Erdogan zadeklarował gotowość do przywrócenia kary śmierci

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając w niedzielę przed parlamentem z okazji obchodów pierwszej rocznicy udaremnienia puczu, podkreślił, że krytyka ze strony państw UE nie powstrzyma go przed podpisaniem odpowiedniej ustawy, która pozwoli na przywrócenie w Turcji kary śmierci.

(ZUMA Wire)

"Jeśli parlament zagłosuje za przywróceniem kary śmierci, co myślę że nastąpi, i da mi ustawę w tej sprawie (do podpisania), bez wahania ją podpiszę" - zapowiedział Erdogan, przemawiając w Ankarze do swych zwolenników zgromadzonych przed parlamentem.

"I osobiście nie obchodzi mnie, co powiedzą na to Hans czy George" - podkreślił turecki prezydent, nawiązując w ten sposób, jak pisze agencja dpa, do takich państw UE jak Niemcy czy Wielka Brytania, których przedstawiciele w przeszłości wielokrotnie podkreślali, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznacza przerwanie negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Erdogan podkreślił, że to ze zdaniem obywateli Turcji liczy się najbardziej.

Podczas wygłaszanego w niedzielę nad ranem przemówienia Erdogan ponownie obarczył odpowiedzialnością za zorganizowanie puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 15 lipca 2016 roku.

W związku z obchodami pierwszej rocznicy udaremnienia zamachu stanu dziesiątki tysięcy Turków wzięło w sobotę udział w "narodowych marszach jedności"; wcześniej tego samego dnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta Erdogana oraz premiera Turcji Binalego Yildirima.

Juncker: Jeśli Turcja chce wejść do UE, musi przestrzegać jej wartości

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker upomniał Turcję w niedzielę na łamach niemieckiego dziennika "Bild", aby przestrzegała demokratycznych wartości, jeśli chce pewnego dnia przystąpić do Unii Europejskiej.

Szef KE wypowiedział się nazajutrz po ostrych słowach tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, skierowanych do osób przygotowujących wojskowy zamach stanu z 15 lipca ub.r., który został natychmiast udaremniony.

Konieczne jest, aby "aby Turcja wyraźnie pokazała swoje pragnienie bycia europejską i w sposób zdecydowany wzięła sobie do serca podstawowe wartości europejskie" - uważa Juncker, którego służby są odpowiedzialne za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Turcją. Od lat rozmowy te utknęły w martwym punkcie.

"Unia praw człowieka, wolności prasy i praworządności nie jest na przykład zgodna z umieszczeniem dziennikarzy w odosobnieniu przez wiele miesięcy bez oskarżenia" - zaznaczył przewodniczący KE, odnosząc się do przypadku korespondenta "Die Welt" w Turcji Deniza Yucela, oskarżonego przez Ankarę o wspieranie "terroryzmu".

Dzień wcześniej prezydent Erdogan przemawiał z okazji pierwszej rocznicy udaremnienia puczu, zapowiadając - jak to ujął - "odcięcie głów zdrajcom". W niedzielę rano, przemawiając do swych zwolenników zgromadzonych przed parlamentem w Ankarze, podkreślił, że krytyka ze strony państw UE nie powstrzyma go przed podpisaniem odpowiedniej ustawy, która pozwoli na przywrócenie w Turcji kary śmierci.

Europejscy politycy wielokrotnie powtarzali, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznacza przerwanie negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Obecnie jedynym krajem Europy, gdzie kara śmierci jest przewidziana prawem i regularnie wykonywana, jest Białoruś. Najwyższy wymiar kary wykonuje się ponadto m.in. w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Stanach Zjednoczonych.

mmi/ jakr/ ndz/ jbp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~dron

erdogan to faszystowski śmieć, podobnie jak żoliborski nieudacznik

! Odpowiedz
15 15 ~silvio_gesell

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.

! Odpowiedz
6 2 xyz83

Jesteś jednak kryptowyznawcą dobrej zmiany.

! Odpowiedz
8 0 (usunięty) odpowiada xyz83

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 11 silvio_gesell odpowiada xyz83

Nie jestem zwolennikiem "dobrej zmiany."

Art. 99 ust. 1 ustawy o TK, zgodnie z którym orzeczenia Trybunału wydawane w pełnym składzie zapadają większością 2/3 głosów, jest niezgodny z art. 190 ust. 5 Konstytucji, zgodnie z którym TK orzeka "większością głosów".

Nie trzeba żadnego TK by stwierdzić, że prawo dotyczące TK jest niezgodne z Konstytucją. I choć z wieloma rzeczami które zrobił PiS się zgadzam, to jestem za tym by postawić ich przed Trybunał Stanu.

Ten świat nie jest czarno biały, i tak samo nie są moje poglądy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 xyz83 odpowiada silvio_gesell

Twoja sprawa w co wierzysz i co popierasz.
Ja nie dam im się nabrać, wszystko co robią niby dla "zwykłych ludzi" jest de facto sposobem na zamknięcie gęby wszystkim którzy próbują się sprzeciwiać ich innym sztuczkom, m. in. z TK.

! Odpowiedz
7 2 ~Miroo

Źle że UE przyjęła niektóre pseudowartości np zakaz kary śmierci... Ten projekt UE wiele traci z niektórych powodów...
Byłoby super jakby lewica zrezygnowała z tej pseudowartości a prawica wreszcie przestała upierać się na te religijne bajki...
Bo inteligentny patriota nie wie co zrobić w sytuacji gdy ma do wyboru lewicowych fanatyków kontra prawicowych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~bolo

OK
lepiej jak karmic 40 lat

! Odpowiedz
5 7 janusz26904029

Trudno, żeby mordercy nie pasowała kara śmierci. Szczególnie, że to wygodny instrument na przeciwników politycznych.

Jednak nie powinien kłamać, że go nie obchodzi zdanie Hansa i Georga, bo ekonomia jest nieubłagana. Musi robić interesy z bogatszymi państwami, czy mu się to podoba, czy nie.

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil