom w przemyśle trwa w najlepsze

Europejski przemysł ma się coraz lepiej – potwierdzają najnowsze raporty o przemysłowych indeksach PMI autorstwa IHS Markit. Na Zachodzie sytuacja w sektorze wytwórczym wciąż wygląda nieco lepiej niż w Polsce.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy.

Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Dla poszczególnych krajów indeks PMI przygotowuje firma IHS Markit.

Pozycję lidera europejskiej klasyfikacji generalnej utrzymały Niemcy, gdzie indeks PMI zatrzymał się na 60,6 pkt. To najwyższy rezultat od 77 miesięcy.

Sektor wytwórczy największej gospodarki Europy wciąż zwiększa produkcję i zatrudnia coraz więcej nowych pracowników (najwyższy wzrost liczby nowych miejsc pracy od maja 2011 r.). Jak podkreślają autorzy raportu, niemiecki przemysł tak mocno zwiększył liczbę realizowanych zamówień, że powstały wyraźne problemy z zaopatrzeniem produkcji. Jednocześnie popyt na niemieckie wyroby jest na tyle duży, że stan zapasów zmniejszył się po raz piąty z rzędu.

Miejsce numer dwa w zestawieniu przypadło Holandii, w przypadku której wynik 60 pkt. jest nie tylko najwyższy od 79 miesięcy, lecz także stanowi drugi najwyższy rezultat w sięgającej 2000 r. historii badania. Na podium zmieściła się jeszcze Austria (59,4 pkt.). W obu tych krajach, podobnie jak w Niemczech, za wysokimi poziomami indeksów stoją przede wszystkim silne wzrosty zatrudnienia i produkcji.

W całej strefie euro odnotowano wynik na poziomie 58,1 pkt., co stanowi najwyższy poziom od 6,5 roku. Okres ożywienia w gospodarce wspólnego obszaru walutowego trwa już nieprzerwanie od 51 miesięcy, zaś średni wynik za miniony kwartał (57,4 pkt.) okazał się najwyższy od pierwszego kwartału 2011 r.

- Boom w przemyśle strefy euro we wrześniu okazał się jeszcze mocniejszy, a indeks PMI wzrósł do poziomu, który w ciągu ostatnich 17 lat został przekroczony tylko raz. Ożywienie wygląda na szerokie, a wzrost popytu widać w całym regionie. Ostatnią dobrą historią jest Grecja, gdzie sytuacja jest najlepsza od czerwca 2008 r. – napisał w komentarzu Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, przemysłowy PMI dla Polski we wrześniu utrzymał się na znacząco niższym poziomie od analogicznych indeksów dla państw Europy Zachodniej. Stało się tak nawet mimo tego, że odczyt dla naszego kraju pozytywnie zaskoczył ekonomistów i wspiął się najwyżej od kwietnia. Więcej na ten temat w artykule: Polski PMI wyraźnie w górę. Trzy lata ożywienia w przemyśle.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 niepelnosprawny_org

nadchodzi krach..., jakkolwiek, kraje nierówno mierza pmi, pmi w niemczech czy u nas to różnica, ponadto w niemczech i innych zachodnich krajach unii europejskiej coraz wiecej płacą imigrantom z tego te wydatki i zapotrzebowanie coraz większe...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil