REKLAMA
WAŻNE

Erbud spodziewa się w '18 utrzymania marży EBIT i przychodów

2017-11-14 19:22
publikacja
2017-11-14 19:22
Erbud spodziewa się w '18 utrzymania marży EBIT i przychodów
Erbud spodziewa się w '18 utrzymania marży EBIT i przychodów
/ Materiały dla mediów

Erbud spodziewa się w przyszłym roku utrzymania marży EBIT na obecnym poziomie. Celem spółki jest też utrzymanie poziomu przychodów z 2017 roku w kolejnych 2 - 3 latach - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak. Spółka nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2017 rok.

"W przyszłym roku spodziewamy się utrzymania marży EBIT na obecnym poziomie" - powiedział PAP Biznes prezes Grzeszczak.

Po trzech kwartałach tego roku marża EBIT Erbudu wyniosła 2 proc.

"Jesteśmy zadowoleni z osiągniętej marży EBIT na poziomie 2 proc. To średni wynik branży budowlanej w Europie. Patrząc na problemy branży z pozyskiwaniem podwykonawców i wzrostem cen materiałów, to jest to dobry wynik" - powiedział prezes Erbudu.

"Myślę, że w IV kwartale zostaniemy przy rentowności ok. 2 proc. Koncentrujemy się na realizacji zleceń, na IV kwartał mamy w portfelu ponad 500 mln zł" - dodał.

Na koniec września 2017 r. portfel zamówień grupy Erbudu wyniósł łącznie 2,119 mld zł, co oznacza wzrost o 5 proc. rdr. Z portfela zleceń 1,387 mld zł przypada na 2018 rok.

"To komfortowa sytuacja dla firmy, gdy można przebierać w zleceniach. Mamy stałą grupę klientów, z którymi współpracujemy i którzy mają możliwości inwestycyjne, co potwierdza nasz portfel zamówień" - powiedział Grzeszczak.

Po trzech kwartałach 2017 roku przychody grupy Erbudu wzrosły o 6 proc. rdr, do 1,282 mld zł. W ocenie prezesa to "zdrowe" tempo wzrostu.

"Na rynku jest bardzo dużo zleceń. Sztuką jest podpisywanie dobrych zleceń przy odpowiedniej rentowności. W branży są problemy z cenami materiałów, z dostawcami, podwykonawcami, którym brakuje pracowników. W tej sytuacji większe wzrosty sprzedaży są raczej niekorzystne, a 6 proc. to jest akurat zdrowy wzrost" - powiedział prezes.

Pytany o przewidywane tempo wzrostu przychodów grupy w 2018 roku, odpowiedział: "Wzrost przychodów ze sprzedaży o 10-20 proc. jest raczej nierealny ze względu na obecnie istniejące bariery. Utrzymanie przychodów na poziomie z 2017 roku jest naszym realnym celem do zrealizowania w następnych 2-3 latach".

Spółka liczy, że przyszły rok przyniesie ożywienie koniunktury za sprawą uruchomienia środków unijnych z perspektywy 2014-2020, zwłaszcza w zakresie budownictwa inżynieryjno-drogowego oraz przemysłowego.

"W przyszłym roku inwestycje w Polsce jeszcze mocniej wzrosną, zarówno jeśli chodzi o drogi, koleje, przetargi publiczne. To cieszy. Sztuką jest, by wybrać zlecenia o jak najlepszej rentowności. To jest wyzwanie na najbliższe 2-3 lata" - powiedział Grzeszczak.

Prezes poinformował, że w dłuższej perspektywie czasowej spółka myśli o zwiększeniu przychodów za granicą.

"Tam też jest teraz boom inwestycyjny i również brakuje pracowników. Dobrze sobie dajemy radę w Niemczech i Belgii. Będziemy próbowali zadbać tam o wzrost przychodów i marż. Chcemy, by docelowo udział zagranicy w przychodach grupy wyniósł ok. 30 proc. wobec ok. 15 proc. obecnie. Myślę, że to jest poziom do zrealizowania w ciągu 5-10 lat" - powiedział.

W przeciwieństwie do branży, Erbud nie odczuwa niedoborów kadrowych. Prezes poinformował, że od początku roku spółka zwiększyła zatrudnienie o 18 proc., do 2.309 pracowników.

Prezes nie wykluczył, że Erbud będzie chciał podzielić się z akcjonariuszami zyskiem za 2017 rok.

"W zależności od wysokości zysku netto na koniec tego roku, w marcu, kwietniu 2018 r. będziemy się zastanawiać nad podziałem zysku. Zdecydujemy, czy będziemy potrzebować gotówki np. na przejęcia. Jeśli będą możliwości, to na pewno, jak co roku, będziemy chcieli wypłacić dywidendę" - powiedział prezes Dariusz Grzeszczak.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki