REKLAMA

EuCO ma za sobą rekordowy początek roku, liczy na znaczącą poprawę wyników w '15 (wywiad)

2015-03-10 11:33
publikacja
2015-03-10 11:33

Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) liczy na znaczącą poprawę wyników w 2015 roku. Spółka spodziewa się wyższych wpływów ze spraw sądowych oraz obserwuje większą skłonność towarzystw ubezpieczeniowych do likwidacji szkód na drodze polubownej - poinformował PAP prezes Krzysztof Lewandowski.

EuCO zajmuje się świadczeniem usług dochodzenia roszczeń o zapłatę z tytułu odszkodowania m.in. dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w pracy, rolnictwie, z tytułu utraty zdrowia, rent.

"W 2014 roku zgłaszaliśmy nawet 400 pozwów sądowych o odszkodowania miesięcznie, więcej niż w poprzednich latach i myślę, że dzięki temu w 2015 roku będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem wpływów do Kancelarii Radców Prawnych EuCO. W sądach mamy obecnie zgłoszone sprawy o wartości przedmiotu sporu 260 mln zł, a na drodze przedsądowej wartość zgłoszonych spraw o odszkodowania wynosi około 270 mln zł" - powiedział prezes.

Na koniec grudnia minionego roku na drodze sądowej EuCO procedowało sprawy o łącznej wartości sporu 258 mln zł, a w postępowaniach przedsądowych z ubezpieczycielami kwota sporu wynosiła 214 mln zł.

Prezes podał, że zasądzane w Polsce kwoty odszkodowań systematycznie rosną.

"W 2014 roku za uszczerbek jednego punktu procentowego sądy orzekały płacenie ok. 2,5 tys. złotych. Oceniamy, że w tym roku kwota ta wzrośnie do 3 tys. złotych" - powiedział.

"Coraz częściej pojawią się również pojedyncze wypłaty dużych kwot" - dodał.

Lewandowski poinformował, że drugim pozytywnym dla spółki czynnikiem jest większa skłonność firm ubezpieczeniowych do likwidacji szkód na drodze polubownej.

"Oczywiście wolelibyśmy załatwiać sprawy na drodze przedsądowej. Trzeba natomiast powiedzieć, że zmiana postawy przez część ubezpieczycieli jest widoczna dopiero od pewnego czasu i trudno wyrokować czy mamy do czynienia z trwałą tendencją" - powiedział.

Prezes podał, że pod względem wpływów gotówkowych styczeń i luty były, poza grudniem ubiegłego roku, rekordowymi miesiącami w historii firmy.

"Nie zakładaliśmy tak dobrego początku roku, zazwyczaj zaczynamy spokojniej. To daje nam perspektywę znaczącej poprawy wyników w tym roku" - powiedział Lewandowski.

Firma chce pozyskać w tym roku o 30 proc. więcej spraw osobowych.

"Widzimy też, że ilość spraw pozyskiwanych przez EuCO stale rośnie. W najważniejszej dla nas kategorii odszkodowań osobowych szacuję wzrost spraw o 30 proc. w tym roku" - wyjaśnił prezes.

"Nadal kupujemy też wierzytelności na własny rachunek i ta część biznesu będzie rosła. Jednak pomimo dużej zyskowności, skala tej działalności jest u nas nadal niewielka w porównaniu do wielkości całej grupy EuCO" - dodał.

Lewandowski ocenił w rozmowie z PAP, że prognozy analityków, mówiące o 16,5 mln zł zysku netto są "konserwatywne". W 2014 roku zysk netto grupy wyniósł 15,2 mln zł, który EuCO prawie w całości przeznaczyć chce na dywidendę.

W poniedziałek po sesji spółka podała, że zarząd rekomenduje wypłatę 15,01 mln zł, czyli 2,68 zł. Wobec kursu z poniedziałkowego zamknięcia taka wypłata oznaczałaby 6,8 proc. stopy dywidendy.

NAPĘDOWYM RYNKÓW ZAGRANICZNYCH

W Czechach, na Słowacji i na Węgrzech EuCO zakończyło proces restrukturyzacji i dostosowało skalę tych biznesów do wielkości rynków.

"Spodziewam się, że nasza działalność w tych krajach przyniesie niewielki zysk" - powiedział prezes.

Bardziej dynamicznie rozwija się działalność EuCO na rynku rumuńskim.

"W całym 2014 roku zgłosiliśmy sprawy o wartości przedmiotu sporu 30 mln zł. Obecnie skupiamy się na wyższych kwotach zgłoszeń i od trzech miesięcy zgłaszamy około 100 spraw miesięcznie, o wartości sporu 5-6 mln zł. W 2015 planujemy zgłosić sprawy na kwotę 65 mln zł czyli ponad 100 proc. więcej niż w 2014" - powiedział prezes.

"Wyniki spółki rumuńskiej powinny w tym roku zostać włączone do konsolidacji, a to oznacza, że powinny odpowiadać za min. 10 proc. wyniku grupy EuCO" - dodał.

EuCO nadal rozważa wejście na nowe rynki zagraniczne.

"Cały czas przyglądamy się dwóm krajom, nie zdecydowaliśmy jeszcze czy wejdziemy na nie w tym roku" - wyjaśnił prezes.

DWIE NOWE INICJATYWY BIZNESOWE W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU

Spółka chce uruchomić w drugiej połowie roku dwie nowe inicjatywy biznesowe.

"Planujemy rozwinięcie działalności w kraju o dwie nowe spółki, których działalność będzie związana z rynkiem odszkodowań. Dzięki tym nowym inicjatywom, które będą bazowały w pewien sposób na dotychczasowym biznesie EuCO, będziemy w stanie szybciej osiągnąć rezultaty niż mogłoby to mieć miejsce w przypadku nowych rynków zagranicznych. Więcej na ten temat powiemy w III, IV kwartale" - podał prezes.

Lewandowski dodał, że "jeden z tych projektów będzie wymagał poczynienia w tym roku istotnych nakładów inwestycyjnych, które będą finansowane z własnych środków".

Łukasz Kucharski (PAP)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki